Engelli kredisi
engelli kredisi

Bir anlık dalgınlık, küçük bir hata, ufacık bir dikkatsizlik sonucu sağlıklı olan her bir birey engelli durumuna gelebilir. 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü ilan etmesinden sonra,  her 3 Aralık’ta ülkemizde de çeşitli programlar ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Bizim burada değineceğimiz nokta ise Engelli Vatandaşlarımızın nasıl kredi kullanacakları hakkında bilgi vermek olacaktır.

Engelli vatandaşlarımıza Ziraat Bankası’ndan ticari işletmeleri için ve kişisel ihtiyaçlarına istinaden devlet destekli kredi imkanı verilmektedir. Uygun faiz ve özel indirimlerle her konuda ayrıcalığı hak eden vatandaşlarımıza engelsiz destek paketi sunulmaktadır.

Yüzde üç oranında engelli çalıştırmak zorunda kalan işletmelerin verdiği iş imkanı ile destek olurken, düzenli maaşları bulunanlar 60 aya varan vadelerde, uygun faizli ve indirimli kredi kullanma imkanına sahipler.

Engellilere Hibe Kredi Var mı?

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri bulunan, yada da işletme kuracak vatandaşlarımıza KOSGEB aracılığıyla uygun koşullarda kredi imkanı sağlanmaktadır.

Girişimcilik eğitimini tamamlayan Engelli Vatandaşlarımıza ise Bilim ve Sanayi Ticaret Bakanlığının katkılarıyla  50.000,00 Türk Lirasına kadar geri ödemesiz girişimci kredisinden faydalanırken, 100.000,00 TL’ye kadar geri ödemeli KOSGEB kredisi kullanabilmekte, destek oranı ise 3,4,5 ve 6 bölgede bulunanlara yüzde doksan miktarındadır.

İşletme kurulumları için ise geri ödemesiz 2.000,00 TL verilmektedir.

Engelli Vatandaşların Vergi İndirimi var mı?

Çalışma gücü kaybı olan engelli vatandaşlarımızın vergi indirimi, çalışma asgari gücü kaybının yüzdeliğine göre  derecelendirilmektedir. Sağlık kuruluşlarından alınacak raporlara istinaden derecelendirilen indirimler üzerinden vergi muafiyetleri bulunmaktadır.

Bu anlamda,  krediler üzerinden yüzde beş oranında kesilen BSMV ve yüzde üç oranında kesilen KKDF’lerden, çalışma gücü kaybına göre vergi muafiyeti sağlanmıştır.

Aynı şekilde 0 km taşıt almak isteyen engellilere ise ÖTV indirimi yapılmaktadır. % 45 oranında bulunan ÖTV, engelli vatandaşlarımızdan % 26,3 olarak kesilmektedir. Yani  100.000 TL olan bir araç için 26.300,00 TL ÖTV ödenecek olup, 18.700 TL indirim sağlanmış olacaktır.

Aynı şekilde araç alan kişilerden % 18 olan KDV oranında da indirim yapılmaktadır. Engellilere kredi sağlayan diğer finans kuruluşları ise, Yapı ve Kredi bankası, Vakıfbank, Halk Bankası olarak sıralayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir