Prefabrik evin avantajlari
prefabrik evin avantajlari

Prefabrik Ev Neden Tercih Ediliyor?

Geçtiğimiz yıllardan günümüze kadar, oldukça sık tercih edilen prefabrik evler, elbette ki pek çok farklı avantajı ile tanınıyor. Hem daha az maliyete sahip olması hem de bunun yan ısıra çok kısa sürede uygulanabiliyor olması tercih sebeplerinden olmaktadır.

Gerek görünüşleri gerekse diğer teknik özellikleri, bu yapıların daha popüler bir hale gelmesine olanak sağlamıştır. Elbette ki, prefabrik evlerin avantajları bunlarla sınırlı olmayıp, aşağıdaki gibi açıklanabilir.

Pratik ve hızlı kurulum

Prefabrik evlerin tüm parçaları, fabrika ortamlarında tasarıma uygun olarak üretilmektedir. Elbette ki böylelikle, tasarıma ve projeye uygun olarak pratik ve hızlı kurulumu mümkün olmaktadır. Her ne kadar evin büyüklüğü ve teknik özelliklerine göre değişiklik gösterse de 10 gün içerisinde her şey dahil kurulum imkânı ile direkt olarak yaşantınızı sürdürmenize imkân sağlamaktadır. En büyük avantajlarından birisi galiba hızlı ve pratik kurulum olmasıdır.

İstediğinizde değişiklik yapabilirsiniz

Diğer bir avantajı ise, sökülebilir ve eklenebilir özelliklere sahip olması. Hatta tek katlı bir bahçe evi tasarımından sonra, 2 katlı dublex bir villa haline getirmeniz bile mümkün olabilir. Belirli bölümlerini sökerek başka bir yere taşımak, odaları değiştirmek gibi çok fazla avantajı bulunanlar arasında.

Depreme dayanıklı yapıya sahip

Yine prefabrik evlerin avantajları arasında, depreme dayanıklı olması yer alıyor. Her ne kadar şöyle bir baktığımızda, dayanıksızmış hissine kapılmanız normal olsa da yapıları gereği, depreme dayanıklı olması avantajları arasında. Bildiğiniz gibi çelik iskelet üzerine kaplama yapılmasından dolayı, oldukça sağlam yapılara sahiptir. Normal binalar ve betonarme yapılar, sarsıntılara bağlı olarak çatlama ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya geliyor. Fakat, prefabrik evler için bu durum söz konusu değildir.

Isınma sorunu yaşanmıyor

Eğer ki, doğru bir kaplama malzemesi seçilirse, ısınma konusunda herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat, tercih edilen prefabrik malzemesine göre, ısınma sorunu dezavantajları arasında da sayılabilir. Bundan kaynaklı olarak kullanılan malzemeler ve özel yalıtım malzemeleri büyük bir öneme sahiptir.

Estetik bir yapıya sahiptir

Prefabrik ev tasarımları, estetik bir yapıya sahip olması ile oldukça gösterişlidir. Prefabrik yapılara sahip olan evlerin modellerini, normal bir betonarme de kullansanız, çok ciddi maliyetler ön plana çıkacaktır. Fakat, oldukça uygun fiyatlar ile mükemmel bir villa görünüme sahip, sağlam çelik konstrüksiyon yapıda, özel ısı yalıtımlı bir prefabrik ev sizin seçimleriniz arasında yer aldığında, aslında ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir