La otomobil fuarinin yildizlari
la otomobil fuarinin yildizlari

LA Otomobil Fuarı

Jeep ve Mazda’dan orta ölçekli bir SUV var. Golf ise dizel skandalını ortadan kaldırmak istiyor. Bir de elimizde muhtemelen paranın satın alabileceği en iyi Lamborghini bulunuyor. İşte 2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dikkat toplayanlar..

Jeep Compass

Orta ölçekli SUV’lar, Aralık ayında bir Lego gibi satış adetleri yakaladı. FCA grubu ise, Fiat 500X bazlı Renegade ile başarıya ortak oldu. Şimdi sıra Compass’a geldi: FCA’nın küçük ama geniş platformunu kullandı. 2018’de geldiğinde Renegade ile Cherokee’nin arasında yer alacak. ABD’de Compass dört donanım seviyesiyle satılacak Sport, Latitude, Trailhawk (gövde altı korumaları var) ve amiral gemisi modeli Limited. Trailhawk’in daha fazla yükseklikle birlikte 500X’den daha fazla off-road kapasitesi olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Land Rover tarzı yokuş iniş desteği ve zemin algılama elektronikleri olacak. Opsiyonel olarak sunulacak panoramik sunroof ve Apple CarPlay/Android Auto uyumlu Uconnect sistemi de yer alacak.

Bilmemiz Gerekenler

Nedir?: Jeepin en çok satanı geliyor

Motor ve performans: İki dizel ve bir 1.4 litre benzinli motor; önden çekişli veya dört çeker; otomatik veya manuel

Hedefi: PR çalışmalarına göre engebeli yolları sevenler

Satış: 2018 İlkbaharı

VW e-Golf

Tanıdık bir yüze sahip elektrikli bir otomobil mi istiyorsunuz? Bu, e- Golf olabilir. Güçlendirilmiş tamamen elektrikli araç, 24,2 kWh’den 35.8 kWh kapasiteye çıkarıldı, iddia edilen menzil 300 km, Bir saatlik şarj ile yüzde 80 kapasiteye kadar dolum gerçekleşiyor. Normal ev prizinde ise tamamen dolması 6 saat sürüyor. Güçlendirilmiş batarya ve motoru, onu daha hızlı hale de getirdi. VW e-Golf’ün 0-100 km/s hızlanması 9.6 saniye (0.8 saniye daha hızlı). Maksimum hızı da 150 km/s oldu (10 km/s daha fazla). Yeni e-Golf aynı zamanda 2017 güncellemelerini de taşıyor: Ufak tefek tasarım değişimleri, ayarlanabilir Aktif Bilgi Ekranı, 60 km/s’ye kadar yarı otonom sürüş ve el hareketleriyle kontrolü sağlayan sistem.

Bilmemiz Gerekenler

Nedir?: Musk ve diğer araçların farklı dünyasına girmeden alabileceğiniz elektrikli otomobil

Motor: Önden elektrik motorlu (çift motor veya dört çeker sürüş yok) 132 bg ve 290 Nm torka sahip

Hedefi: Mantık odaklılar

Satış: 2017 Nisan

Mazda CX-5

İyi görünen bir SUV yapmak kolay değildir; bunu Bentley’e sorabilirsiniz. Mazda’nın aracı ise güzel görünüyor. Pratik, 4×4 yetenekleriyle gözünüzü rahatsız etmiyor. İkinci jenerasyon otomobil, dış tasarımı çok fazla değiştirmeyerek detaylarla ve kabin genişliğiyle oynuyor (10 mm daha uzun, 15 mm daha alçak ve 10 mm daha geniş). Yüzü daha dar, ve daha şık farları var ama genel form tanıdık içeride ise yeni yüksek çözünürlükIü bilgi-eğlence ekranı ve baş üstü göstergesi (HUD) yer alıyor. CX-5’de G-Vektör Kontrolü de sunulacak. Böylece daha hafif, daha iyi direksiyon tepkileri için motor gücü ve torku ayarlanacak. Bu çevikliği artıracak.

Bilmemiz Gerekenler

Nedir?: Honda’nın revize edilmiş CR-V’si ile mücadele edecek otomobil

Motor ve performans: 2.13 litre SkyActiv-G benzinli motor ve 2.2 litre dört silindirli turbo dizel

Hedefi: Orta ölçekli SUV’larda güzel tasarım arayanlara

Satış: 2017 yaz

Lamborghini Huracan RWD Spyder

Kaliforniya dünyanın en büyük üstü açılan otomobil pazarlarından biridir. O yüzden Lambo’nun üstü açılan arkadan itişli Huracan’ı burası için önem taşıyor. Arkadan itişli coupe (daha önce LP580-2 olarak biliniyordu), Lamborghini’nin V10 süper otomobili olarak heyecan yaratıyor. Ön tarafın sadece direksiyona bırakılması hissi artırırken bu Huracan bir Lambo’dan istediğiniz her şeyi sunuyor: Saf, canlı ve çok tüketiyor. Aynı zamanda güncellenen motoruyla birlikte çok ucuz olmayacak. Dört çeker aracın kabinine göre ise daha sade. Arkadan itişli Spyder dört çeker Spyder’dan 34 kg daha hafif. ikisi de 17 saniyede açılan aynı hafif ve yakışıklı yumuşak tavanı kullanıyor.

Bilmemiz Gerekenler

Nedir?: Huracan’ın saf kan modeli

Motor ve performans: Atmosferik 5.2 litre V10’u 573 bg üretiyor; 0-100 km/s hızlanması 3.6 saniye ve maksimum hızı 320 km/s.170 bin sterlinlik fiyatıyla arkadan itişli coupe’den 18 bin sterlin civarında daha pahalı olacak

Hedefi: Çekingen olmayanlar ve heyecan arayanlar

Satış: 2017 Ocak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir