İcradan alınan eve kredi
İcradan Alınan Eve Kredi

Herkes iyi kötü bir ev sahibi olma çabası ve hayaliyle parası olmasa dahi  borçlanma yoluyla, kredilerle alma yoluna gider. Ancak evdeki ekonomik hesaplar zamanla istendiği gibi gitmediği zaman ipotek  karşılığı aldığı evin borcunu ödeyemediğinde yasal süre sonrası bu ev icra yoluyla satışa çıkarılır.

İcradan mülk alımı kimilerine göre İslam’a, kimilerine göre ise ahlaki olarak uygun değildir ancak gerek ticari faaliyetler gerekse daha az ücretler karşılığı ev sahibi olunabilmesinden dolayı icradan konut alımı cazip gelmektedir.

Peki icradan satılan hacizli ev, konut, dükkan ve arsalar için kredi çekilebilir mi. Hacizli ev için mortgage kullanılır mı gibi soruları her alım yapmak isteyen kişiler merak edebilir.

Burada aslında en önemli husus kişi alımını yapmak istediği icralık  evin ihalesine girmesidir. Her gerçek ya da tüzel kişi ben ihaleye gireceğim diyerek bu sürece ortak olamaz. İcra ihalelerinin de şartları bulunmaktadır.

İcradan Satılacak Evin Bedeli Nasıl Belirlenir?

İcradan satılacak gayrimenkullere öncelikle eksper bir bedel biçer. Yani fiyat belirlemektedir. İcradan çıkılacak ihale rakamı ise bu bedelin yüzde 60 oranıdır. Yani eksper eve 100 bin lira  fiyat biçtiyse bu evin  ihale başlangıç fiyatının yüzde 20 oranında teminat yatıranlar girebilir. Bu rakamda 100 bin lira için 12 bin lira yapmaktadır. Yani ihale öncesi bu örneğimiz için 12 bin lira teminat yatıran ihaleye girer. İhaleye katılan bir kişi ise eve 60 bin lira karşılığında sahip  olmaktadır.

İlk ihale ile ev satılamazsa ikinci ihalede bedeli eksper bedelinin yüzde 40’ına iner. ve İhalenin  başlangıç bedeli örneğimizle devam edecek olursak 40 bin  liradır.

Yasal zemin üzerine oturtulan icralık mal satışları soncu satılan malın sahibin itirazı ile davalar açılabileceğinden ve bu davalar sonucu satışın iptali gerçekleşebileceği ihtimallerine dayanarak bankalar hacizli satılacak gayrimenkullere kredi tahsis etmekten kaçınmaktadırlar.

Ancak alınacak ev için talep edilen kredi miktarı, evin bedelin den düşük olduğu takdirde bankalar kredi notunuz, geliriniz gibi durumlarınızı kontrol ettikten sonra bu ücreti size tahsis edebilirler.

Hacizli Evler İcralık Olmadan Nasıl Alınır?

Hacizli bulunan ve icralarda ihaleyle satışa çıkarılan evler genel olarak banka borçlarından kaynaklanan hacizlerdir. Burada kişinin almak istediği ev bunlardan birisi ise bankayla anlaşma yoluna gidilerek istenildiği  takdirde krediler karşılığı ev alınabilmektedir. Ancak banka bu satışın gerçekleşmesi ihale karşılığı satış ile oluşacak ücret miktarlarından fazla olacaktır.

Yinede kişi kredi talebinde ısrar ederse konut kredisi dışında ihtiyaç kredileri çekerek bu işlemi gerçekleştirebilir. Fakat bunun içinde bankaların kredi şartlarını taşıyor olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir