Kredi notu hesaplama
kredi notu hesaplama

Kredi kullanabilmeniz adına, kredi notu aralığınızın kaç olması gerektiği, kredi notunun nasıl hesaplandığı hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

KBB nedir sorusuna cevap vermekle başlanabilir. Kredi kayıt bürosudur. KBB 1995 senesinde, 5411 sayılı bankacılık kanuna uygun dokuz ortaklı kurulmuş özel bir şirkettir. Bu şirketler: Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Halk Bank, İş Bankası,  Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankasıdır. KBB bugün finansal kiralama, faktöring, forfaiting şirketleri, finans kurumları, tüketici şirketleri üye olabilmekte ve 113 üyesi bulunmaktadır. Bankacılık kanun gereği en az 5 banka tarafından her türlü ve belgeyi paylaşmak amacıyla kurulmuştur. Müşterilerinin kredi bilgilerini paylaşmaktadır. Bireysel emeklilik, sermaye piyasası sigortacılık, finansal kuruluşlar alanında hizmet vermektedir.1999 senesinde KBB Kredi Referans sistemini kurulmuştur.

Kredi Notu Hesaplama

KBB notunu hesaplamak için bankaların internet şubelerini giriş yapmaları gerekmektedir. KBB her bankanın ayrı bir ücret karşılığında hizmete sunduğu bir uygulamadır. KBB puanı kaç olmalı bankacılıkta kredi notu 0 ile 1900 değer arasındadır her değer aralığının bir anlamı vardır. En riskli gruba girenler 0, en az riskli gruba girenlerin ise puanı 1900 ve üzeridir.  0-799 kredi puan aralığı en düşük not aralığıdır ve bu not aralığında oranında kredi almaları çok zor hatta imkânsızdır. Hiçbir banka ile çalışamaz düzeydesiniz. 800-1299 kredi puan aralığı olanlar sadece kefil ve ipotek koluyla kredi alabilirler.1300-1499 puan aralığı kredi alabilirler. 1500-1900 arası olanları ise çok rahat kredi alabilirler düzeydedir.

Kredi Kullanımında Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Bankadan çok en rahat şekilde kredi alabilmeniz için  kredi notunuzun 1499’dan az olmaması gerekmektedir. Bankadan sorunsuz bir şekilde kredi alanlar mutlaka bu puanın üstüne çıkmak zorundadırlar. Türkiye genelinde yapılan araştırmalar sonucu göstermiştir ki ortalama kredi notumuz 1400 puanın altındadır. Bu da bankalardan alınacak ve çıkacak olan krediyi etkilemektedir. Kredi notunun yüksek tutulması için her zaman bankalarla sağlıklı bir işlem gerçekleştirilmelidir. Aksi takdir de kredi notumuz etkilenebilir.  Kredi kartı limitlerinin maaşlara göre endeksli olması, yüksek kredi çekenlerin maaşlarıyla doğru orantılı olmak zorundadır. Aksi takdir de her iki taraf kayıp yaşamaktadır. Kredi notunun yüksek olması için mutlaka ödemelerin zamanında ve tam olarak yatması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir