Konut kredisi faizleri dusecekmi
konut kredisi faizleri dusecekmi

Sitemize yapılan en çok soruların başında gelen konut kredileri düşer mi, 2018 konut kredisi faizleri düşecek mi? Sorularının ardından sizlere 2018 yılında konut kredisi faizleri hakkında bilgi vermek istedik.

2018’de Konut Kredileri Ne Olur?

Geleceği görmek gibi bir sihrimiz olmasa da, genel olarak kredi faizlerinde işleyişin dayandığı temel etkenler 2018 yılında kendisini daha belirgin bir şekilde göstererek devam edeceği kanısında.  Geçen yıl başında 0,88 seviyelerine inen konut kredileri inşaat sektörünü canlandırmış ve düşen faizler neticesinde binlerce kişi ev sahibi olmuştu. Fakat 2017 yılı sonu ile artan enflasyon yıl başındaki faizleri aratır hale geldi. 0,88 ile 0,95 bandından bugün konut kredisi faizi ortalama 1,41 bandına yükselmesi, enflasyon ateşinin kendisini göstermesi sonrasında düşük faizle ev sahibi olma hayalleri neredeyse 2018 yılında imkansız bir hâl aldı diyebiliriz.

Faiz Oranları Düşecek mi?

Konut sahibi olmak talebinde bulunan vatandaş alacağı evin peşinatı, yapacağı masrafları da içine katarak geri ödeme vadesini 120 ay üzerinden hesaplayarak uygun banka şartlarının arayışına girmiş durumda. Artan faizler konut satışlarını oldukça önemli miktarda etkilemiş olacak ki, inşaat sektöründe hareketler oldukça azalmış durumda. Azalan bu hareketi artırmak, inşaat sektörüne can vermek adına uzmanlar konut kredi faizlerinin düşürülmesinden yana fikirlerini her fırsatta beyan ederken, ev sahibi olma çabasındaki tüketiciler de bu fırsattan pay almak için hazırda bekler durumdalar diyebiliriz.

Güncel Konut Kredisi Faizleri

Bankalar arasındaki ev kredisi faizleri önemli farklılıkları içerisinde barındırıyor. Konut kredisi faizleri vadesine göre değişiklik gösterirken bugün en iyi oran 1,11 seviyelerinde. Bazı bankalar bu durumu daha anlaşılmaz hale getirmiş ki, 1,52 seviyelerine kadar çıkanları bulabilmek mümkün. 0,41 bazında bir farkın oluşması tüketicileri endişelendirirken bankalar arasında fiyat alma, şartları daha yumuşak hale getirmek için fiyat tekliflerini toplamayı mantıklı bir adım olarak nitelendiriyoruz.

En Uygun Konut Kredisi Faizi Hangi Bankalarda

Geçtiğimiz yılda olduğu gibi en uygun konut kredisi faizleri yine devlet bankalarında bulunuyor. % 1,11 faiz oranı ile Ziraat Bankası başı çekerken diğer devlet bankaları Halk Bank ve Vakıfbank 1,12 ile eşlik ediyor.  Geçen haftaya kadar  1,09 oranı ile dikkatleri çeken ICBC bu oranı 1,12’ye çıkarmış durumda. Diğer bankalarda ise durum şu şekilde;

  • İş Bankası 1,14
  • Yapı Kredi Bankası 1,14
  • Kuveyt Türk 1,18
  • İngbank 1,19
  • Finansbank 1,20
  • Garanti Bankası 1,24

Daha yüksek oranlarda konut kredisi veren bankalar bulunuyor olsa da en uygun olarak listelendirebileceğimiz başlıca bankalar bu şekilde sıralanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir