Yerli otomobil fiyati
yerli otomobil fiyati

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobil henüz üretime geçmemiş olmasına rağmen özelliklerinin ortaya çıkmasıyla kamuoyundaki güncelliğini korumaya devam ediyor. Herkesin merakla beklediği yerli otomobil hakkında yapılan açıklamalara her gün bir yenisi ekleniyor.

Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Elbette henüz üretime geçilmemiş olması aracın fiyatını belirlenemeyecek noktaya taşıyor. Fakat yapılan açıklamalar da D segmentinde üretilecek aracın C segmentindeki araç fiyatlarıyla satılması planlananlar arasında. Bu da lüks bir aracı daha düşük fiyatlara alacağımız anlamına geliyor.

Son dönemde yaptığı açıklamalar ile yerli otomobil hakkında bilgi veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, meraklı otomobil severlere önemli mesajlar verdi. Lüks sınıfında üretilecek araç sınıfında Türkiye’de % 10’luk pay alan D segmentinde olacak. Özellikle bu sınıfta bir araç seçildiğine değinen bakan Işık; Türkiye’de satılacak aracın SAAB 9-3 olarak orta araç sınıfında satılacağını, yakın ülkelere de ihracı ile pazardan pay alınacağını açıkladı.

Ülke olarak lüks araçları sevdiğimizi dile getiren Işık, bu araç sayesinde B segmentinde araç kullananlarında sınıf yükselteceklerini belirtti.

2 TL ile 100 km Yol Gidecek

15 Sanayi kuruluşu ile dört kamu kuruluşunun imzaladığı protokol ile Türkiye’nin ilk yerli otomobili unvanını alacak olan aracın elektrikli modelinin de üretilmesi planlanıyor olması oldukça önemli. Otomobil üretiminin başlangıç evresi olarak kabul edilen proje aşamasının 3-4 yıl sonra meyvesinin alınacağı elbette gelen haberler arasında. Bu haberler arasında 2 TL’lik şarj sayesinde 100 km yol alınması da yakıt sarfiyatı açısından oldukça önemli görünüyor.

Tamamıyla dijital olarak üretilecek aracın bataryasının merkezden takip edilmesi planlananlar arasında olsa da, araçtaki en önemli unsurların güvenlik, kalite, konfor ve maliyet dörtlüsünde buluşacağı müjdelenen haberlerden.

Milli Duruş Milli Araç

Ülke olarak yerli üretime sahip bir otomobil ve diğer türdeki araçlara sahip olmamız önemli. Bu anlamda yıllardır beklenen, özlenen haberlerin ard arda gelmesi, projelerin hazırlanması, hazırlıkların altında onlarca firmanın logosunun bulunması vatandaşları mutlu eden unsurlar arasında. Kabul edilir veya edilmez, beğenilir ya da beğenilmez… Fakat zamanla yapılan çalışmaların yerine oturacağı, önemli mesafeler kat edileceği tartışılamaz. Bir yerlerden başlamak adına yapılan en güzel çalışmalara örnek olarak gösterebileceğimiz yerli otomobil için beklentilerimiz büyük…

Üretilecek SAAB  9-3’ün isim hakkıyla birlikte ücretinin yatırılması ile tüm fikri mülkiyet hakları Türkiye’nin elinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir