Mtv taksit yapan bankalar
Mtv Taksit Yapan Bankalar

Her sene motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri söz konusu olduğunda bankaların taksit ve kampanya haberleri ortaya çıkmaktadır. İlk taksitini sene başında geride bıraktığımız motorlu taşıtlar vergisinin 31 Temmuz itibariyle ikinci taksiti de son bulacak. Bu arada bankaların da ciddi anlamda taksit ve ödeme kolaylığı sunduğunu da belirtmek gerekiyor. Her bankanın farklı kampanyaları olduğu için bültenimizde her birine ayrı ayrı yer veriyoruz.

İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank MTV kampanyaları ve ödeme kolaylıkları sunan bankalar arasındadır. Dilerseniz kredi kartı dilerseniz hesaptan kolayca ödeme kolaylığı sunan bankaların detaylı kampanyalarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atınız.

MTV Fiyatları

Motorlu taşıtlar vergisi fiyatları, motor hacmine, yaşına ve taşıt değerine göre fiyatlanmaktadır. Buna göre fiyatları 1-3 yaş arası 4-6 yaş arası 7-11 yaş arası ve 12-15 yaş arasına göre belirlenmektedir. Buna göre fiyat vermek gerekirse şu şekilde örnek verebiliriz.

1300 motor ve aşağısına sahip bir aracın mtv fiyatları:

  • 1-3 yaş arası: 1.313 TL
  • 4-6 yaş arası: 916 TL
  • 7-11 yaş arası: 512 TL
  • 12-15 yaş arası: 386 TL
  • 16 yaş ve üzeri: 136 TL olarak belirlenmiştir.

Buna göre liste üzerinden belirlenen rakamlara göre aracınızın özelliklerini bulabilir ve motorlu taşıtlar vergisi ödemenizi yapabilirsiniz.

MTV Ödemeleri Ne Zaman?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri her sene iki taksit olarak ödenmektedir. Ocak ve Temmuz olmak üzere iki taksite bölünen MTV, bu aylar içerisinde ödenmek zorundadır. Buna göre sene başında belirlenen tutarlar iki taksite bölünerek ödemeler belirlenir. Başka bir deyiş ile 1300 motor ve altı bir araç sene başında taksit tutarı belirlenir. Örneğin yukarıdaki örnek listede yer alan 1-3 yaş arası tutar:1.313 TL arasında belirlenmiştir. Bunu iki taksite bölerler. Buna göre 656 TL’lik iki taksitle ödemek mümkün olur.

E-Devlet MTV Borcu Öğrenme

  • E-devlet vergi borcu öğrenmek için, şifrenizle birlikte e-devlete giriş yapın.
  • Arama bölümüne mtv yazarak internet vergi dairesine giriş yapın.
  • Sonrasında ise uygulamaya giriş yaparak motorlu taşıtlar vergisini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında doğrudan internet vergi dairesine giriş yaparak da mtv borcu sorgulayıp öğrenme imkânınız olacaktır. Kredi kartı ile direkt olarak e-devlet üzerinden mtv ödemek isteyenler buraya tıklayarak e-devlet borç öğrenme ve ödeme sayfasına yönlenebilir.

Araç Satılırsa Ne Olur?

Bir aracınız var ve yıl ortasında araç satmaya karar verdiniz. Peki o zaman borçlanma nasıl olur?

Öncelikle araçların motorlu taşıtlar vergisi araçlara göre belirlenir ve sahiplerine ödetilir. Bu sebeple sene ortasında aracınızı satmanız durumunda borcu bu sefer yeni sahibinin olacaktır. Önceden ödediğiniz tutarın iadesi mümkün değildir. Yalnız yeni sahibi aracın ikinci taksitini ödemelidir.

Taksitle Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemek

Bankaların bu ödemeler söz konusu olduğunda farklı ödeme seçenekleri sunduğunu söyleyebiliriz. Bankaların kampanyaları çoğunlukla rakamın büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte 300 TL üzeri borcunuza 2 taksit – 500 TL üzerine 3 taksit tarzında bankalar kampanyalar yayınlamıştır. Aşağıda sizin için bu banka kampanyalarına detaylı bir şekilde yer verdik.

Mtv banka
Mtv kampanyası yapan bankalar

Ziraat Bankası MTV Kampanyası

Ziraat Bankası 2022 yılı ödemeleri için farklı bir kampanya ile ön plana çıktı. Buna göre Ziraat Bankası, mobil şubesinden – internet şubesinden – gib.gov.tr ve atmler üzerinden Ziraat Bankası kartlarınız ile yapacağınız 100 TL ve üzeri ödemelerinize 3 taksit imkânı sunulmaktadır. Hatırlarsanız sene başında da Ziraat Bankası taksit erteleme kampanyası ile dikkatleri üzerine çekmişti. Temmuz ayında ise taksit kampanyası ile dikkatleri üzerine topladı.

Yapı Kredi Bankası MTV Kampanyası

Yapı Kredi Bankası, motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinizde 3 ve 4 taksit ödeme imkânı sunuyor. Buna göre MTV ödemelerinizi gib.gov.tr üzerinden World Pay üzerinden QR kodla öderseniz 4 taksit ile ödeme imkânınız olmaktadır. Bunun dışında yine gib.gov.tr – yapı kredi mobil ve yapı kredi internet şubesi üzerinden kredi kartınızla yaptığınız ödemelerde 3 taksit ile ödeme yapma imkânı elde edebilirsiniz. Yapı Kredi’nin ödeme seçeneğinin son tarihinin 31 temmuz olduğunun da altını çizelim.

İş Bankası Motorlu Taşıtlar Vergisi Kampanyası

İş Bankası Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme seçeneğinde, Maximum Mobil uygulama üzerinden ya da gib.gov.tr üzerinden yapacağınız ödemelerde eğer Maximum Mobil ile Ödeme yap seçeneğini kullanırsanız 300 TL ve üzerindeki ödemelerinizde 3 taksit ödeme imkânı sunulur.

Eğer mobil ile öde seçeneğini kullanmayacaksanız MTV ödemelerinizde 2 taksit ile ödeme imkânı sunulmaktadır. Aynı zamanda İş Bankası ile ilgili şöyle bir ekstra bilgiye yer vermek gerekir ki, o da MTV ödemelerinde kredi kartına taksit kampanyalarını öncelikle başlatan bankanın İş Bankası olduğunu söyleyebiliriz.

Garanti Bankası MTV Kampanyası

Garanti BBVA kredi kartı ile yapılan MTV ödemeleri için 2 – 3 taksit seçeneği sunar. Buna göre üç taksit ile ödeme yapmak için İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılan ödeme seçeneklerinde öncelikle Mobil ödeme seçilmeli ardından da GarantiPay seçeneği ziyaret edildikten sonra ücretsiz olarak 3 taksitle ödeme yapmanız mümkün olmaktadır.

Normal olarak 2 taksitle ödeme yapmak isterseniz de 444 0 333 – Garanti BBVA müşteri iletişim merkezleri, Garanti BBVA ATM’leri, BonusFlaş, Garanti BBVA Mobil Uygulaması ve internet kanalı üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz. Tek seferde yapılan işlemler söz konusu olduğunda özel ve devlet bankaları arasında en fazla ödeme seçeneğini Garanti Bankasının verdiğini de belirtmek gerekmektedir.

Vakıfbank Motorlu Taşıtlar Vergisi Kampanyaları

Vakıfbank’ta kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen müşterilerine özel bir kampanya ile karşımıza çıkıyor. Özellikle taksit seçenekleri söz konusu olduğunda 3 taksitle ödeme imkanı sunulmaktadır. Kampanyanın son ödeme tarihinin 31 Temmuz olduğunu belirtelim. Buna göre 3 taksit imkanından faydalanmak için öncelikle banka kanalları üzerinden VakıfBank Worldcard ile ödeme yapılması gerekir.

Aynı şekilde kredi kartı ile ödeme yapmak için de gib.gov.tr üzerinden 2 taksit ile ödeme yapmanız mümkün olmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda en fazla, Motorlu Taşıtlar Vergisi kampanyalarını Vakıfbank’ın yaptığını belirtebiliriz. Aynı zamanda hali hazırda VakıfBank motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili yapılan kampanyalar ile ilgili üç farklı bankanın kampanyalarının ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Halkbank Motorlu Taşıtlar Vergisi Kampanyası

Bu sene temmuz ayı, motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri söz konusu olduğunda 3 taksit ödemesi ile dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Diğer bankalar genellikle normal şartlar altında 2 taksit imkanı sunuyor. Bazı özel durumlarda taksitlendirmesini 3 taksit olarak yapıyor.

Halkbank ise motorlu taşıtlar vergisi ödemesini herhangi bir ön koşul olmaksızın 3 taksit olacak şekilde ayarlamaktadır. Bu sebeple MTV ödemelerinizi hızlı bir şekilde yapmak için Halkbank İnternet Şubesi, Halkbank Mobil ve Halkbank Diyalog üzerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda gib.gov.tr adresi üzerinden de MTV ödemelerinizi taksitlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi, banka taksit imkanları genellikle temmuz ayında 2 – 3 taksit arasında sınırlandırılmıştır. Bu sene en azından şimdilik farklı bir ödeme seçeneği ve kampanya karşımıza çıkmamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bazı bankaların ekstre erteleme – 3 ay erteleme gibi imkanlarda sunduğunu biliyoruz.

MTV Geç Ödeme Cezası Nedir?

MTV borcunun bir taksitinin ödenmemesi durumunda geç ödeme cezası ile karşılaşırsınız. Eğer MTV iki taksitini ödemezseniz ilk taksitin faizi ikinci taksite uygulanır. Bu süreç içerisinde de ödeme yapılmaması durumunda kişiye uyarı mektubu yıllanmaktadır. Uyarı mektubu üzerinde yer alan süre içerisinde de borcun ödenmemesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından banka hesaplarına haciz işlemi başlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir