Benim icin en iyi yatirim hangisi
benim icin en iyi yatirim hangisi

Borsa tıpkı bir şans oyunu gibidir. Her ne kadar her türlü tecrübeye sahip de olsanız, en güzel birikimler sizde de olsa, işlerin birkaç saniye içinde ters döneceğini unutmamalısınız. Yani bir gecede milyoner olup, ertesi güne cebinizde hiç para kalmayabilir. Bu ise artık işin şans kısmıdır. Fakat şans faktörünü ortadan kaldırdığımızda ise, belirli başlı bazı temel kurallar vardır.

Yatırım Çeşitleri

Benim için en iyi yatırım hangisi sorusu, iki şekilde cevaplanabilir. Fakat bunun için cevaplanması gereken bir soru daha vardır; borsa konusunda ne kadar tecrübeliyim? Bu sorunun cevabına göre uzun vadeli ve ya kısa vadeli yatırımlar arasından bir seçim yapılması gerekmektedir.

Bir yatırımcının yapacağı girişim öncesi ilk etapta karar vermesi gerektiren husus girişimin vadesi konusunda olmalıdır. Çünkü vadenin uzaması kazancın artması ve riskin düşük olması anlamına gelirken, kısa vadelerde ise risk yükselebilir. Anlık kazancın sağlanabileceği gibi kaybetme olanağınızda yüksek olacaktır. Yani yatırım yapacak kişinin kâr beklentisi zamana bağlıdır.

Uzun Vadeli Yatırımlar

Uzun vadeli yatırımlar, borsa konusunda daha az tecrübesi olan, risk almayı sevmeyen ve sabırlı davranabilen insanların en çok tercih ettiği yatırım türlerdir. Uzun vadeli yatırımlarda temel kural, farklı sektörlerde kendini kanıtlamış farklı birkaç firmaya yapılacak ufak çaplı yatırımlar, sizi bir sene içinde iyi seviyelerde kazançlara kavuşturacaktır.

Kısa Vadeli Yatırımlar

Benim için en iyi yatırım hangisi diye kendisine soran kişi eğer tecrübeli, sabırsız ve kısa sürede kazanç sağlamak isteyen birisi ise, yapacağı şey kısa vadeli, birkaç ay içinde kendisine gelir getirecek ve birazda riskli yatırımlar yapmaktır. Bu tür yatırımların uygulanmasında tecrübe ve borsayı takip etme yeteneği, oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Kazanç Beklentisi

Bir deyim olarak karşımıza çıkan özellikle al-sat yapan kişiler günlük yatırımları ile satışlar arasında kazanç sağlama peşinde olabilir. Ancak gerçekte yatırım yapan kişinin neye yatırım yaptığıyla birlikte kazanç beklentisi de önemlidir. Elbette herkesin ortak noktası para kazanmaktır. Ancak riske girmeden kazanç sağlamak, riskli olandan düşük olma ihtimali yüksektir.

Demo Hesaplarını Kullanın

Her şeye rağmen yatırım yapmak istiyorsanız, elbette araştırma yapmalısınız, bilen bu işin içinde olan deneyimli kişilerden fikirler alabilirsiniz ancak gerçek bir yatırımcı kişinin kendi kararları ile ele aldığı girişim olmalıdır. Kişiler zamanla kazandıkları deneyimler karşılığı maddi gelirler elde edebilirler. Hiç bilmeyen bir kişiyseniz ve bu mecrada yer almak istiyorsanız piyasada bulunan bir çok demo hesaplarından birini kullanarak örnek yatırımlar ile kendinizi geliştirebilmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir