Ne kadar kredi cekerim
ne kadar kredi cekerim

Ne kadar kredi çekebilirim? Diye bir soru soruyorsanız kendinize, hemen cevaplayalım. Maaşınızın en fazla 22 katına kadar kredi çekebiliyorsunuz.

Acil Nakite ihtiyacı olan insanlar bankalara kredi başvurusu yapmak isterler ve ilk soruları “bana kredi verirler mi?” olur. Genelde geliri düşük olanlar, gelirini belgeleyemeyenler ve özellikle kredi notu düşük olanlar kendilerine böyle bir soru sorarlar. Böyle durumda bankalar krediye başvuru yapacak kişinin kredi notuna ve Findeks Notuna bakarlar.

Krediye Başvurma Yolları Neler?

Kredi başvurularını günümüzde oturduğumuz yerden haftanın yedi günü yirmi dört saat boyunca yapabilirsiniz. Akıllı cep telefonları ile bankalara ait uygulamalardan, internet bankacılığından ya da sms ile krediye başvurabilir, kesin olan ve olmayan kredi onayları alabilirsiniz. Banka tarafından verilen ilk cevapta genelde kesin olmayan onay olarak ayrıca ibare bulunur ve aynı mesajla banka şubesine davet edilirsiniz.

Banka şubesinde müşteri hizmetleri yetkilisi bilgilerini banka sistemine giriş yapar ve size bankanın genel merkezinden onay beklendiğini belirtir. Bu onay süreci birkaç saatte olabilir birkaç günde. Başvuru yapan kişinin durumuna göre ve bankanın yoğunluğuna göre değişim göstermektedir.  Ancak bazı kredi limitlerinde genel merkezin onayına bakılmaksızın kredi verilebilir.

Bazı bankalar internet bankacılığı ile yapılan başvurularda birkaç dakika içerisinde bankaya gitmeden, herhangi bir sözleşmeye ıslak imza atmadan,  hesabınıza ihtiyaç kredisini yatırabilmektedir. Örnek olarak verecek olursak Akbank Direkt ile başvuru yapabileceğiniz 15.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi hesabınıza geçirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullandığınız kredilerin dökümünü, sözleşmelerini sistem üzerinden indirebilir ve dilediğiniz zaman ayrıntılarını inceleyebilirsiniz. Akbank direkt ile kullanmış olduğunuz kredilere 15.000 TL için 25 TL kredi tahsis ücreti öderken, hayat sigortası yaptırılmamakta kişinin isteğine göre hareket edilmektedir.

Peki Ne Kadar Kredi Alabilirsiniz? Kredi Limiti Nedir?

Bankaya başvurduğunuz kredi onaylanırken size miktar bildirilecektir. Ancak banka ile miktar üzerinde konuşmanızda fayda var çünkü bu konuda biraz esnek olabiliyorlar. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz maaşınızın en fazla 22 katını kredi olarak alabilirsiniz. Yani 1300 TL alan asgari ücretli biri en fazla 28.600 TL kredi kullanabilir ve Ekim 2016 tarihinden itibaren çıkan yasa ile en fazla 48 ay vade ile bu miktarı çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir