Kredi ve Finans Portalı

PTT Bank IBAN ve Hesap Numarası Öğrenme

PTT Bank IBAN ve Hesap Numarası Öğrenme

Ülkemizin en güvenilir kamu kurumları arasında yer alan PTT Bank, PTT tarafından kurulmuştur. Bankacılık ürün ile hizmetlerini müşterileriyle buluşturmayı amaçlayan yeni bir kuruluş olarak yer alıyor. Günümüz şartlarında PTT Bank sayesinde birçok müşteri, oldukça uygun şartlarda bankacılık hizmetlerinden faydalanma olanağı sağlıyor. Ayrıca PTT Bank sayesinde kredi, kredi kartı ürünlerini kullanabilir, bu ürünlerin ödemelerini gerçekleştirebilir, fatura-kurum ödemeleri yapabilirsiniz.

PTT Bank Nedir?

Kamu bünyesi altında faaliyet gösteren, PTT tarafından kurulmuş ve bankacılık alanında hizmet sunan bir kuruluş olarak adlandırılır. Diğer tüm bankalarda yapılan bankacılık işlemlerinin aynısı PTT Bank’ta da yapılabilir.

PTT Bank IBAN

Diğer bankalarda kullanılan IBAN numarası ile PTT Bank’ta kullanılan IBAN numarası aynı hizmeti kapsamaktadır. PTT Bank ile gerçekleştireceğiniz tüm bankacılık hizmetlerinde IBAN numarasına ihtiyaç duyarsınız. Para transferi yapmak istediğiniz an parayı göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını doğru şekilde bilmeniz önemlidir. Ayrıca yurt dışı para transferlerinde de aynı durum söz konusudur.

Ptt bank iban ve hesap numarası öğrenme

PTT Bank Hesap Numarası Öğrenme

PTT Bank hesap numarası öğrenme işlemi diğer taraftan müşteri numarası öğrenme işlemi anlamına da gelir. Müşterilerin hesap numaraları mevcut kartın ön kısmında yazılıdır ve toplam olarak 8 rakamdan oluşur. Sizin hesabınıza para gönderecek olan kişiye bu numarayı verdiğiniz zaman para hesabınıza otomatik olarak geçer.

Aslına bakılırsa PTT IBAN numarası öğrenme işlemi oldukça kolaydır. Yalnızca kartınız kontrol etmek ya da müşteri hizmetlerini aramayarak kolay şekilde öğrenmeniz mümkün. Bir başka yöntem de PTT internet bankacılığı ya da ATM üzerinden öğrenebilirsiniz. İlk defa hesap numarası alan kişilerin PTT kartı aldıklarında sizlere verilen dekontun üstünde bu rakamlar yer almaktadır.

PTT Bank Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Müşterilerine banka hesabından kredi, kredi kartı gibi birçok hizmet sağlamaktadır. İsteyen müşteriler, diğer bankalara oranla uygun olanaklarda hizmet sağlaması nedeniyle PTT Bank hesabı açarak sizler de bu olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Diğer taraftan PTT Bank’tan emekli maaşı alan kişilere de uygun faiz oranlarıyla kredi kullanma fırsatı sunuyor. PTT Bank’ın avantajları arasında ödeme şartları ve faiz oranları gibi unsurları oldukça iyi şartlarda sunuyor olması gösterilebilir. Ayrıca PTT Bank’ın diğer bankalara kıyasla kullanımı da oldukça basittir. Türkiye genelinde birçok noktada yer alan PTT bankamatikleri ile bankacılık işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Günün 24 saatinde para çekme ve yatırma işlemlerini yapmanız mümkün.

PTT Bank müşterileri, bazen İnteraktif Posta Çeki numarası veya bir başka ifade ile İPÇ sayesinde tüm işlemlerini yapabiliyor. PTT Bank İPÇ şifrenizi alabilmek için banka ya da internet bankacılığı aracılığı ile yapabilme olanağına sahipsiniz.

PTT Kart IBAN Numarası Sorgulama

PTT IBAN numarası sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler, numara öğrenme sisteminden yararlanabilir. Ancak kişisel olarak IBAN numarasına sahip olarak diğer bankalardaki gibi para transfer işlemlerini yapamazlar. Bunun en büyük nedeni ise; müşterilerin PTT Bank IBAN numaralarının mevcut olmamasıdır. PTT Bank IBAN numarası almak isteyen müşteriler, ilgili kurumun internet adresi üzerinden yararlanmaları söz konusu değildir. PTT Genel Müdürlüğü, sadece hesap numarası üzerinden para transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

PTT Kart Bakiye Öğrenme

Bunun için birkaç değişik yöntem mevcuttur. İlk yöntem en yakın PTT şubesine giderek müşteri hizmetlerinden numara almaktır. Diğer yöntem de PTTMatik sistemini tercih etmektir. PTT kartınız ile birlikte PTTMatik aracılığıyla kart şifrenizi girdikten sonra hesap bilgileri kısmında yer alan PTT hesap bakiyesi öğrenme seçeneğinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Yorumlar
 1. ŞEFİK TOPÇU dedi ki:

  maaşımın yattığı ibanı nedense bir türlü alamıyoruz ne ptt ne internet cevap veremiyor

 2. Ali Koç dedi ki:

  İban öğrenmek için ptt müş
  Hizm aradım.40dk geçtiği halde cevap alamadım

 3. Meryem dedi ki:

  Ptt bank tan iban numarası istiyoruz zor olmasa gerek 😒

  1. Orhan dedi ki:

   Ptt sadece hesap no sekiz haneli kullanıyor.

 4. Orhan dedi ki:

  Ptt ıban kullanmıyor sadece sekiz haneli hesap no kullanarak işlem yapıyor.