Kredi sicilinin bozulmasi nedir
kredi sicilinin bozulmasi nedir

Eğer gelirleriniz ile giderleriniz arasında farklar varsa ve elde ettiğiniz gelir sizlerin giderlerinizi, özellikle finans kuruluşlarına yapacağınız ödemelerinizi karşılayamıyorsa ve ödeme gününü geçirme gibi alışkanlıklar edinmişseniz kredi notunuzun etkilenmemesi mümkün değildir. Bu etkilenme ile önünüzdeki finans talepleriniz için kredi siciliniz bozulmuş diyebiliriz.

Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?

Günümüzde toplu para gerektiren ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını bankalardan kredi kullanarak yaparız veya yüksek limiti olan kredi kartlarına taksitler  yaparız. Hatta cebimizde alacağımız hizmet ve ürün için hali hazırda paramız olsa bile bir çok vatandaş cebindeki karttan ödeme yapmaktadır. Fakat bankalar ticari kurumlar olduğu için genellikle herkese kredi veya yüksek limiti olan kredi kartı verme yoluna gitmezler. Bankalar birisine kredi verirken ilk olarak kişinin kredi siciline bakar. Eğer kişinin kredi sicili bozuksa bankadan kredi alma ihtimali çok düşüktür hatta hiç alamayacak vaziyettedir.

Kredi sicili, sizin bankanın size bakışındaki parasal sicilinizdir diyebiliriz. Kredi sicili değerlendirilirken bu zamana kadar bankalardan yaptığınız bütün işlemler baz alınır. Finansal olarak yaptığınız bütün hareketler bir tıkla ellerine gelir.  Eğer geçmişte aldığınız bir kredinin ödemesinde sorun yaşadıysanız veya kredi kartı borcunuzu geç ödediyseniz kredi siciliniz bozulacaktır. Bu yüzden bankalar sizlere yüksek limitli kredi kartı veya kredi vermekte çekimser davranır.

Kredi sicilinizin düzgün olması bankalardan yapacağınız işlemlerde büyük önem taşır. Bankalar açısından güven çok önemlidir.  Bu yüzden kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzgün yapmaya özen göstermelisiniz. Hatta son yapılan düzenlemelerle beraber fatura ödeme düzeninizde kredi sicilinizi etkileyen faktörler arasında yerini aldı. Bu yüzden faturalarınızı da düzenli ödemeniz kredi sicilinizde büyük önem taşır.

Bankalar Neden Kredi Notuna Bakarlar?

Bankalar bilgisayar yazılımları gibi parasal borç verme işlemlerinde çok hassas kurumlardır. Giden paranın gelmesi gerekir. Yani giden paralar gelmezse bankalar zarar ederler ve bu kredilerin zarar hanesine yazılmaması için ince eleyip sık dokuyarak kendilerine güvene almaya çalışırlar. Yani kişiler kendi finanslarına uyarak geri gelmeyeceğini bildiği bir dostuna borç para verirler mi? Bu açıdan bakarsak bankaları anlayabiliriz. Kaldı ki talep edilen ve alınan meblağlar çok yüksek oranlarda olabilir.

Güncel zevkleriniz için aldığınız kredi borçlarınızı ödemekten imtina etmeniz ile birlikte ileride doğabilecek acil nakit akışını sağlamak için başvuracağınız bankalar sizlere sırtını dönebilir. Bu yüzden finans kuruluşları ile aranızı iyi tutmanın en büyük etkeni olan borç ödeme vaktinizi iyi tartmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir