Konut kredisinde sigorta sorumlulugu
konut kredisinde sigorta sorumlulugu

İster kredi ile alınsın ister kredi kullanılmadan alınsın, alacağınız konut, ev ve dükkân için sigorta sorumluluğu herkes için vardır. Yaşanılan doğal afetler sonucu elde edilen deneyimler ile zorunlu hale getirilen sigortalarla sahibi olduğumuz gayrimenkulleri güvenceler altına almaktayız. Peki bu sigorta sorumlulukları neler, hangi sigortaları yaptırmalıyız? Gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışalım.

Konut Kredisinde Sigorta Sorumluluğu

Konut kredisi kullanılacağı zaman bu kredinin genellikle ödenme süresi çok uzun olduğu için bazı sorumluluklar getirilmektedir. Bu sorumlulukların başında ise sigorta sorumluluğu gelmektedir. Konut kredisi çeken kişi bazı sigortaları mutlaka yaptırmalıdır. Bu zorunluluklar yasal olarak da belirtilmiştir.

Konut Sigortası

Konut kredisi kullanıldığı sırada konut sigortası yaptırmak yasal olarak zorunlu kılınmamıştır. Fakat bankalar bu sigortanın yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu sigortanın geçerlilik süresi 1 yıldır. Doğal afetten hırsızlığa kadar her türlü durumu kapsayabilir. Tabii kapsanan durumlar ve şartlar sizin anlaştığınız sigorta şirketiyle de alakalıdır. Bu sigorta poliçesinde ödeme yapacağınız koşullara bağlı olarak; hırsızlık, eşya sigortası, cam kırılmaları, çilingir çağırılması gibi yardımları bulunur. Yan dairenize ya da komşunuzun evine vereceğiniz zararlarda bu poliçe kapsamına alınabilmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Ülkemizin büyük bir bölümünün deprem bölgesi olarak geçmesi deprem sigortası yapmasını da zorunlu hale getirmiştir. Bu zorunluluğun gelmesinde yaşanılan depremler ve harcanılan hayatlar büyük rol oynamıştır.  Bu sigorta sadece deprem değil depremden dolayı oluşabilecek tsunami gibi felaketlere karşıda evleri koruma altına alır.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası krediyi çeken kişi vefat ettiği takdirde kişinin borcunu faiziyle beraber karşılayan sigorta çeşididir. Sigorta sahibi kişinin başvurusu ile beyanı esas alınan bu hizmetin alımında ilk taksitin ödenmesi ile yürürlüğe girmektedir. Bu sigorta kişinin geriye kalan bütün kredi borcunu karşılar. Ancak yapılan sigorta sonrası mutlaka bilgilendirme formunun alınması, sözleşmede belirtilen şartların iyi bilinmesi sonradan oluşabilecek mağduriyetlerinizi önleyecektir.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi kaza sigortası sizleri dünyanın neresinde geçirirseniz geçirin herhangi bir kaza geçirdiğiniz zaman kazalar karşı maddi teminat sunmaktadır. Bu hizmet bir bakıma hayat sigortası kapsamındadır. Yapılan poliçede belirtilen oluşacak kazanın sigortalı olan kişinin idaresi dışında ölmesi ve yaralanmaya maruz kalması olarak açıklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir