Kredi karti bir gunluk gecikme faizi
kredi karti bir gunluk gecikme faizi

Türkiye nüfusunun neredeyse dört katı mevcudiyete sahip olan kredi kartları alış veriş dünyamızın cüzdanını oluşturuyor. Ödemelerden kredi çekimlerine kadar her türlü ödeme aracı olan kartlarımızın cüzdanımızda bulunması büyük güven duygusunu oluşturuyor.

Birden Fazla Kredi Kartı

Bir çoğumuzda birden fazla bankanın kredi kartı bulunuyor olması limitlerinin yüksek meblağlar içermesi milyonlarca kişiyi borçlu haline getirdi ve bu borçların ödenemez haline gelmesi de beraberinde gelen hususlardan.

Kartımızın ekstre kesim tarihi, son ödeme tarih aralığı gibi etkenleri bankalar kullanıcılara bırakmış durumda. Bu husus hem bankaların işine hem de kullanıcıların işine geliyor ki ödemede büyük kolaylıklar sunuyor.

Kart Asgari Ödemesi

Kredi kartı son kesim tarihi ile mevcut borcun % 20 kısmındaki asgari tutarın kartınıza son ödeme gününden önce yatırılması etkenlerden. Son ödeme tarihi borcun ifası gerçekleşmediği takdirde kartınız kullanıma kapatılır ve ileriki dönemlerde bankacılık işlemleriniz için kredi yasaklısı haline getirecek olan kredi notu düşmesi yaşarsınız. Yani borcun ödenmemesi kartınızın iptal olma riskini de beraberinde getirecektir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse

Hiçte hesabınızda olmayan nedenlerden dolayı kartınızın borcunu ödemeyi geciktirebilirsiniz. Bu her insanın başına gelebilecek normal bir husus. Son gününü unutmanız dahi aksaklıklara neden olabilirken ödemeleriniz konusunda da mağduriyet yaşayabilirsiniz. Peki kartınızın ödenmesi bir gün geciktirirseniz ödeyeceğiniz faiz ne kadar olur? Cebinizden ne kadar fazladan para çıkar bunların merak edenlerdenseniz yazımızın devamını okuyun.

Bir Günlük Gecikme Faizi Formülü

Yani 5 bin lira toplam borcunuz varsa asgari ödeme tutarınız burada Bin lira olacaktır. 5000-Ödeyeceğiniz tutar (1000)=4000 bu rakamın kredi kartı faiz oranı olan % 2,02 ile hesaplanması 80-8 tl faiz meydana getiriyor. Bu rakamı da bir ayın süresi olan 30’a böldüğümüzde günlük faizimiz 2,69 TL olarak hesaplanıyor. Bu rakamlara vergilerde dahil edildiğinde yaklaşık bu tutar 1,60 TL olarak hesaplanıyor.

Bankalar müşterilerine farklı faiz oranları uygulayabilmektedirler. Bizim hesaplamamızdaki faiz oranı % 2,02 üzerinden alınırken banka sigorta muameleleri vergisi % 5, kaynak kullanım denetleme fonu ise % 15 olarak baz alınmaktadır.

Tüketici Kredisi ve Nakit Çekim Faizleri de Aynı Hesaplanıyor

Yani 5 bin lira borç için bir günlük gecikme faizimiz masraflar ile birlikte yaklaşık 4,25 TL’yi bulacaktır. Bu süre 10 gün için 42,5 TL bir ay için ise 127,50 TL’yi bulurken kartınızı kullanamama durumu devam eder ve borcunuz temerrüte düşer. Temerrütün Türkçe anlamı hukuksal açıdan direnimdir. Ödeme yapmaktan imtina edildiğinden bahisle borç yükü artar ve yasal takip sürecine başlanılır.

Temerrüte Düşersiniz

Kart ve Kredi borçlarının 2-3 yıl ödenmemesi durumunda bankalar alacalarını varlık yönetimlerine devretmeye başladılar. Bu noktadan sonra borcunuz kat ve kat artar ve finans kuruluşlarınca kırmızı bir çizgi yemiş olursunuz ve bankalardan uzak bir yaşamı sürdürmek zorunda kalacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir