2
2

Not: Uzun yıllardır ücretli yollarda tercih edilen ve bankalar aracılığı ile kolaylık sağlayan OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) 31 Mart 2022 tarihi itibari ile kaldırılacaktır. OGS’nin alternatifi olan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ücretli yollar için uygulanacak tek ödeme yöntemi olarak tercih edilecektir. Hızlı geçiş sistemine dair işlemlerin bir çoğu PTT aracılığı ile yürütülmektedir. OGS iptali için çalıştığınız banka ile iletişime geçmeniz ve OGS iptal süreçlerini gerçekleştirdikten sonra 31 Mart 2022 tarihine kadar HGS başvurularınızı gerçekleştirmeniz sizleri büyük bir yoğunluktan kurtaracaktır.

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) paralı yollarda araçların rahatlıkla geçmesini sağlamak için kullanılan bir ödeme sistemidir. Sistemin sağladığı en büyük avantaj, ödeme için gişelerde durulmaması nedeniyle trafik oluşmasının engellenmesi ve yaşanabilecek zaman kaybının ortadan kaldırmasıdır.

OGS veren bankalar ve ücretleri hakkında bilgilendirme yapılmadan önce Otomatik Geçiş Sistemi (OGS)’nin çalışma mantığı hakkında bilgi sahibi olmak cihazların kullanımı açısından kolaylık sağlayacaktır. Araçlarda sistemi kullanmak adına etiketler bulunmakta olup, etiketler gişelerden geçiş sırasında gişelere monte edilmiş antenler tarafından algılanarak; etiketin bağlı olduğu kredi kartından ya da hesaptan otomatik olarak geçiş ücreti ödenmektedir.

Otomatik Geçiş Sistemi cihazları garanti kapsamında olmaları durumunda arızalandıklarında ücretsiz olarak bankalar tarafından yenilenmektedir. Şayet Otomatik Geçiş Sistemi cihazının garanti kapsamı dışında arızalanması ya da garanti süresi dolması durumunda tüketici tarafından yeni cihaz alınması gerekmektedir. Otomatik Geçiş Sistemi cihazları alım fiyatları bankalar tarafından belirlenerek satışa sunulmaktadır.

Ogs veren bankalar ve ücretleri

OGS Cihaz Ücretleri ve Garanti Süreleri

OGS veren bankalar ve ücretleri değişkenlik göstermekle birlikte otomatik geçiş sistemi cihaz ücreti 40 TL ile 60 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Cihaz ücretlerini bankalar belirlediği gibi otomatik geçiş sistemi cihazının garanti süresi de banka tarafından belirlenmektedir.

Ziraat Bankası ile Garanti BBVA, Otomatik Geçiş Sistemi için geçerli olan elektronik etiketler için garanti süresini 3 yıl olarak belirlerken, Türkiye İş Bankası tarafından Otomatik Geçiş Sistemi elektronik etiket garanti süresi 4 yıl ve Vakıfbank ile Denizbank Otomatik Geçiş Sistemi için elektronik etiket garanti süresini 5 yıl olarak belirlenmiştir.

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) Hizmeti Veren Bankalar

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kullanımı için geçiş ücretini karşılayacak kadar hesapta kredi bulunması gerekmektedir. Bu nedenle geçiş sırasında sorun yaşamamak adına OGS hesapları için kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilmesi doğru tercih olacaktır. Otomatik ödeme talimatı verilmediği durumlarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) hesabının bakiye açısından düzenli kontrol edilmesi ödemelerde sorun yaşanmasını engelleyecektir.,

OGS veren bankalar incelendiğinde,

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • Türkiye İş Bankası,
  • Garanti BBVA,
  • Denizbank,
  • Akbank’ın yer aldığı görülmektedir.

Ziraat Bankası üzerinden Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) için başvuruda bulunmak için 444 00 00 ve 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilir ya da OGS Web ile Ziraat Bankası İnternet Şubesi aracılığıyla başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ogs veren bankalar ve ücretleri

Vakıfbank üzerinden Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) için başvuruda bulunmak için yetkili olan banka şubelerine başvuruda bulunarak Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) etiketinizi satın alabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) hizmeti sunan bir banka olmakla birlikte başvurular; şubelerden, internet bankacılığı ya da mobil şubeden ve müşteri hizmetleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

OGS veren bankalar ve ücretleri değişirken, Türkiye İş Bankası tarafından da internet bankacılığı üzerinden OGS işlemleri gerçekleştirilmektedir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra ‘’Başvuru’’ menüsünde bulunan ‘’Ürünler-OGS’’ sekmesine girerek işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Türkiye İş Bankası bankamatiklerini kullanılarak da ‘’Başvurular’’ menüsünde yer alan ‘’OGS’’ menüsünü seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

OGS veren bankalar arasında yer alan Garanti BBVA aracılığıyla Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) için başvuruda bulunmak için internet bankacılığı üzerinden başvurunuzu yapabileceğiniz gibi 444 0 333 numaralı Alo Garanti Müşteri Hizmetleri aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz.

Denizbank aracılığıyla Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) için başvuruda bulunmak için Denizbank şubelerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi, Denizbank internet bankacılığı ve 444 0 800 numaralı Denizbank Müşteri Hizmetleri’ni arayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank OGS veren bankalar arasında tercih edebileceğiniz bir banka olarak, şubeleri ve Akbank Direkt İnternet Şubesi üzerinden OGS başvurularını kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir