Kredi notu takibi
kredi notu takibi

Kredi notunu en çok etkileyen faktör hiç şüphesiz ki kişinin kredi borcunu ve kredi kartı borcunu gününde ödeme alışkanlığıdır. Yani kişi ödemelerini ne kadar çok zamanında yapar, hatta gününden önce yatırırsa kredi notu o denli olumlu yönde artacaktır.

Kredi Notu Aralığı Kaçtır?

Gerçek kişilerin kredi notu aralığı 0-1900 arasında seyretmektedir. Kişinin ödeme alışkanlıklarına göre sıfıra doğru inildikçe kişi riskli duruma ve kredi alamayanlar grubuna girer. Riskli, az riskli, nötr, risksiz gibi gruplara ayrılan kredi notu seviyelerinde 1900’e yaklaşan notlarda geliriniz müsaade ettiği sürece kredi kullanmanızda bir sorun bulunmayacaktır.

Kredi Notu Takibi Nasıl Sorgulanır?

Nisan 1995 yılında 9 bankanın birleşerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu 35 üye banka ve diğer finansal kuruluşlara kredi notu, kişinin kredi geçmişiyle ilgili hizmet vermektedir. Bununla birlikte 2014 yılında kurulan Findeks ile ortaklaşa olarak finansal kuruluşlarla bankaların kredi notu sorgulaması, finansal hayatın düzenlenmesi için danışmanlık hizmeti ile faaliyetlerine devam etmektedir. Kişilerin kredi bilgilerinin havuzu halinde olan bu kuruluştan kişiler istediklerinde kredi notlarını cüzi miktarlar karşılığında öğrenebilmektedirler. Özellikle son dönemde Findeks ile kendi adınıza olan banka alışverişlerini ayrıntılı raporlar halinde inceleyebilir, borçlarınızı ve ödeme yaptıklarını görebilirsiniz.

Ödemelerin aksatarak kredi notunuzu bozmayın. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar çok düşük faizlerle borçlanabilir ve bankalar tarafından istenilen müşterilerden olursunuz.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunuzu yükseltmek aslında çok kolay, ödemelerin aksatılmasıyla çok hızlı bir şekilde düşen, ancak yükselmesi çok uzun zaman alan bir süreçtir.

Notunuzun yükseltilmesi için bankalar ve diğer finans kuruluşları ile ilgili alışverişlerinizi düzenli yapmanız, ödemelerinizi zamanında ödemeniz, hatta kalan kredi taksitlerini kapatarak borçlarınıza sadık olmanız gerekmektedir.

Kredi kartınız varsa, günlük alışverişlerinizi nakit yapmak yerine kredi kartı ile yaparak ve nakitinizi hali hazırdaki kredi kartınıza yatırarak  ve faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunu artırmanın yolları arasındadır.

Bununla ilgili olarak kredi notu nasıl yükseltilir yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir