Engelli otv indirimi
engelli otv indirimi

Türkiye’de yaklaşık olarak 8 milyon engelli bireyin olduğu söylenmektedir. Devlet tarafından hem engelli bireylere hem de onların yakınlarına birçok destek verilmektedir. Bu desteklerden olan ÖTV indirimi de birçok kişi tarafından merak edilen bir durum olmuştur. Özellikle birçok farklı yönetmeliğe göre değişimi sağlanan bu indirimler ile engelli bireylerin ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.

Otomobil almak isteyen engelli vatandaşa sağlanan ÖTV indirimi, aracın motor hacmi 1600 cm3’ü geçmediği sürece Özel Tüketim Vergisi olarak alınan (çevre kirletme vergisi) vergiden muaf oluyorlar. Bu haktan yararlanmak isteyen engelliden de istenen sağlık raporunda yüzde 40 engelli olması yeterli oluyor. Bu nedenle yeni yönetmeliğe göre engelli ÖTV indirimi hesaplamalarına dikkat edilmelidir.

Engelli Araç Alma Şartı

Engelli olan kişi, kelime anlamıyla tam teşekküllü verebilecek bir hastaneden yüzde 90’ın üzerinde alacağı bir rapor ile ÖTV indiriminden tam olarak yararlanmaktadır. Böyle durumlarda engelli ÖTV indirimi hesaplamaları farklılık göstermektedir. %90 Oranından fazla engeli bulunan kişiler alacakları ÖTV indirimli araçlarını kendileri kullanamayacakları için 3.derece yakınlarına kadar bu araçları kullanabildikleri gibi özel şoförde tutularak kullandırılabiliyor. Bir diğer, yararlanabilecek olan kişiler de ortopedik alanda engeli bulunan insanlardır. %40 ile %90 arasında kalan engeli vatandaşlar ise araçlardaki ÖTV indiriminin bir kısmındanfaydalanabilirler.

%40 ile %90 arasında ki oranlar da engelli olan kişilerin eğer ki araçlarında özel donanım yapılmışsa bu kişiler H sınıfı ehliyet almak zorundadırlar ve araçları sadece kendileri kullanabilirler. Sol ayağında bir engeli bulunan kişinin B sınıfı ehliyeti kullanması mümkündür. Bu kişiler ÖTV indiriminin belli bir tutarından yararlanabilir. Bu kişilerin alacakları otomatik vites arabalarını kendileri ve başka akrabasıda kullanabilir. Bu kişi aynı zaman da kendine ait olmayan, bütün otomatik vitesli araçları kullanabilir.

%40 oranında engelli olan kişilerin araç almaları için, özel tertibatlar ile düzenlenmiş olan araçları kullanmasında bir sakınca yoktur yazısının olması gerekmektedir. Bu tür sağlık raporunu almış olan engelli bireylerin H sınıfı ehliyeti aranan şarttır. Mevcut olan bu belgeler ile otomobil bayisine giderek, araç temin edebilirler.

Engelli Aracı Kullanabilecek Olan Kişiler

  • Herhangi bir özel tertibatı bulunmayan, % 90 ve üzeri engellinin yurtiçinden almış olduğu taşıtıherkes kullanabilir.
  • Herhangi bir özel tertibatı olmayan % 90 ve üzeri engellinin üzerine yurtdışından alınan aracı 3. dereceye kadar akrabalar kullanabilir.
  • Özel tertibatı bulunmayan otomatik vites araçları da sınırlama olmaksızın herkes kullanabilir.
  • Özel tertibatlı otomobiller ile motosikletler araç sahibi tarafından kullanılması zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir