Otomobil sayisinda antalya besinci sirada
otomobil sayisinda antalya besinci sirada

Ülkemizde araç sayısı her geçen yıl artış gösterirken, elbette ki araç sayısı yönünden zengin olan şehirlerimiz mevcut. Araç sayısı ele alındığında en zengin olan şehirler İstanbul, Ankara, Antalya gibi görünmektedir. Fakat, Hakkâri ve Şırnak araç sayısı bakımından oldukça fakir görünüyor. Hatta Hakkâri’ da yaya olarak ulaşım sayısı oldukça fazla denilebilir. Genel olarak alınan bilgiler şu şekilde olurken, otomobil sayısında Antalya 5. Sırada bilgileri de yer almaktadır. Fakat, son zamanlarda Antalya’ nın araç sayısı bakımından 4. Sıraya yükseldiği de alınan bilgiler arasında.

Ocak 2017 Motorlu Kara Taşıtları Verileri

Ocak ayının son dönemi itibari ile trafikte kayıtlı olan araç sayısı toplamda; 21 milyon 211 bin 701 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bu sayısının yaklaşık olarak %53,8’ i ise otomobilleri kapsamaktadır. Kamyonet olanlar ise %16,4’lük bir oranı ön plana çıkartırken, bu araç sayısının yaklaşık olarak %14’ ü ise motosiklet olarak görünmektedir. Traktör sayısı ise %8,3 olurken, %3,9 luk bir kısmı ise kamyon olarak kayıtlara geçmiş. Minibüs ve otobüs sayısı diğerlerine göre oldukça az. %2,2 minibüs bulunurken, %1’ lik bir kısmı ise otobüs olarak değerlendirilmiş. Yine özel amaçlı olarak taşıtlar da %0,2 lik bir kısım ile Türkiye trafiğine kayıtlı olarak alınan veriler arasında.

Ocak ayında 128.648 yeni kayıt

Türkiye’ de trafiğe ocak ayında yeni kayıt yapılmış araç sayısı ise toplamda 128.648 olarak kayıtlara geçmiştir.  Yine bu araç sayılarında en çok olan otomobiller yerini koruyor. Yeni kayıtların %65,8’ lik bir kısmı otomobiller. Geriye kalan %22 kamyonet, %4,2 motosiklet, %3,3 traktör gibi değerler mevcut durumda. Geriye kalan %4,4 ‘lük bir kısım ise, otobüs, minibüs, özel amaçlı taşıtlar ve kamyon olarak değerlendirilmiştir.

Antalya’ da Araç Sayısı

Yaklaşık olarak 980 bin araç sayısına sahip olan Antalya, otomobil sayısında Antalya 5. Sırada olarak değer görmektedir. Bu araçların ise yaklaşık olarak 450.000 tanesi de otomobil olarak kayıtlar arasında. Tabi ki, plaka kodu sırası ile birkaç ilde de araç sayısı aşağıda ki gibidir.

  • Adana; 610.481 araç bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 300 bin ise otomobil bulunuyor.
  • Adıyaman’da 95 bin araç bulunurken, bunlardan 44 bini otomobil
  • Ağrı Yaklaşık olarak 30 bin araç bulunuyor ve 1/3’lük kısmı otomobil
  • Amasya Yaklaşık olarak 110 bin araç sayısına ulaşmış olan Amasya’da da 53 bin kadar otomobil kayıtlara alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir