Konut kredisi faizleri
konut kredisi faizleri

Konut sahibi olma çabası içerisindeki kesimin en çok takip ettiği konuların başında gelen konut kredisi faiz oranları Kasım 2017 tarihinden bu yana son altı yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Son 2-3 aylık dönemde artan konut kredisi faizleri % 1 oranındaki psikolojik sınırı aşarken, emlak satışı yapan şirket ve firmalarda da azalan satışlar endişe yaratmaya başladı.

Konut Satışları Azaldı

Artan faizler sonrası yapılan istatistik açıklamaları konut satışlarının yıllık bazda % 30 seviyelerinde azaldığını gösteriyor.  TUİK’ten yapılan açıklamalara göre ipotekli konut satışlarının düşmesinin en büyük nedeni bankaların konut kredisi faizlerini artırmış olmaları diyebiliriz.

15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrası devlet bankalarının 0,92 oranlarına indirdiği oranlar % 1,15 seviyelerine çıktı. Devlet bankalarının almış olduğu bu oranlar sonrası özel bankalarda indirime gitmek zorunda kalmışlardı.

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faizleri

Şubat 2018 tarihi itibariyle en uygun konut kredisi faizleri yine devlet bankalarına yansımış durumda. % 1 oranındaki psikolojik sınırın altında yapılan konut kredisinin Devlet bankalarındaki oranları şu şekilde.

 • Ziraat Bankası % 0,95
 • Halk Bank % 0,95
 • Vakıfbank % 0,96

Ev  almak isteyenler için diğer bankaların faizleri ise şu şekilde;

 • İş Bankası % 1,16
 • Yapı Kredi Bankası % 1,17
 • Garanti Bankası % 1,18
 • İng Bank % 1,19
 • Fibabank % 1,19
 • QNB Finansbank % 1,22
 • Abank % 1,26
 • HSBC Bank % 1,50

Emlak sektörü artan faizler karşısında konut fiyatlarını artırmak yoluna giderken bankalar kazançlarını artırmış oluyor ve ev sahibi olmak isteyenlerin cebinden daha fazla paralar çıkmış oluyor. Tüketicilerin mağdur olduğu bu duruma konut sektörü karşı çıkmasının en büyük sebebi satışların azalması. Domino etkisi gibi her tarafı etkileyen bu durumun ne kadar devam edeceği merak edilen konular arasında.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Ev almak isteyen kişilerin ilk müracaat ürünü olan Konut Kredisi faizleri her ne kadar yüksek olsa da en cazip ev sahibi olma yoludur. Yeni yıl ile birlikte her mecrada faiz oranlarının bir önceki yıla göre daha yüksek seviyelerde olacağına dair tüm uzmanlar fikir birliği içindelerdi. Nitekim öyle de oldu. Burada devlet bankaları muhtemel artacak faiz oranlarına yön verdiğini özellikle hatırlatmak isterim. Zaten devlet bankalarının indirimi sayesinde düşük seviyelerde seyreden oranlar  yine onların yükseltmesi nedeniyle tüm bankalarda artmış durumda.

Ekonomik ve siyasi gelişmeler eşliğinde banka faizlerinin de etkileneceği kesin. 2019 yılında yapılacak seçimler de göz önüne alınsa da, 2018 yılı içerisinde konut kredisi faiz oranlarının daha yüksek seviyelere çıkmayacağını söylersek yanlış olmayacaktır. Fakat bu süre içerisinde de ciddi indirimlerin yapılması şu an için gözükmediğinden kredi ile ev almak isteyenler bu alternatifleri değerlendirebilir. Nitekim faizlerin artışı ile konut fiyatlarının da düşmesine neden olabileceğinden tüketiciler bu durumu kendilerine avantaj olarak dönüştürebilirler.

OHAL Sonrası Faizler Düşer mi?

Ülkemizin içerisinde olduğu Ohal durumunun açıklanması ile kredi faizlerinde artış görülmüş olsa da; şu an ekonomik açıdan istikrara neden olunmasından dolayı kredi faizleri normal seviyelerde diyebiliriz. Kredi faizlerine Ohal durumunun çok fazla etki etmediği görüşü içerisindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir