Neden senetle para
neden senetle para

Başımıza gelebilecek her problem için çıkar yolu aramak, bulduğumuz yollar tıkansa dahi alternatif adımlar atmak en önemlisi umudu yitirmemek insan oğlunun tabiatında olması gereken bir özelliktir. Makalemizde bu özelliğimizde birlikte neden senetle para talep ederiz, neden arar ve almak zorunda kalırız bu gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Elbette kimse zor durumda kalmanın, herkesin istediği hep gönlünce olsun, mutlu olsun, bir şeylere ihtiyaç duymasın… Bütün temenniler böyle olsa da insanların ihtiyaçları hiç bitmez. Hep bir fazlasını ister.

İnsanların işte bu isteklerinin önemli bir bölümü maddi açılarlardan karşılanabilir etkenlerdir. Nefes almak, su için bir şeyler yemek kadar önemli olduğunu hissederiz ihtiyaçlarımızın. Bir çoğu ihtiyaçtan ziyade şuursuzca talep edilen gereksiz diyebileceğimiz kalemlerin  bir araya gelişidir.

Bilinçsiz hareketlerle temin edilen maddi değerli etkinlikler ve harcamalar ile kişisel bütçelerimizi aştığımız olmuştur. Ve bu aşmalar bir  kaç sorti ile başımıza gelebilecek maddi zorlukları ardı sıra tetikler. Bulduğumuz alternatif yollar ile rahat nefes alsak ta alışkanlıklar bizleri bırakmaz ve bir süre sonra yineleriz.

Maddi açıdan zorlukları düzenli gelirlerimiz karşılayamaz duruma geldiğinde borç alma yoluna gideriz. Borçlar birbirini takip eder ve kişi kendisini rahatlatacak maddi kaynağı bankalar olarak görür. İlk etapta kredi kartına başvurur. Kart limitleri yetmez hatta ödenemez halini alır. Başka etap tüketici kredileridir.

Alınan ihtiyaç kredileri, bir veya daha fazla Kredi Kartı neticesinde bütçesini ve ödemelerini düzenleyemeyen, hatta hayatına son veren kişileri duymuşsunuzdur. Görsel medya da ya da gazetelerin ikinci sayfalarında bir köşede küçük yazılarda bulmuştur kendisini.

Yasal yollardan alınabilecek bütün yolların tıkanmasıyla kişilerin, banka borçlarından dolayı yasaklı hale gelmesi alternatif yollar üzerinde yoğunlaşması normal bir durumdur. Bütün çıkış yollarında engeller bulan kişiler, para temini sağlamak için tefeci olarak tabir edebileceğimiz kişilerden medet umar hale gelir.

Dinen caiz olmasa da günü kurtarmak adına bu yollara başvurabilir, o anki bungunluğuyla sonrasını düşünmeden, nelerden vazgeçebileceğimizi sorgulamadan kayıtsız şartsız teslim olur rakamın büyüklüğüne bakmadan.

Senetle para alıp vermek, senedin icadından önce vardı, bundan sonra da olacaktır. Ekonomik durumları kötü olanların yanında iyi olan ve daha fazlasını isteyenler de dahil bu yola başvurabilir.

Neden Senetle Para

Senetle para talep etmenin en büyük nedeni normal ihtiyaçlarımızın dışında isteklerimizle aç gözlü olmamız olabilir. Elbette gerçekten ihtiyaç duyan insanlar olabilir. Sıkıntıyı veren yüce rabbim çözümünü de veriyor bizlere ve kimseye taşıyamayacağından fazlasını vermiyor.

Kısacası insan kendisini, gelirini, ihtiyaçlarını ve  giderini iyi bilmeli, iyi analiz etmeli ve iyi kararlar alabilme olgunluğu göstermelidir. Hayatın akışına kapılarak renkli rüzgarların savurmasını engelleyeceği kadar sağlam adımlar atabilmelidir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir