Rayic bedel nasil belirlenir
rayic bedel nasil belirlenir

Alınmak istenen taşınmaz emlak ya da gayrimenkulün piyasa bedelinin belirlenmesine rayiç bedel denilmektedir. En çok konut alımı yapmak üzere olan ve yapma düşüncesi olan kişilerin merak ettiği rayiç bedelin belirlenmesiyle kişinin bankadan alabileceği kredi miktarı öğrenilir. Aslında kişilerin asıl merak ettiği husus ta budur.

Konut alacak kişilerin alacağı evin yüzde yirmilik kısmını nakit vermek zorundadırlar ve birikimi olmayan insanlar ev alımı esnasında kaçırmak istemedikleri taşınmazı alıp alamayacaklarını, ellerindeki nakit paranın yetip yetmeyeceği gibi hususları düşünerek hareket ederler. Alıcılar endişeli duygular ile bankanın görevlendirdiği eksperlerin raporlarında belirteceği miktarın haberini beklemeye başlarlar.

Daha önce ki yazılarımızda konut alım süreci ve konut kredisi kullanımındaki masraflar hakkında bilgi vermiştik.

Peki Konut Alımında Rayiç Bedel Nasıl Belirlenir?

Bir bakıma malın alım ve satım bedeli olarak tanımlanabilecek rayiç bedelin belirlenmesinde en önemli faktör taşınmazın bulunduğu mahâllin bulunduğu bölgedir. Kişilerin arz ve talebi ile bazı semtlerdeki fiyatlar yüksek olabilir. Alacağınız evin yaşı, yapılmasında kullanılan malzemelerin kalitesi, şehir merkezine uzaklığı, kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu Pazar yeri, alışveriş merkezlerine ve hastaneye uzaklığı da etki eden unsurlardandır. Alınmak istenilen konutun etrafında yaşayan insanların yaşam standartları değerini artırmaktadır. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgede deniz varsa denize yakınlığı, yakınlarında göl ve akarsu olup olmadığı, sulama kanalının geçip geçmediği,  coğrafik yapısı, deprem riskleri de göz önünde bulundurulur.

Alım satım öncesi bağlı bulunan Belediyeden rayiç bedelini gösterir belge alınsa da, yapılan alışverişler bu belgede gösterilen rakamların çok çok üstünde gerçekleştirilen rakamlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir