What to invest in first
what to invest in first

Günümüzde , yatırım araçlarının çeşidi ve sayısı oldukça arttı. Bu durum insanları yeni yatırım türlerine yöneltti ve halen yöneltmeye devam ediyor. Eskiden insanlar ellerindeki para ile işletme kurmanın planlarını yaparken , günümüzde insanlar paradan para kazanmanın ve yatırım araçlarındaki kur değişiklikleriyle daha az risk ile kazançlarını çoğaltma peşindeler. Eğer elimizde bulunan miktar sınırlıysa ve Küçük Yatırımcı kategorisinde bulunuyorsak neye yatırım yapmalıyız? Bu yazımızda sizlere Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Dipnot : Bu yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi olmayıp sadece gelişmelerin yorumlandığı ve öngörülerin paylaşıldığı bir yazıdır.

Küçük Yatırımcı Nelere Dikkat Etmeli ?

Yatırım kelimesi denilince akla ilk gelen büyük bir yatırımdır. Fakat yatırım yapılması için , her zaman büyük bir paraya ihtiyaç yoktur. Küçük yatırımlarla bile paramızı katlayabilir ve yükselişte olan farklı alanlara yönelerek kara geçebiliriz.

Küçük yatırımcılar eğer ki yeterli bilgi birikimine ve yatırım tiplerine hakimse büyük yatırımcılardan hiçbir farkları yoktur. Fakat her yatırımcının dikkat etmesi gerektiği gibi Küçük Yatırımcı kategorisinde bulunanların da dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bu hususlar ;

  • Küçük Yatırımcı olarak kesinlikle kimsenin yönlendirmesine ihtiyacınız yoktur. Özellikle kesin bilgi olarak , sizi yatırım konusunda yönlendiren ve söylenti yayan gruplardan katiyen uzak durunuz. Çünkü Borsada herkes kendi karına baktığından , söylentilerle ve bu söylentilere inanan kesimin yönlenmesiyle büyük oynamalar olabilir ve bu da daima söylentiye göre hareket eden grubu zarar ettirir.

 

  • Küçük Yatırımcı olarak , Büyük Yatırımcı kategorisinde bulunanlarda olduğu gibi daima kaybetme , zarar etme ve batma riskiniz bulunur. Fakat Büyük Yatırımcılar ellerindeki bir miktarı kaybetseler bile , tek yatırım araçları o olmadığından ve ellerinde halen büyük miktarlarda para bulunduğundan bunu sorun etmezler.

 

  • Küçük Yatırımcılar daima küçük miktarlarla bu işe girdiklerinden ve ellerinde kısıtlı imkanlar bulunduğundan kaybettiklerinde büyük bir hezimete uğrarlar. Bu yüzden riske ettiğiniz miktar sizi üzmeyecek miktar olmalıdır.

Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı?

  • Gram Altın : Gram Altın , altın kategorisindeki en düşük fiyatlı altındır. Gram Altın , şuanda revaçta olan ve sürekli artış gösteren bir yatırım aracıdır. Ayrıca düşük bütçelerle erişilebilir olması , alış ve satış fiyatı arasında fazla bir fark olmaması da Küçük Yatırımcıyı zarar ettirmeyecektir.

Bunların yanında Gram Altın’ın diğer altın türlerine göre birkaç avantajı daha bulunmaktadır. Gram altınlarda işçilik maliyeti bulunmadığından fazladan ücret ödememiş olursunuz , ayrıca sabit bir miktarı olmadığından istediğiniz kadar alabiliyor ve istediğiniz zaman miktarını kendiniz belirleyerek satabiliyorsunuz.

  • Kripto Paralar : Türkiye’de Kripto Paralar ve Bitcoin’in Yatırım Aracı olarak yasal bir prosedürü olmasa da , kullanılması ve alınması suç teşkil etmemektedir. Kripto Paralar Küçük Yatırımcılar tarafından sıkça kullanılan bir yatırım aracıdır. Kripto Paralar yabancı menşeili olduğundan ; Türkiyedeki fiyatları Dolar kuruna göre belirlenmektedir.

Sizde biliyorsunuz ki , şuanda Dolar , Türk Parasına göre oldukça değer kazanmış ve 4,30 seviyelerinde seyretmektedir. Küçük Yatırımcı olarak Dolar/TL bazında düşüş yaşadığında elinizdeki miktarla Kripto Para alabilir ve önümüzdeki dönemlerde seçimlerden sonra doların düşeceği söylense de , ABD tarafından HalkBank’a açılan bir dava bulunmaktadır. Bu davanın sonucu önümüzdeki aylarda açıklanacak ve büyük bir ihtimal Türkiye’nin aleyhine olacaktır. Bu davanın Türkiye’nin aleyhine olması Türk Lirasına değer kaybettireceğinden Dolar/TL oranı seçimden sonra da artacaktır. Eğer elinizdeki parayı kripto paraya dönüştürür ve 3-4 ay gibi bir süre bekletirseniz dolardaki artışla birlikte yatırımınız da değer kazanacaktır , ancak almış olduğunuz Kripto parayı iyi seçmeniz gerekmektedir.

  • Hisse Senedi : Büyük yatırımcıların gözdelerinden olan hisse senedi yatırımı , küçük yatırımcılarında işini görebilir . Halka ibraz edilen bazı şirketlerin hisselerinden pay almak çoğu zaman kazandırsa da sabır isteyen bir yatırımdır. Yani yatırım yaptıktan sonra hemen kazanayım bozdurayım diye bir durum yoktur. Yatırım yaptıktan sonra yapmanız gereken sabırla beklemektir. Tabi her yatırım da olduğu gibi bunda da riskler mevcuttur. Düşüşlere aldırış etmeden beklemeniz faydanıza olacaktır diye düşünmekteyiz. Peki hangini almalıyım diye düşünüyorsanız , Hangi Hisse Senedini Almalıyım yazımıza bakabilirsiniz.

Tekrar belirtelim ki bizler asla yatırım tavsiyesi vermiyor sadece bilgilendirme yapıyoruz. Neye yatırım yapıp neye yapmayacağınız tamamen size kalmış  bir durum . Ayrıca yorumlarda nelere yatırım yaptığınızı belirtirseniz diğer arkadaşlara da yardımınız dokunabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir