Prefabrikk ev alirken dikkat edilecekler
prefabrikk ev alirken dikkat edilecekler

Maliyetleri ve kolay kurulumu ele alındığında, prefabrik yapılar, şık ve modern tasarımlı olması ile birlikte, elbette ki oldukça fazla tercih edilenler arasında. İlk olarak, prefabrik yapı nedir ve özellikleri nelerdir sorularına yanıtlar, aşağıda ki gibi olmaktadır. Elbette ki bunun yanı sıra, bu yapılardan satın almak isteyenler ve yaptırmak isteyenlerin bazı dikkat etmesi gereken hususları da bulunuyor. Böylelikle, prefabrik ev alırken nelere dikkat edilmeli sorularına da aşağıda başlıklar dahilinde hazırlanan içeriklerden cevap alınabilir.

Prefabrik yapı nedir?

Bu yapı için, öncesinden fabrika ortamlarında hazırlanmış malzemelerin, bir araya getirilerek meydana gelen yapıları oluşturması şeklinde tanımlamak mümkündür. Fabrikada hazırlanan ve montajı oldukça kolay olan yapılardır. Parçaların bir araya getirdiği bu yapı ise, prefabrik olarak tanımlanmaktadır.

Özellikleri nelerdir?

İsteğe göre, tek katlı ya da çok katlı olarak inşa edilebilmektedir. Genel olarak tek kat olanları tercih edilse de elbette ki villa tipi ve 2 katlı olanlar yaygın olarak tercih ediliyor.  Kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 50 yıl dayanıklılık sağlamaktadır. Elbette ki malzeme kalitesine göre bu dayanıklılık 5-10 yıl aralığında düşüş ya da artış gösterebilir.

  • Kolay monte edilir ve depreme dayanıklı

En önemli özelliklerinden birisi, kolay monte edilir olmasıdır. Yine yapı kurulduktan sonra, isteğe göre sökülerek, farklı alanlar oluşturulabilir. Oda yerleri değiştirilebilir ya da yeni bir oda için bölümler ayrılabilir.

  • Daha az maliyet

Betonarme yapılara göre oldukça daha az maliyetli olmasından dolayı yaygın olarak tercih edilir.

  • Şık ve gösterişli

İstenildiği gibi tasarımı yapılması mümkündür. Böylelikle, betonarme yapılarda, milyonlar harcamak gereken bir tasarımı, çok daha düşük maliyetle oldukça şık, modern ve gösterişli bir hale getirebilmektedir.

  • Isı yalıtımlı

Hem kış hem de yaz aylarında, sıcaklık ya da soğukluktan kaynaklı sorunlar yaşanmaz. Yalıtım malzemelerinin iyi tercih edilmesi elbette ki bu özelliğin en önemli kuralları arasında.

Genel olarak yukarıda ki özellikler mevcut olurken, prefabrik ev alırken nelere dikkat edilmelisoruları için ise şu maddelere göz atılabilir.

Nelere dikkat edilmeli?

Satın alırken, duvar kalınlıkları ve yalıtım malzemesi, çatı izolasyonu, çatı malzemesi, yapıyı yapan firma ve usta, tercih edilen malzeme kaliteleri, bu yapı için alınmış olan yasal izinler dikkat edilmesi gerekenler arasında. Elbette ki fiyatlar da yine dikkat edilmesi gereken hususlardan olurken, kullanılan malzeme, ebatları ve yapı özellikleri ile doğrudan bağlantılı olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir