Kredi karti nedir
kredi karti nedir

Ülkemizde bireylerin en çok sorduğu sorulardan biri de “Kredi kartı olmadan kredi alınır mı?” sorusudur. Günümüzde bireylerin yaşamlarını sürdürebilmesi için mutlaka birtakım ekonomik zorlukları ve engelleri bir biçimde aşması gerekmektedir. Bu bağlamda öne çıkan ve yoğun olarak kullanılan yöntemlerden biri de ileriye doğru borçlanma olmaktadır. Günlük yaşamın getirdiği en doğal ihtiyaçlardan tutun da çalışma hayatının getirdiği yükümlülükler ve refah düzeyinin zorunlu kıldığı birtakım gereklilikler sürekli olarak giderleri büyütmüştür. Bu durumda da, eski çağlarda olduğu gibi sürekli büyük tasarruf yapmak mümkün olmadığından, mecburen, borçlanma gündeme gelmektedir. “Kredi kartı olmadan kredi alınır mı?” sorusunun bunca yoğun sorulmasının temel nedeni bu olsa gerektir.

Kredi Taleplerinde Önemli Olan Hususlar Nelerdir?

Bu makalede söz konusu soruya cevap aranacaktır; ancak, öncelikle şu noktaya dikkat etmek gerekir: İhtiyaç duyulan finansmanın karşılanması için bireylerin karşısına çıkan en kestirme ve makul yol bankalardır; bankalar da kendilerince temin etmeleri talep olunan finansman için, talepte bulunan tüketicinin kredi notuna ve ilgili siciline bakmaktadır.

Sonuçta, şu an kredi ihtiyacı olan bireylerin finansal kuruluşlarla geçmişte olan ilişkilerinin niteliği bugün için de belirleyici olmaktadır; borcuna sadık, onu sorunsuz ve zamanında düzenli olarak ödemiş kişinin yeni krediye kavuşması kolay olacaktır.

Geçerli Bir Kredi Notuna Sahip Olabilmek Ne Demektir?

Herhangi bir tüketicinin geçerli bir kredi notuna sahip olabilmesi demek, onun mutlaka finansal bir şirketle daha önce çalışmış olması demektir. Sözü edilen şirketler de genellikle bankalar olmaktadır. Bankalarda kredi alışverişinde bulunan her bireyin bu tür her alışverişinde kendisine belli bir kredi notu verilmektedir. Sonuç olarak bankalardan kullanılan kredi için, onun sorunsuz ve düzenli olarak geri ödemesindeki durumunuz sizin kredi notunuzu oluşturmakta ve bu tip ilişkilerde ne kadar sorunsuz ve düzenli ödeme gerçekleştirmişseniz kredi notunuz da o derece yüksek, dolayısıyla güvenilir olmaktadır. Bunun anlamı ise yeni kredi taleplerinizde çok avantajlı bir durumda olmanız demektir. Yüksek kredi notu aynı zamanda sizin için daha çok kredi kartı ve daha çok kredi limiti demektir.

Kişinin Kredi Kartı Yoksa Ne Olacak?

Kredi kartınız yok ise, yani daha önce hiç kredi kartı kullanmamış durumda iseniz bankadan kredi alabilmeniz için sizden maaş yazısı istenir. Bir başka söyleyişle banka vereceği krediyi garanti altına alabilmek adına sizin gelir durumunuzu gösteren maaş yazınızı veya gelir belgenizi ister; aynı zamanda, bu süreçte sizin kredi sicilinizi değerlendirmeye alacak ve talebiniz hakkında bu çerçevede bir cevap verecektir. Daha önceden bireysel olarak kredi notunuz oluşmamış ise sizden aynı zamanda kredi notu yüksek olan bir kefil de istenecektir. Bu durum şu şekilde de ifade edilebilir: Bankalar böyle bir prosedür uygulayarak sizin borcunuza sahip olup olmadığınızı ve vereceği borç parayı geri alıp alamayacağını öngörmek istemektedir. Geri ödemeyi iyice garantiye alabilmek için de sizden kredi notu yüksek olan bir kefil istemektedir.

Hangi Durumlarda Kredi Kartı Olmayan Kişiler de Kredi Alabilmektedir?

Bir başka söylem ile durum şu şekilde izah edilebilir: Herhangi bir kredi kartına sahip olmayan kişilere daha önceden hiçbir kredi notu bulunmadığından kredi verilmesi bankalar tarafından pek uygun görülmemektedir; ancak bazı durumlarda kredi kartı olmasa bile, daha önceden bankalardan kredi kullanmış olduklarından ve aynı zamanda geri ödemelerini de sorunsuz şekilde gerçekleştirmiş olduklarından, bu kişilere kredi tahsisi yapılabilmektedir. Çünkü bu durumda olan kişilerin bankalar nezdinde geçerli bir kredi notu söz konusudur ve geçerli bir temiz sicil mevcuttur.

Konu ile ilgili bir diğer yeni ve iyi haber ise kredi kartı olmayan kişilere kredi tahsisi gerçekleştiren bankaların oluşudur. Bu bankalar genellikle bir gelir belgesi ve kefil isteyerek kredi tahsisini gerçekleştirmektedirler. Ancak dikkat edilmesi gereken husus şudur ki böyle durumlarda mutlaka maaşımızı aldığımız bankaya başvurmamız lehimize olacaktır. Çünkü maaş aldığımız banka, az veya çok, bizim finansal durumumuzu bilmekte ve bu konudaki öngörüsünü rahatlıkla oluşturabilmektedir.

Kredi kullanmak isteyen ama daha önceden hiç kredi kullanmamış veya kredi kartı almamış olan bireylerin, yani finansal hiçbir kuruluşla alışverişi olmamış kimselerin kredi kullanımlarına, genel olarak, bankalar olumlu cevap vermemektedirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir