Aracini hurdaya ayirmak isteyenler ne yapacak
aracini hurdaya ayirmak isteyenler ne yapacak

Vatandaşın mevcut olan, vergi, trafik cezası, emlak borçları ile öğrenim kredisi borçlarına yeni kolaylıklar ve indirimler getirecek yeniden yapılandırma kanunu meclise getirildi.

Bu yeni kanun ile vatandaşların yapılandıracakları borçları taksitle ve daha az tutarlarda ödeme imkanları getirecek.

Vergi borcu yapılandırmanın en büyük yüklerinden birisi, 3.9 milyon vatandaşın sahibi olduğu araçlara ait Motorlu Taşıtlar Vergisi oluşturuyor. Bu araçların borçları ise çoğunluğu bin lira altında olması dikkat çekiyor.

Trafik Cezaları Yapılandırma Kapsamında

Yapılandırma bunlarla sınırlı kalmayacak Aynı şekilde 4,2 milyon aracın trafik cezası da yapılandırılarak taksitlendirilecekler arasında bulunuyor. Bu kapsamda 2013 yılında 150 lira olan bir trafik cezası artan faizi ile birlikte bugün itibariyle 442 lira olmakta. Yapılandırma ile vatandaş bunu taksitle ödemek istemesi durumunda 183 lira olarak ödeyecek, aynı şekilde peşin ödenmesi halinde 17 lira daha düşük olarak 167 lira olarak ödeyecek. Bu rakamların cazip kılması ile vatandaşların yapılandırma yoluna gitmesi bekleniyor.

Yapılandırma Hangi Borçları ve Cezaları Kapsıyor?

Karayollarında ve otobanlardan usulsüz geçen araçların, askerlik para cezalarının, seçim para cezaları ve Nüfus Müdürlüklerince kesilen cezalara da yansıyacak olan bu yapılandırma vatandaşın cebinden daha az para çıkmasını sağlayacak.

Eğitim gören öğrencilerin, öğrencilik dönemlerinde alarak kullandığı ancak geri ödemesini sağlayamadığı 580 bin kişinin öğrenim kredisi borcu 1.4 milyar lirayı buluyor. Bu borçlarında uygun tutarlarda ödenmesi sağlanmış olacak.

Vatandaşın vergi ve idari para cezaları sonucu zor durumda kalmasını engelleyecek olan yapılandırma yapılırken vatandaşın geriye dönük olarak bir yıldan daha fazla borcunun olmaması gerekiyor. Bu vatandaşlara 60 ay vade ile düşük faiz indirimi uygulanacak.

Yapılandırma kapsamında TBMM’ye verilen teklife göre 20 yaşını doldurmuş ve daha eski araçların hurdaya ayrılması, sonrasında tescil kayıtlarının silinerek ödenmemiş borçlarının tahsilinden vazgeçilecek.

Aracını Hurdaya Ayırmak İsteyenler Ne Yapacak?

Ekonomik ömrünü tamamlamış olan 1997 ve daha üstü model araçlarını hurdaya ayırmak isteyen vatandaşlar yazılı beyanda bulunması ilk etapta yapılması gerekenlerden. Başvuru sonrası Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını hükümleri çerçevesinde araçlarının motorlu taşıt vasfını kaybettiğine dair dayanak belgeleriyle destekleyenler vergi borçlarının ¼’ünü 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeleri gerekiyor. Bu borcun yüzde 25’ini ödemeyenler bu haktan yararlanamayacaklar.

Hurdaya çıkarılmış araçların Amme Alacaklar Kanununa göre hacizli borçları da araç üzerinden bu uygulama ile kaldırılmış olacak.

Başvuruda bulunan vatandaşlar başvuru dilekçesi ile idareyi yanılttıkları takdirde ise idari para cezası uygulanacağını da hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir