Ogrencilere kredi
ogrencilere kredi

Bu yazımızda Eğitim gören öğrenciler, eğitim kredisi dışında başvuracakları ihtiyaç kredisi alabilirler mi, nasıl alırlar gibi konulara değineceğiz.

Öğrencilere Sunulan Kredi ve Kredi Kartı Fırsatları

Gelir oranlarının düşük olması, hatta hiç olmaması, zamlar, hayat şartlarının zorlaşması gibi birçok etkenden dolayı, birçok kişinin kredi kullanmaya ihtiyacı olmaktadır. Özellikle kısıtlı miktarlarda gelirle eğitim görmeye çalışan öğrencilerin, bazı dönemlerde eğitim ihtiyacı gibi çeşitli ihtiyaçlar için krediye ihtiyacı olabilmektedir.

Ailelerin öğrencilere sağladığı maddi destek yeterli olmadığında öğrencilerin yardımına bankaların sağladığı öğrenci kredileri yetişebilir. Bankalardan kredi alabilmek için gelir belgesi sunmak gerekliliği, öğrencilerin aklını karıştırmaktadır.

Birçok öğrenci, bankalardan nasıl kredi alacaklarını, ne kadar kredi alabileceklerini merak etmektedir.

Öğrencilerin Kredi Çekmesi

Piyasada bulunan birçok banka öğrencilere eğitim kredisi sağladıklarını söylemektedir. Öncelikle kredi çekecek öğrencilin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde krediye sadece ailesi başvurabilir. Fakat kredi çekerken gelir belgesi zorunluluğu öğrenciler için de geçerli olmaktadır. Öğrencilerin okurken çalıştıkları part time işler, öte yandan  kira gelirleri varsa bunu belgeleyen belgeler yeterli olmaktadır.

Öğrencinin gelir belgesi bulunmadığında, öğrenci kredisi çekmek için aranan şartlar arasında aile kefilliği istenmektedir. Böylece öğrenciler öğrenci kredisi değil, aileleri üzerine kendileri için bir ihtiyaç kredisi çekmiş olmaktadır.

Öğrencilere Özel Kredi Kartı İmkanları

Bankaların sağlamış olan,  özel şartlar barındıran, öğrencilere özel kredi kartı imkanları bulunmaktadır. Bunların en fazla limitleri genellikle 500 TL olmaktadır. Öğrenci bu kredi kartını 12 aya kadar kullanır ve herhangi bir ödeme sorunu yaşamazsa bu rakam  bazı bankalarda 2.000 TL, 3.000 TL limitlerine kadar yükseltilme imkanı sunulmaktadır.

Yapılan yeni düzenleme ile ihtiyaç sahibi öğrenciler 48 ay’a varan vadelerde kredi alabilmesi mümkündür. Bir çok banka öğrencinin kredi başvurusunu geliri bulunmadığından dolayı direk reddetmektedir. Çalışan ve düzenli geliri bulunan öğrenci zaten kredi alması çok daha kolaydır.

Sonuç olarak öğrencinin kredi kullanabilmesi için aylık düzenli bir gelire sahip olması, 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Geliri olmayanların üzerine kayıtlı olan gayrimenkuller ile ipotekli kredi dışında kredi kullanamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir