Electric car batteries min 2
Electric Car Batteries min 2

Günümüzdeki benzin ve akaryakıt fiyatlarının artmasıyla elektrikli otomobillerin önemi daha da artıyor. Elektrikli araçlar yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra yakıt olarak elektrik kullanması nedeniyle çevreye karbondioksit salınımı yapmıyor.Otomobil üreticilerinin ülkemizde ve dünyada kullanımı hızla arttan elektrikli otomobillere olan yatırımları giderek artıyor. Pek  çok avantajı bulunan elektrikli otomobillerden  Motorlu Taşıtlar Vergisi alınıyor mu?

Elektrikli Araçlarda MTV Varmı?

Günümüze kadar çevreye karbondioksit salınımı yapmayan motora sahip olduğu için elektrikli araçlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmıyordu. Parlamentoya sunulan yasa tasarısına göre elektrikli araçlardan vergi alınacak.Elektrikli taşıtlardan alınan vergi miktarı diğer taşıtlara uygulanan MTV tarifesinin %25’i oranında olacak.

Benzin ,Dizel ve Elektrikli Otomobillerde Mtv

2018 yılı MTV fiyatları aşağıdaki gibi olup elektrikli otomobillerden belirtilen fiyatların %25’i oranında Motorlu Taşıtlar vergisi alınacaktır.

Mtv 2018
Mtv 2018

Mtv Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl yılda taksit halinde ödenir.İlk taksit 1-31 Ocak tarihleri arasında, ikinci taksit ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödenir.

Elektrikli Otomobillerin Geleceği

Her ne kadar elektrikli araçlardan vergi alınmaya başlansa doğa dostu bu araçlara olan ilgi azalmayacak gibi görünüyor.Mevcut petrol rezervlerinin 100 yıl içinde bitecek olması otomobillerde elektrik enerjisi kullanımının gerekliliğini ortaya koyuyor.Ülkemizde ithal edilen petrolün büyük bir kısmı otomobillerde kullanılıyor.Petrol ve akaryakıtta dışa bağlı ülke olarak  elektrikli otomobil kullanımının özel teşviklerle desteklenmesi gerekir.

Şarj istasyonlarının henüz yaygın olmaması,  otomobillerin şarj sürelerinin uzun olması henüz yeni yeni gelişen elektrikli otomobiller için dezavantaj olsa da gelecekte bu sorunların çözüleceğini ve geleceğin otomobillerinin elektrikli otomobiller olacağını düşünüyoruz.

One Comment

  1. Yok. Elektrikli-akülü araçlardan vergi (mtv) vb. zulmü ortaya çıkacak olursa; ben bile şimdiden vazgeçtim. Daha o kadar da başka albenisi yok yâni. Ellerinde patlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir