Hurda arac yasasi yasalasti
hurda arac yasasi yasalasti

Yaklaşık 8 milyon aracın faydalanabileceği, kullanılmamış araç alımında ÖTV indirimini sağlayacak olan Yeni Hurda Araç Yasası meclisten geçti. 21 Mart gecesi geç vakitlerde TBMM’de kabul edilen torba yasa ile milyonlarca kişinin beklediği hurda araç ÖTV indirimi yasalaşmış oldu.

Kabul edilen yasa ile birlikte hurda teşvikinin sağlanacağı 16 yaş ile üzerindeki modellerdeki araçların trafikten çekilmesi halinde 10 bin liraya kadar sağlanacak olan ÖTV indiriminden faydalanabilinecek. Otomobil, Minibüs, kamyon ve diğer ticari taşıtların toplamının yaklaşık 8 milyon olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Fakat ne  kadarı bu yeni hurda araç yasası düzenlemesinden faydalanacak bu merak konusu.

Yeni Hurda Araç Teşviki

Hurda araçların trafikten çekilmesi amacıyla yapılan yeni düzenleme ile hurda araç teşvikine dair torba yasa kabul edildi. Yeni Hurda araç yasasına göre 16 yaşında ve daya yukarıda bulunan araçlar 2019 yılı sonuna kadar hurda araç teşvikinden yararlanacak. Hurda aracını trafikten sildiren vatandaşların bu haktan yararlanabilmeleri için araçlarını hurda imha merkezlerine teslim etmesi gerekiyor.

Yeni hurda araç yasasında yapılacak olan ÖTV indirimi aracın özelliklerine göre değişirken, bu özelliklerin ve farklılıkların belirlenmesi Bakanlar Kurulunca belirlenecek. Bu belirlemelere göre de 10 bin liraya kadar vergi indiriminden faydalanılacak.

Araç Alacaklar Elini Çabuk Tutmalı

Yeni ÖTV indirimi ile kullanılmamış araç satışının artacağı yönündeki beklentiyi otomotiv sektörü ile yeni araç alımı yapacakları karşılıyordu. Fakat  bahar aylarının gelmesi ile birlikte otomotiv sektörünün hareketlenmesi genel olarak beklenilenler arasında. Bu arada son dönemde döviz kurlarında ve altında fiyatlarındaki artışlar ile otomotiv sektörünün maliyetlerinin arttığı göz önünde tutulursa bu artışın araç fiyatlarına yansıması pek muhtemel. Bu nedenle araç alımı yapmak isteyen kişilerin araçlara muhtemel yapılacak artışlardan etkilenmemek için alım sürecini hızlandırmalarında fayda olacaktır.  Son dönemde yapılan artışlar ile ikinci el ile kullanılmamış araç fiyatları arasındaki fark büyümeye başlamış durumda. Bu nedenle tüketiciler daha uygun fiyatlı olan 2. El araç alımına ağırlık veriyor. Bu nedenle elini hızlı tutan kişiler erken alım yaparak daha kârlı duruma geçebilir.

Aracımı Hurdaya Nasıl Ayırırım

Öncelikle araç sahibinin kendisi ya da yasal temsilcisinin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü bürosuna müracaat ederek aracını hurdaya ayırmak istediğine dair başvuru dilekçesini vermesi gerekiyor. Bununla birlikte aracın tescil belgeleri ile plakaları da teslim edilmeli. Trafik tescil bürosundan temin edebileceğiniz müracaat formu (EK-1) teslim edilirken aracınıza ait MTV ya da başka bir borç bulunmaması gerekiyor. Hurdaya ayrıldıktan sonra yenilenmiş olsalar dahi bu araçların tescili mümkün olmuyor. Aracı hurdaya ayırmak isteyen tüzel kişilik ise Ticaret Sicil Gazetesi, İmza sirküleri ile kayıtlı olduğu ticaret odasının sicil kayıt belgesi istenilen evraklardan.

ÖTV İndirimi

Yeni Hurda Araç Yasası sayesinde 0 Km araç alımı ile ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen gerçek ve tüzel kişilikler bu indirim için alacakları markanın satış bürosunda gerekli kolaylıklar hızlandırılıyor. Sizin adınıza yapmanız gereken işlemleri  yerine getiren otomotiv bayisi sizden sadece gerekli olan imzaları almış oluyor.

4 Comments

  1. Merhaba yaşa çıktı diyorsunuz fakat hiç bir bayi bunu bilmiyor veya daha çıkmadı diyorlar. Ne zaman alımlar başlar acaba bir bilginiz varmı

  2. Hurda yasası sözde hurda yasası. Yine zenginlere calisiyor Sıfır arac alabilecek adam zaten hurdaya binmez.Adamlar senden 2000 Tl na senden alip sıfır arac alirken 8 veya 10 bine satıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir