Hurda arac tesviki
hurda arac tesviki

Mayıs ay’ı başında Meclise getirilen düzenlemenin ardından, milyonlarca araç sahibinin merakla beklediği Hurda araçlar ile ilgili düzenleme kabul edildi. Bu düzenlemeye göre 1997 model ve öncesi olan 20 yaşını doldurmuş araçların vergileri, idari para cezaları silinecek.

Meclisin önceki gün kabul ettiği düzenleme sonrası, hurdaya çıkarılacak araçların vergi borçları ve kesilmiş olan trafik cezası gibi idari para cezaları affedilirken, 3,5 milyon araç sahibinin bu kapsamda olduğu belirtiliyor.

Aracını Hurdaya Ayırmak İsteyenler Ne Yapacak?

97 Model ve daha üstü aracı bulunan, ancak borçları bulunan aracını hurdaya ayırmak isteyen kişiler yasanın Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe girmesinin ardından Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, İl Özel İdareleri ve Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına 31 Aralık 2018 tarihine kadar teslim etmeleri gerekiyor. Yani bu işlem için kişilerin yaklaşık 1,5 yıl süreleri bulunuyor.

Araçlarını Hurdaya Ayıranların Kazancı Ne Olacak?

Kişilerdeki beklenti hurdaya ayırdıkları araçlar üzerinden para kazanmak gibi fikirler dahilinde olabilir. Yani kişilerin en çok sorduğu soru ne kadar para alacağım oluyor. Burada hurdaya çıkarılan araçlar üzerinden MKEK’ye teslim edilecek araçların, model yılına göre kilosu başına 1 TL para alınması gündemde.  Ancak para ödemesi alınacak aracın önceki yıllarda olduğu gibi 3500 kg ve üstü olanlar için geçerli olması öngörülüyor.  Bu hurda teşvik yasası ile milyonlarca araç içerisinde yıllarca vergi borcunu ve kesilen idari para cezaların ödenmediği taşıtlar bulunduğundan bu araçların cezaları ile faizinin affedilmesi gündemde olacak. Aracının yaşı büyük olsa dahi hâlâ kullanan vatandaşların araçlarını hurdaya ayırma gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Bu yasa bandrol borcunu ödemeyen araç sahipleri için ve yeni araç alarak ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen kişiler için kaçırılmaz bir fırsat olacak. Yasanın Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından netlik kazanacak.

Hurda Araç Yasası Neler Getirecek?

Bu yasa ile ülkemizde yaşı dolayısıyla ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sonucu oluşması ihtimal kazaların önüne geçilmesiyle can ve mal güvenliği üst seviyelere çıkmış olacak. Aynı zamanda araçların yerine alınacak yeni taşıtlar ile otomotiv sektörünün dolayısıyla ekonominin canlanması beklentiler arasında.

Aracını Hurdaya Ayıracakların Endişeleri

20 Yaşını doldurmuş yaklaşık 3,5 milyon araç içerisinde birden fazla aracı bulunan taşıt sahipleri bulunuyor. Bunlar içerisinde kamyon ve otobüs gibi büyük taşıtlarla birlikte motorsiklete kadar küçük araçlarda bulunmakta. Araç sahipleri taşıtlarını hurdaya ayırmak için ilgili kurumlara araçlarını teslim etmeleri gerekiyor. Bu teslim için tartışılacak durumlar içerisinde vatandaşın 500 liralık vergi borcu indirimi için aracını götürecek çekici için ise 600 lira para ödemesi yapmak zorunda kalacağı. Ancak genel olarak elinizde bulunduğu sürece kullanmadığınız araçların zamanla daha çok ekonomik yük alacağı düşünüldüğünde hurdaya ayrılmasında büyük avantaj sağlanacağı kesin.

Ancak yine de belirtmek isteriz, düzenlemesi kabul edilen yasa henüz yürürlüğe girmediği için netlik kazanmış durumda değil.

11 Comments

  1. Çalınmış aracım var ve halen trafikten çekmedim ve 20 yaşının üzerinde bizde bu yasada faydalana bilirmiyiz acaba

  2. Bende trafik cezaları da var silinir acaba arabayı teslim edersen yada pıakayı teslim edersen ehliyet cezalarını sileceklermi acaba nasıl öğreniriz

  3. 92 model Peugeot 14+1 minibüs var.3yildir bende. Çekme belgeli. Hurda ya ayirsam. Ne yapmam gerekir masraf ve alacağım para ne kadar olur

    1. Rıdvan bey cezalarını ödemeniz gerekiyor. Çekme belgeli için alacağınız ücret miktarı aracınızın kilogramına göre değişiklik gösterir.

  4. Benim aracim 94 model borcu yok. Vergi bondorol borcum yok cekme belgeli bekliyom ne yapmam gereki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir