Neye yatirim yapmali 1
neye yatirim yapmali 1

Yaşamınız ne kadar sürerse sürsün, geleceğiniz yada geride kalanlara maddi destek sağlayacak birikim yapabilmek için elinizde bulunan parasal değerleri bir takım getiri sağlayacak yatırımlara yapmak isteyebilirsiniz. Bu genel olarak herkesin isteğidir ancak nasıl bir yatırım yapması gerektiğini, hangi yatırımla daha çok kazanacağımızı bilemediğimiz için araştırma çabalarına gireriz.

Geleceği Olan Yatırımlar Neler?

Yeteri kadar elinizde nakit bulunuyorsa ülkemiz şartlarında arsa alıp, üzerine daireler yaptırarak bu dairelerin satışı ile kazanç sağlamış olabilirsiniz. Arsanız bulunmuyorsa arsası olan bir kişi ile yapacağınız sözleşme ile üzerine konutlar yapabilirsiniz. İnşaat sektörünün getirisi bölgeye göre değişse de vazgeçilmeyen bir yatırım dalıdır.

Alacağınız arsaya ev yapımı gibi elbette meşakkatli ve bilgi isteyen bir durumdur. Ancak yatırımlarınızı gayrimenkule yaparak bir işlem yapmadan yatırım yapmış olabilirsiniz. Alacağınız taşınmazlar, arsa, ev, tarla gibi zamanla değerlenen unsurlar ülkemizde yatırım yapılan ilk unsurlar olarak karşımıza çıkar.

Borsa’dan ve hisse senetlerinden anlıyorsanız, hangi firmanın ne kadar getiri sağlayacağını, senedin bölünüp bölünmeyeceği ya da kâr payı verip vermeyeceği hakkında bilgileriniz varsa nakitinizi İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında değerlendirebilirsiniz. Nakit değeriniz bulunmasa bile aylık yatıracağınız küçük miktarlar ile yıllar sonra kat ve kat kazanç sağlayabilir, bölünmeler nedeniyle lot sayısını artırabilirsiniz. Forex ve Borsa’da işlem gören değerli ve güvenli yüzlerce firma ve şirket bulunmaktadır.

İnsanlar yatırımlarını mesleklerine ve bilgi kapasiteleri dâhilinde yapmaya çalışırlar. Çünkü bildikleri işin getirisini iyi bilirler ve hangi koşullarda ne kadar para kazanabileceklerinin hesaplarını yaparlar. Nasıl bir aşçı gıda sektöründe yatırım yapma hevesindeyse, bir öğretmende eğitim alanında hizmet vermeye çalışır. Çünkü bildikleri en iyi iş ve yatırımlar bunlardır.

Son dönemde bankalarda açılan altın hesapları da hiçbir şey yapmasa dahi altının fiyatının yükselmesi ile elindeki paranın erimesinin önüne geçmeye çalışan insanlar, yine aynı şekilde gümüş, döviz hesabı açarak yatırım yapmaya çalışmaktadırlar.

Bugün bir çok zengin insan yatırımlarını gayrimenkullere, işletmelere ve sanata harcamaktadırlar. İşletmeler yatırılan paralarla daha çok getiri sağlar. Ancak küçük yatırımcı kişilerin yapabileceği çok fazla bir yatırım bulunmamaktadır.

(Bu bir yatırım tavsiyesi değildir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir