Konut ihtisas bankasi
konut ihtisas bankasi

Ülkemizde sektörel açısından büyük bir adım olarak nitelendirilebilecek olan Konut İhtisas Bankası, henüz kuruluş aşamasında olan, konut alımlarındaki maliyetleri düşürme eğilimindeki yeni bir sistem olarak karşımıza çıkacak.

Zaman akıp geçtikçe piyasada gelişen teknoloji ve yeniliklerin ardından inşaat sektörü bu gelişimden payını almış durumda. Ancak ekonomik sıkıntı içerisinde olunmasından dolayı yapılan konutların ve iş yerlerinin satışlarının gerçekleşememesi inşaat firmalarında zarar oluşmasına neden olacak gibi görünüyor.

Konut kredi faizlerinde ciddi indirimler ve vade uzatımı sonrası inşaat sektörü biraz nefes almış olsa da; bu durumdan tüketicilerin pek te memnun oldukları söylenemez. Bunda en büyük etkenin uzun dönem borçlanma sonundaki maliyetinin yüzde 75 gibi oranlara çıkmasıdır. Birçok bankanın ve İnşaat firmalarının desteklediği ve fikir birliğine vardığı Konut İhtisas Bankası kurulmasının gerekliliği birçok kez inşaat sektörünün lokomotifleri tarafından dile getirildi. Bunun sebebi ise konut ve iş yeri alımları sonrasında oluşan maliyetlerin düşürülmesidir. Çünkü ne kadar çok maliyetler ve faizler düşürülürse ülkemizin hem ekonomik, hem sosyal açıdan gelişeceği, kredi yüklerinin hafifleyeceği aşikardır ve kurulacak bu sistem ile birlikte tüm sektörler pozitif etkilenerek bir anlamda şaha kalkmış olacaktır.

Konut İhtisas Bankası Nedir?

Konut İhtisas Bankası isminden de anlayabileceğiniz üzere sadece emlak sektöründe hizmet veren bir bankadır. Uzun vadeli borçlanacak olan kişilere ve yüksek tutarda kredi kullanımlarında destek sağlamak amacıyla kamu desteğiyle kurulması planlanıyor.

İnşaat sektörü gelişen teknolojiyle beraber her geçen gün daha ileriye gidiyor. Fakat yaşanan ekonomik sıkıntılar kişilerin kendilerine ev almasına veya bir yatırım yapmasına engel oluyor. Bu durum karşısında son yapılan gelişmelerle beraber bankaların faiz oranları düşürüldü. Aynı zamanda bankalar verecekleri konut kredilerinin vadelerini 20 yıla kadar uzattı.

Konut ihtisas kredisi özellikle bankaların sunduğu yüksek faiz oranlarının düşmesinde ve insanların emlak sektöründe daha fazla yatırım yapmasında yardımcı olması bekleniyor. Oluşturulması beklenen sistem sayesinde eğer Konut İhtisas Bankası kurulursa bundan hem turizm sektörü hem de emlak sektörü ciddi kârlar elde edecektir.

Konut İhtisas Bankası, hazinenin yürüttüğü ihalelerde borçlanma oranlarıyla doğru orantılı olarak bir faiz oranı belirleyecek. Aynı zamanda tahvil ihraç edecek. Tahvillerden elde edilen kâr ise konut almak isteyen kişiye düşük faizli ve uzun vadeli finansman olarak sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir