Gelir belgesiz kredi alinirmi
gelir belgesiz kredi alinirmi

Düzenli bir işiniz olmadığı için, gelir belgesi sunamadığınız bankalardan kredi veya kredi kartı alınabilir mi? Bir Çiftçi Gelir Belgesini bankaya sunabilir mi? Yada Hayvancılıkla uğraşanlar, arı yetiştiriciliği yapanlar nasıl kredi kullanabilirler. Bu sorularımıza cevap verelim.

Gelir Belgesiz Kredi Almak

Çeşitli sebeplerle günlük birçok kişi kredi başvurusunda bulunmaktadır. Günümüzde kredi borcu olmayan kişi, neredeyse yok denecek kadar azdır ve her geçen gün sayıları ile borç miktarı artış göstermektedir. Kişilerin gelirlerinin giderlerini karşılamaması, nakit para ihtiyacı, alacağı taşıt ve diğer ihtiyaçları gibi durumlar kişileri daha çok kredi kullanmaya yönlendirmektedir.

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan her kişi ve kuruma istediği oranda kredi vermemektedir. Bunun sebeplerinden en önemlisi, kişinin kredi almak için gereken şartlar taşınmıyor olmasıyla başvuru onaylanmamaktadır. Kredi alabilmek için öncelikle bankanın talep ettiği çeşitli şartların yerine gelmesi gerekmektedir.

Örneğin bir çiftçi gelir belgesi bulunmadığı için kredi kullanamayacak mı?

Çiftçiler gibi diğer gelirlerini belgelendiremeyen kişiler bankadan gelir belgesi sunmadan kredi kullanabilmektedirler. Tarımla ilgilenen kişilere devlet katkısı ile birlikte devlet bankalarınca kredi verilebilmektedir. Ayrıca arazilerini ipotek ettirerek kredi kullanmaları da mümkündür.

Kredi Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Bir bankadan kredi alabilmek için istenilen belgeler arasında nüfus cüzdanı ve gelir belgesi ilk sırada gelmektedir. Gelir belgesi, kişinin aylık, yıllık gelir durumunu, çalışma durumunu gösteren, maaşından kesinti bulunup bulunmadığını gösteren, bankalara yapılacak geri ödeme için önemli bilgiler veren bir belge olarak kabul edilmektedir.

Kişi daha önce kredi veya kredi kartı kullanmadıysa,  gelir belgesi göstermek şartı koşulmaktadır. Fakat kendi çalıştığınız, hesabınızın olduğu bir bankadan kredi almayı düşünüyorsanız, banka hesabınız üzerinden gelir durumunuzu gözlemleme şansı bulduğu için gelir belgesi istemeyebilir.

Kredi İçin Kefil Gösterme

Kişi daha önceden kredi, kredi kartı kullanmadıysa, kredi notu bulunmuyor demektir. Kredi notu bulunmayan kişiler, bankalara kredi almak için başvuru yaptığında bankalar bu kişilerden kefil göstermelerini talep etmektedir. Bankalar içerisinde gelir belgesiz kredi veren bankalar da kişilerden borcunu ödeyemediği durumda tahsis edilmesi için bir kefil göstermesini talep edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir