Hurda arac tesviki 1
hurda arac tesviki 1

Hurda araç sahibi bulunan vatandaşların bir süredir beklediği hurda araç teşvik yasası, Mayıs ay’ı başında TBMM’ye yasa tasarısı ile gönderilmiş durumda. Tasarının gönderimi sonrası meclisten geçecek yasanın bu ay sonunda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekleniyor.

Hangi Yaş Aralığındaki Araçlar Hurda Teşvikinden Yararlanacak?

TBMM gündeminde bulunan hurda araç teşviki 1997 model ve daha eski araçları kapsayacak. Bu araçların hurdaya ayrılması, tescilinin silinmesiyle ödenmemiş vergi cezalarının ve idari cezaların tahsilinin iptali söz konusu. Piyasada yaklaşık 6 milyon hurda araç bulunduğu düşünülürse sağlanacak vergi indiriminin ardından ve diğer indirimlerle vatandaşın cebinde hatırı sayılır paralar kalabilecek.

2017 Hurda Teşvik Yasası Neler Getiriyor?

Çıkarılacak yasa ile birlikte eski tip motorların trafikten çekilmesiyle hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olacak, hem yeni taşıt alımlarının sağlanmasının ardından hareketlenen otomotiv sektörü ile ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor. Son teşvik yasasından sonra yapılacak bu düzenleme ile takozda ve otoparklarda bekleyen binlerce araç geri dönüşüm ile birlikte ekonomimizin canlanmasına yardımcı olacak.

ÖTV indiriminin devam ettiği bu günlerde böyle bir tasarının yasalaşması ile ticari araç yenilemesi yapacaklara artı bir indirim sağlamış olacak. Aynı zamanda bu yasayı değerlendirmesi beklenilen vatandaşlarla kısa sürede piyasayı hareketlendirmesi söz konusu.

Bu teşvik sonucu eski araçların trafikten çekilmesiyle büyük ölçüde trafik kazalarının da önüne geçilmiş olacak ve vatandaşların can ve mal güvenliği de sağlanmış olacak.

Hurda Taşıtı Bulunanlar Ne Yapacak?

Yeni düzenleme sonucunda 1997 model ve daha eski miadını tamamlamış aracı bulunanlar yasanın yürürlüğe girmesinin ardından İl Özel İdare Müdürlükleri, Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ve Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) Hurda Araç Müdürlüklerine araçlarını teslim etmeleri gerekmektedir. Teslim sonucu araçların tescil kaydı silinecek, MTV ile buna ait gecikme faizleri silinecek, plakasına kesilen idari cezalar ise terkin edilecektir.

Yasalaşan teşvik ile hurda aracına ait MTV, diğer vergiler ve bunlara ait faiz ve idari para cezaları vatandaşça ödenmiş ise, bunların ödenen diğer ücretleri vatandaşa iade edilmeyecek.

Ayrıca kişinin hurdaya ayırdığı araç için 6183 Sayılı kanun hükümlerine göre tatbik edilen hacizlerde kaldırılacak.

26 Comments

 1. Benim aracım 97 model şuanki fiyatı 19 bin lira borcu yok hurdaya diyelimki verdik benim para ne olcak

  1. Hurda araç getiren o tv ödemeden alabilecek yani taksiler şu anda 50 bin tl lik linea yi 28000 tl alıyor sende o şekilde yaralancaksin

  1. Nebi bey aracını kullanmak isteyen elbette devam edecek. Çıkarılacak teşvik vergi borcunu ödemeyen araç sahipleri için. Bu borcun bir kısmını ödeyerek diğer kalan kısmından kurtulacaklar.

 2. yalandır o kadar 97 model altı araba var onlar ne olcak adamın arabası 97 model 20 bın lıra edıosa adamın 20 binlirası çöpemı gitcek şimdi

 3. tamamda hiç borcu olmayan hurdalar ne olacak yurur durumda temiz arabalar ne olacak fiyatina gore para verilecekmi

  1. Arabanızı zorla ver diyen yok önemli olan aracın muayenesinde falan sıkıntı olmadığı sürece sanmıyorum değer kaybetsin dün 86 model Mercedes aldık 26 TL adam 1 lira düşmedi o arabalara 2013 de hurda yasası çıktı ama değeri aynı

 4. Kılosuna 1 lıra verse yıne ıyı onuda vermıyo arabanın borcunu sılıyo sadece ….yanlıs anlamadıysam

 5. Benim araç 97 model kaza lı kapalı garajda duruyor ve muayene yok sigorta yok 600 tl vergi borcu var mtv versem neler olacak

 6. 92 model aracım var borcu yok sıfır araç aldığımda nasıl ötv indiriminden yararlanacağım bilgisi olan var mı

 7. Bu konu ile ayrintili bilgi nereden alabiliriz? Benim arac 95 model muayne vvar trafikte kullaniyorum aracimi verebilirmiyim ?ne kadar alabilirim ? ayrintilari nasil ogrenebiliriz

 8. 87model sahinim var hurdaya vermek istiyorum borcu yok para alma sansım varmı ne kadar alablirim

  1. Yakup bey hurda araçlar için henüz yasa resmi gazetede yayımlanmadı. Netlik kazandıktan sonra belli olacak. Ancak önceki hurda yasası gibi olursa para almanız biraz zor.

 9. Slm benim 1974 model biri ise 97 mode araclar ttrafikte bagli vergi borcu var bu durumda ne yapmam gerekiyor tesekkurler

  1. Öncelikle araçlarınızın neden bağlandığını, bu bağlanma sebebinin ortadan kaldırılması gerekli

 10. Arkadaşlar benim aracımda 97 model mercedes slk230 kompresör türkiyede 4 tane olan özel seri bi araç fiyatı 60 bin tl haliyle hiç bi vergi ve ötv leme yöntemi bunu karşılayamaz yanç devlet sizin aracınız borcu harcı olmadıkdan sonra genel muaynesi yapıldıkdan sonra size diyemez arabanı hurdaya ver nasyonelin garajında onlardica klasik araç var porshesinde mercedesine o yüzden içiniz rahat olsun milyon tl lik klasik araclar var insanlar kullanıyormböyle. Biş yapılabilirmi

 11. 91 daihatsu applause aracim gayet makul durumda, borcu harcı yok , şimdi bunu bedelsiz mı vereceğiz. Bu teşvik yasası iyice arapsacina döndü sanırım.
  Devlet hakettiği bedeli ödeyecek mi ? Yada ÖTV indirimi yapacak mi. 27temmuz2017 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlandı ama hala netlik yok. Bu durum borçlu ve cezalı araçlara yarıyor..

 12. Aracımın üzerinde icra var ötv ye hurdaya verirsek icra kaldırılırmı?,
  1992 arabası ne kadar para alorım?

  1. Şenol bey hurda teşviki aracınızın borçlarının ödenmesi için yapılıyor. Aracınız için ayrıca para almanız çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir