Gumruk satis
gumruk satis

Bilindiği üzere çeşitli sebeplerle gümrüğe takılmış, devletin el koyduğu araçların miadını doldurmasını ardından zaman zaman satışa çıkarıldığını bilmesek te bir nebze kulaktan dolma işitmişizdir. Bu durumda ne kadar merak uyandırmış olsa da, nasıl satıldığı, neden satıldığı ve nereden alındığı gibi hususları öğrenemeden belki de çok daha ucuza alacağımız araç fırsatını da kaçırmış olabiliriz. İsterseniz gümrükten otomobil satışları hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler verelim.

Gümrükte el konulan araçların hikâyeleri biraz farklı. En çok alıkonulma sebebi ise yurt dışından kişi veya firmaların kullanılmamış araç olarak gümrükten geçirmeye çalıştıkları ancak ikinci el araç olduğu tespit edilenler. Bu şekilde durdurulan yaklaşık 40 bin araç gümrük kapılarında belirtiliyor. Bu araçlardan yasal süreleri içerisinde sahiplerince gerekli şartların yerine getirilmemesi nedeniyle alınmayan miatları dolan araçlar mülkiyeti kamuya geçirilmesinin ardından e-ihale yoluyla satışa çıkarılıyor. Açık artırma yöntemiyle çıkarılan satışlarda iki farklı mevzuat bizlere uygulanıyor. Birincisi Gümrük Mevzuatı, diğeri ise Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu.

Gümrükten Satılan Araçları İnceleme

Teknolojinin bizlere verdiği kolaylıklardan yararlanarak Gümrük Müdürlüklerinde bekletilen ve satışa çıkarılan araçları online bağlantı ile görebilmek mümkün. Bu anlamda istenildiği takdirde ilgili Müdürlüğe giderek te inceleme yapma olanağınız mevcut. Kaldı ki Gümrük Müdürlüğünün açık ve kapalı olmak üzere yüzlerce metrekarelik onlarca mağazası, deposu ve ambarları bulunuyor.

Araçları görebilmeniz ve inceleyebilmeniz için öncelikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığının  https://uygulama.gtb.gov.tr/EIhale/Site/Oturum/Giris adresinden giriş yapılarak üye olunması gerekiyor. Üye olunmadan ve gerekli bilgiler girilmeden bu işleme izin verilmediğini hatırlatmak isterim. Kaldı ki e-ihale ile yapılacak satışa katılabilmeniz için kimliğiniz belirlenmesi gerekiyor ve ikamet adresleri ile gerekli güvenceler tarafınızdan ibraz edilmesi ayrı bir konu. Başkası adına da alım yapma olanağınız bulunuyor ancak bunun için Noter tasdikli bir vekâletname sahibi olmalısınız.

Gümrük İhaleleri Nasıl Oluyor?

Burada yapacağınız inceleme sonucu almak istediğiniz bir araç bulunuyorsa sayfa üzerinde belirtilen Halk Bankası hesabına aracın satış bedelinin yüzde 10’u kadar bir teminat yatırmalısınız. Bu rakam 100 bin liralık bir araç için 10 bin liraya tekabül ediyor. Bu bedeli yatırdıktan sonra araca teklif verme imkânınız doğuyor.

Satılacak araçlara bir bedel belirlenmiş olsa da, bu rakamlarda araç almak zorunda değilsiniz. Aracın belirlenen bedelinin altında bir rakam teklifinde bulunabilirsiniz. Fakat burada çok düşük bir rakam vermeniz halinde başka bir teklif çıkmazsa ihalenin iptal edilmesi söz konusu. Bu yüzden vereceğiniz teklifin belirlenen bedelin yüzde 75 oranından yüksek olmasına dikkat edilmesi daha uygun olabilir.

İhale Sonrası Yapılması Gerekenler

İhale süresi bitimi sonrası en yüksek fiyatı veren kişi aracı almaya hak kazanır. Bu hakkı elde eden kişi öncelikle arabayı görmesinin uygun olacağını belirtmek isterim. Çünkü beklediğinizden daha kötü bir araç çıkarsa ve sizin ödediğiniz teminattan daha fazla bir masraf gerektiriyorsa bu alımdan teminatı yakarak vazgeçebilirsiniz. Diğer bir yol ise araç sizin için uygunsa ihale bedelinin teminat sonrasında kalan kısmını da ilgili banka hesabına yatırarak plaka masrafları ile birlikte araca sahip oluyorsunuz.

Gümrükten almış olduğunuz aracınızın devir işlemlerinin ardından alacağınız teslim tutanağı ile aracı bulunduğu otoparktan alabilirsiniz. Fakat uyarıda bulunmak istediğim bir konu daha var o da uzun süre çalıştırılmayan araçların burada çalışmayacağı ve sizin bir çekici ile buradan çıkarmak zorunda kalabileceğinizdir.

Araç Teslim Alındıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Teslim evrakları ile aracınızı aldıktan sonra bütün işlemlerinizi bitirebilmeniz için Karayolları Uygunluk Belgesi almanız gerekiyor. Bunun için ise öncelikle proje çizimi yapmaya yetkili bir Mühendislik firmasından proje çizimi yaptırıyorsunuz. Yaklaşık 350-400 liraya mal olan bu çizim sonrası arabanızı TÜVTÜRK’ten muayeneden geçirmeniz gerekecek. Muayene sonrası ise Trafik Tescil tarafından gerekli işlemler yapılıyor. Buradan alacağınız randevu sonrası ruhsat işlemleri ve plaka işlemlerinizi de bitirdikten sonra aracın sahibi oluyorsunuz.

Gümrükten Aldığım Araca Kredi Kullanabilir miyim?

Bankalar gümrükten alacağınız taşıtlar için kredi imkânını Tüketici Kredileri ile sağlayabiliyor. Taşıt kredilerinin kullanımının yapılabilmesi için aracın öncelikle satışının yapılması ve sonrasında noter satış evrakı ile birlikte bankaya gidilmesi gereken şartlardan. Bu yüzden ikinci el taşıt kredisi kullanamıyorsunuz. Yatırdığınız teminat sonrası ihalenin sizde kalması durumunda kredi notunuza ve gelir durumunuza bağlı olarak bankalar sizlere ihtiyaç kredisi temininde bulunabilirler.

12 Comments

  1. Bu arabaları vatandaşlar alamaz o da mafyanın elindedir kötülerini vatandaşa iyilerini mafya ya? Böyle değildir diyen buraya yazsin lütfen

    1. Kardeş ihaleler internet üzerinden yapılıyor…evinde yada is yerinde yada sokakta kapılı zarf usulü ezbere konuşmayalım…o dediğin dönemler bitti

    1. Mustafa bey araçlar gerekli sürelerini doldurduktan sonra satışa çıkarılıyor. Zaman zaman siteyi takip ederseniz yeni araçların eklendiğini görebilirsiniz.

    1. Serkan bey yazıyı ayrıntılı okursanız daha iyi anlayacaksınız. Burada kimse kimseden para yatırılmasını talep etmiyor. Almak isteyenler TC. Yasalarına uygun olarak katılım yapıp istediğini aracı şartlar dahilinde satın alabiliyor.

  2. Bu isin uzmani arkadaslar onceden ongordugu araci gidip gorup lazim ie yarar parcalarini söküp ihaleye öyle girerler.ihale sonunda bes para wtmwywn bu arabanin parcalarini takip ise yarar hale getirirler.turkiyede paranin acamadigi kapi yoktur sayin admin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir