Kredi karti borcundan nasil kurtulurum
kredi karti borcundan nasil kurtulurum

Zamanla birçoğumuzun cebine birden fazla girerek insanların hayatını karartabilen kredi kartı borçlarından kurtulmak için neler yapabiliriz? gibi sorularınız varsa bu yazımızı okumanızı ve hayatınızda uygulamanızı istiyoruz.

Biriken Kart borcundan nasıl kurtulurum?

Bankalar özellikle asgari tutarını ödeyerek sürekli kredi kartından alışveriş yapanları, nakit çekenleri çok severler. Bu yüzden limitleri yükseltme çabasına girerek kazanç sağlamaya çalışırlar. Kredi kartları borcunuz varsa ve bu borçları kapatamıyorsanız öncelikle yapmanız gereken sağlayacağınız nakit ile bütün kredi kartlarına ait borçları kapatarak taksitler halinde yeni faiz yükü binmeden borçlarınızı ödemek olur. Bunun için bankaların borç transferi tekliflerini alabilir, tüketici kredisi ile borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Kredi kartınıza ait banka ile görüşerek bu borçlarınızı tek taksite bağlayan kredilerden faydalanabilirsiniz. Bunun için banka bireysel müşteri yöneticisi ile görüşün.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırabilir miyim?

Yapılan düzenleme ile kredi kartı borcu olanlara bir kerelik 72 ay’a kadar yapılandırılma imkanı tanınırken yüklü miktardaki kart borçlarının taksit taksit ödenmesi yolu açıldı. Bu şekilde bankanız ile görüşerek gerekli yapılandırma ile ekonomik anlamda rahatlama sağlarsınız. Fakat yinelemekte fayda var. Bu yapılandırma bir kez ile sınırlı. Bunun için kredi kartı yapılandırma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Buraya kadar her şey yolunda gidebilir. Borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak cebinizde kredi kartı varsa yine borçlanma ihtimaliniz var ve bir süre sonra yine aynı problemler yaşayabilirsiniz. Bu durumun  önüne geçmelisiniz. Elinizde birden fazla kredi kartınız varsa bir tanesi hariç hepsini kullanıma kapatın. Kalan bir katınızın limitini maaşınızın yarısı kadar indirin ki yaptığınız harcamaları bir defada kapatabilesiniz.  Kartla alışveriş yapmayı bir kenara koyarak nakit alım yapmaya gayret gösterin.

Kredi kartı ekstrelerinizi incelerseniz neye ne kadar para harcadığınızı daha iyi anlayacaksınız. Hatta küçük alışverişler ile borçlarınızın büyüdüğünü göreceksiniz. Taksitli alışverişlere girebilirsiniz ancak son ödeme tarihi geldiğinde ödenecek asgari tutarı düşük tutmak işinize gelecektir.

Mevcut aylık geliriniz ile giderleriniz arasındaki planlamayı yapmalısınız. Gelirinizi tek bir kalem olarak biliyorsunuz ancak giderleriniz bir hayli fazla olduğu  için plan ve program dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Cebinizde hazır para gibi görünse de olmayan bir parayı harcadığınızı ve yaptığınız bu harcamayı her şekilde ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu harcamalar ile ödediğiniz faiz ve gecikmelerden  alım yapabileceğiniz bir çok husustan geri kalabilirsiniz.

One Comment

  1. kredi kartı borçlarını birleştirip hepsini kapatmak en manntıklısı. borç bitmeyecek ama biz biteceğiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir