Ikinci el piyasasi dustu
ikinci el piyasasi dustu

Yeni yılla birlikte kullanılmamış araçlara yapılan zamlar ÖTV oranındaki artış gibi unsurların ardından ikinci el piyasasının hareketleneceği yönündeki beklentiler Ocak ve Şubat aylarında çok gerilerde kaldı. Yaza girmemize az bir süre kala yine hareketlenme beklentisi ikinci el araç satışı yapanları sarsa da, Mart ay’ının ortaları itibariyle hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyebiliriz .

Türkiye’de her şehirde özellikle Pazar günleri kurulan ikinci el araç pazarlarında araç sayıları fazlalığıyla dikkat çekerken, araç alışı yapmak isteyen kişilerin azlığı,  olanların da araç fiyatlarındaki yüksek rakamlar nedeniyle araçlara uzaktan bakmalarına neden oluyor.

En Ucuzu İkinci El Arabalar

ÖTV güncellemesinin ardından sıfır km araçlara yapılan zamlar neticesinde tüketicinin yönlendiği ikinci el pazarı araçların fiyatlarındaki yükseklik kullanılmış araç piyasasını daraltmış durumda. Vatandaşların ulaşımını sağlamak adına mecburen araç alımı yapmak istemesine rağmen çok düşük oranlarda araç satışı gerçekleşmesine alım gücünün düşük olması da büyük bir etken. Normal araç fiyatlarında olan taşıtların satışı dahi şu anda pazarlık söz konusu bile edilemiyor. Pazara gelen vatandaşların çoğu merakından, alım satım yapabilmek için gelirken çok yüksek fiyat biçen kişilerin araçlarına sadece uzaktan bakılıyor.

İkinci El Otoda Yeni Düzenleme Yapılmıştı.

13 Şubat tarihi itibariyle kullanılmış araç satışlarında yapılan yeni düzenleme hayatımıza girdi. Yetki belgesine sahip olmayan tacirler dışında araç satışının yapılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Öte yandan araç satışlarındaki vergi sisteminin değişmesi ile geliri artacak olan tacirlerin aynı zamanda vergi indirimi sonrasında araç fiyatlarında ciddi düşüşlerin olması bekleniyor. Ama bu taşıt fiyatlarına yansıyacak mı ya da ne kadar yansıyacak merak konusu.

Bölgesel Bazda Fiyatlar Değişiyor

Araç fiyatlarındaki değişiklik bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Aynı marka ve model araç bir şehirden diğer bir şehre oranla %20 oranlarında daha düşük fiyat farkları ile alınabilirken burada aracın durumu da ön plana çıkıyor. Örnek olarak 15 bin liralık bir aracı alarak üzerinde değişiklik yapılması, çeşitli modifiyeler ile aracın desteklenmesi neticesinde aracın fiyatını 20 bin lira yükselterek daha fahiş rakamlarda araç satışını yapmak isteyenlerde mevcut. Bu durum diğer modifiyesiz araçlardaki fiyatları da tetikliyor.

Sigorta ve Kasko Fiyatları Bulunuyor

Aslında araç satışlarına bir standart getirilmeli. Belli model ve marka araçların fiyatlarına getirilecek sınırlama ile bu pazarın genişlemesine yardımcı olunabilir. Nasıl ki kasko yapımları esnasında sigorta şirketleri aracın modeli ve markasına göre Kasko Bedeli belirliyorlarsa aslında satışlar için de buna benzer bir sistem oturtulabilir. Bu sayede enflasyon denilen yüksek rakamlarında önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir