Vergi indirimi nelere uygulanir
vergi indirimi nelere uygulanir

Dönem dönem gerek Ekonomi politikası gerekse daralan piyasayı rahatlatmak ve sıcak para dolaşımının hızlandırılması amacıyla vatandaşların alım yapmalarına teşvik amaçlı olarak satılan ve alınan ürünler üzerinden kesilen vergi oranlarından değişikliğe gidilebilir.

Nelere Vergi indirimi Uygulanır?

Son zamanlarda özellikle mobilya alımlarında ve emlak alımlarında yapılan vergi indirimleri dikkat çekiyor. Vatandaşlarda gelen bu vergi indiriminin neleri kapsadığını ve nelerde vergi indirimi olduğunu ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla karşılayabilmek için indirimin nelere kapsadığı hakkında bilgi edinme çabası içerisinde.

2017 itibariyle birçok ürüne vergi indirimi geldi. Bu vergi indirimlerinden en önemlisi beyaz eşyalara gelen vergi indirimidir. Beyaz eşyalarda olan ÖTV indirimi dikkat çekici boyuttadır ve özellikle yeni evlenen çiftlere bu ÖTV indirimi ilaç gibi gelmiştir. Bazı ürünlerde ÖTV, 30 Nisana kadar sıfırlanmışken bazı ürünlerde ÖTV oranı yüzde 8’e kadar düşürülmüştür. ÖTV’nin sıfırlandığı ürünler; buzdolabı, klima, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, termosifon ve bazı küçük ev aletleridir. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu bazı yat ve teknelerde de herhangi bir süre belirtmeksizin alınan vergiyi sıfırlama yoluna gitti.  Uygulanan vergi indirimlerinde ise miat bulunurken, gerekli görülmesi halinde bu sürenin uzatılması gündeme gelebilir.

Yapılan KDV düzenlemeleri konutları da kapsadı. Bu düzenlenen KDV ve ÖTV düzenlemelerine göre hem konutların hem eşyaların ücretlerinde büyük bir düşüş olurken aynı zamanda satışlarda da artış olmasının yolu açılacak. Bu vergi indirimleri sürecinde yapılacak olan alımların oranlarında yüzde 20’lere kadar artış olması bekleniyor. Vergi indirimlerinden önce beyaz eşya ve konut satışlarında yüzde 25 oranında bir düşüş olmuştu.

Engelli Vergi İndirimleri

Sosyal devlet anlayışı içerisinde hareket eden hükümet engelli bireyler için vergi indirimi süre gözetmeksizin uygulamaya devam etmektedir. Bu anlamda özellikle çalışan bireylerin alacağı maaşlar üzerinde vergi ödemelerinde indirime gitmektedir.  Erken emeklilik imkanlarına sahip çalışan vatandaşlar raporlandırdıkları derecelerine göre indirim hakkı kazanır. 2017 yılına girmemizin ardından Yüzde 80 ve üzeri oranında engelli vatandaşlara vergi indirim oranı 900 lira, 2. Derece yüzde 60 ve üzere engelliler için 470 Lira, 3. Derece engelliler için ise yüzde 40 ve 59 arasındaki engelliler için 210 Lira indirim uygulanmaktadır.

Bu indirim tutarları biraz karışık gelebilir ancak, kişinin elde ettiği gelirlerin değişiklik göstermesinden dolayı gelir yükseldikçe vergi dilimi artık gösterecektir.

Örnek olarak Yılbaşından sonuna doğru vergi kazancınız arttıkça 13,000-TL üzerine çıktığında %20 kazanç dilimine girersiniz ve aşağıdaki oranların hesabında 0,20 ile çarpım dikkate alınır. Yıllık kazancı 13 bin liraya kadar olanlar yüzde 15 oranı dikkate alınır. 1. Derece engelli çalışan için 1000 TL vergi matrahının üzerinden hesaplanırsa bu kişinin maaşına 10,68 TL vergi indirimi yansıyacaktır.

Bunlarla birlikte vergi indirimi olarak sayılmasa da engelli olduğunu belgeleyebilenler piyasada satışı yapılan GSM faturaları, ücretli Televizyon kanalları, alınabilecek abonelikler üzerinden de indirim sağlamaktadır.

Aynı zamanda aldıkları sıfır km taşıtlar için beş yıl süre ile satmamak şartı ile ÖTV ve KDV indiriminden faydalanmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir