Vakıfbank bedelli askerlik kredisi
Vakıfbank Bedelli Askerlik Kredisi

Askerlik görevini bedelli yapmak isteyenler için bankalar bedelli askerlik kredisi ürünleri çıkartmaktadır. Çoğu genç bu finansmana ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden bankaların vereceği kredi oranları oldukça önemlidir. Vakıfbank bedelli askerlik kredisi verdiği gibi aynı şekilde Ziraat Bankası ya da Halk Bankası gibi bankalar da bedelli askerlik için kredi imkanı sunmaktadır.

Bedelli askerlik bedeli şu an itibariyle oldukça yüksek. Bu yüzden de birçok genç kredi çekmeden bedelli askerlik uygulamasından yararlanamıyor. Bugün itibariyle bedelli askerlik ücreti 2022’nin ilk 6 ayı için yapılan aylık katsayı değişikliği ile birlikte 55 bin 194 liraya yükseldi. İlk olarak 2019 yılında duyurulan bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraydı. Ancak zamanla memur maaşı katsayısına göre her 6 ayda bir artırıldı. Bu yüzden bedelli askerlik kredisi için bankalar uygun faiz oranları vermeye çalışıyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan bedelli askerlik ücreti en düşük 2018 yılında 15.000 TL olarak belirlendi. Sonrasında sistemin de değişmesi ile birlikte her 6 ayda bir artış yaşandı.

  • Bedelli askerlik ücreti 2019 Haziran ayında 31.343 TL
  • 2019 Temmuz döneminde 33.230 TL
  • 2020 Ocak’ta 35.054 TL
  • 2020 Temmuz ayında 37.070 TL
  • 2021 Ocak’ta 39.788 TL
  • 2021 Temmuz ayında 43.150 TL olarak değişikliğe uğradı.
  • Son olarak da 55.194 TL vererek bedelli askerlik yapabiliyorsunuz.

Askerlik bekleyen kişilere bakınca toplamda neredeyse 5 buçuk milyon genç askerlik hizmetini yapmak için bekliyor. Bununla birlikte 1 yıl içerisinde sadece 350 bine yakın kişi askere alınıyor. Bu yüzden de bedelli askerlik ülkemiz için her yönden ihtiyaç haline geliyor. Bu yüzden de bankalar bedelli askerlik fiyatına göre bedelli askerlik kredisi hizmeti ve yeni faiz oranları ile vatandaşa destek olmaya çalışıyor.

Ayrıca bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar kısaca şu şekilde. Öncelikle bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin 25 yaşında olması gerekiyor. Bu yüzden bu seneye göre 31 Aralık 1995 öncesi doğumlu olunmalı. Bununla birlikte bedelli askerlik başvurusunun kabul edilmesi ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen tutarın kişide olması gerekiyor. Bu durumda da bedelli askerlik kredisi çekilmesi gerekiyor.

Kendinize uygun bedelli askerlik kredisini bulmak ve hesaplamak için yazımızın sonunda ki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Şartları

Öncelikle herhangi bir kredide olduğu gibi kredi notunuzun yüksek olması oldukça önemlidir. Vakıfbank bedelli askerlik kredisi başvuru yapıldıktan sonra banka tarafından yapılacak araştırma sonucunda kredi çekmeye uygunsanız bedelli askerlik kredisi kullanabilirsiniz.

Bedelli askerlik kredisi çekebilmeniz için gelir durumunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Bankalar size kredi vermeden önce gelir durumunuza göre kredi vereceği için muhakkak belge isteyecektir. Ya eşinizi ipotek göstererek kredi alacaksanız eşinizin rızası gerekiyor. Yine banka tarafından eşiniz ile ilgili işlemlerin de kredi çekimine uygun olması şart. Bankanızın mobil uygulaması üzerinden sgk döküm belgenize e-devlete girerek ulaşabilirsiniz.

YouTube video
E-devlet Gelir Belgesi Alma İşlemi

Bedelli askerlik kredisi ödemeleri en fazla 36 ay olmaktadır. Bu yüzden taksitlere de dikkat etmelisiniz. Ayrıca kredi notunuza e-devlet üzerinden de bakabilirsiniz. Kredi notunuza göre kredi kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bir vatandaşın kredi kullanabilmesi için kredi puanının en az 1200 olması gerekmektedir. Bu yüzden kredi puanınıza bakarak başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü sürekli bankalara kredi başvurusunda bulunmak da kredi notunuzu düşürebilir.

Vakıfbank bedelli askerlik kredisi başvurusu için bankalara gidildiğinde yanınızda olması gereken  evraklar vardır. Öncelikle yanınızda muhakkak Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ve fotokopisi bulunmalıdır. Bununla birlikte gelir belgenizin de yanınızda olması gerekmektedir. Askerliğin bedelli yapılacağına dair, askerlik şubesinden alınmış olan belge de yanınızda olmalıdır. Ayrıca kredi çekmek için ipotek işlemi yapıldıysa taşınmaza ait belgeler ve de ikametgah belgesi yanınızda olmalıdır.

Yukarıdaki koşullar dışında banka sizden başka evraklar da isteyebilir. Oluşturulan belgeler ile bankalara giderek bedelli askerlik kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Vakıfbank bedelli askerlik kredisi mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da müşteri hizmetleri ile yapılamamaktadır. Bedelli askerlik için kredi çekmek istiyorsanız muhakkak bankaların şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Bedelli askerlik kredisi sartlari
Bedelli askerlik kredisi şartları

Müşteri hizmetlerini arayarak sadece banka tarafından bedelli askerlik için bir hizmet sunulup sunulmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankada uygun faiz oranı ile ihtiyaç kredisi imkanı da sunuluyor olabilir. Bu yüzden eğer bedelli askerlik için kredi hizmeti yoksa daha uygun faiz oranına sahip olan ihtiyaç kredisine de başvuru yapabilirsiniz. Vakıfbank tarafından bedelli askerlik dışında çekeceğiniz kredilerin 50 bin lirasına kadarını da 36 ay içerisinde ödeyebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Faiz ve Vade Oranları

Bankalar tarafından verilen bedelli askerlik kredisi için kredi faiz oranları değişiklik göstermektedir. Son açıklanan fiyat ile birlikte bedelli askerlik tutarı 55.000 TL üzerine çıktı. Ancak devletin bedelli askerlik kredisi için belirlediği en yüksek kredi imkanı 15 bin lira. Yani siz bedelli askerlik için kredi kullanmak istiyorsanız en fazla 15.000 TL kullanabileceksiniz. Devamını sizin tamamlamanız gerekecek. Bu yüzden bankalardan bedelli askerlik kredisi için yapılacak başvuruda faiz oranları buna göre belirlenecektir.

Bedelli askerlik için internet üzerinden başvuru yapılamamaktadır. Başvuru yapmayı düşünüyorsanız öncesinde müşteri hizmetlerini arayarak faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. İnternet üzerinden ihtiyaç kredisi için faiz oranlarına bakabilirsiniz. Bu durumda müşteri hizmetleri ile yapmış olduğunuz görüşme sonucunda ihtiyaç kredisi faiz oranı daha düşük ise direkt internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak bizzat bankaya gidip görüşmeniz daha doğru olabilir. Çünkü sizin kredi puanınıza göre en fazla ne kadar kredi kullanabileceğinizi de öğrenmiş olursunuz.

Son yapılan düzenleme ile 50.000 TL üzerinde kredi kullanımlarınızda en fazla 24 aya bölebiliyorsunuz. Bu yüzden 36 ayda daha az taksitler ile ödemek istiyorsanız 50.000 TL altında kredi kullanımı yapmanız gerekmektedir. Şu an itibariyle bankaların verdiği ihtiyaç kredisi faiz oranları %1,69 ile %2,5 arasında değişiklik göstermektedir.

Bankalar bedelli askerlik kredisi olarak en fazla 15.000 TL verdiği için devamını ihtiyaç kredisi olarak da alabilirsiniz. Ya da tamamen ihtiyaç kredisi seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Bedelli askerlik kredisi başvurusu çok daha detaylı bir şekilde yapıldığı için faiz oranları ya da ödemeler arasında çok fazla fark yok ise oturduğunuz yerden kredinizi kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden kredi puanınıza baktıktan sonra mobil uygulama üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bedelli askerlik kredisi vade oranı her bankada en fazla 36 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca vakıfbank bedelli askerlik kredisi ürününün şartlarını müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Bazı bankaların şu an için bedelli askerlik kredisi ürünü bulunmamaktadır. Onun haricinde size düşük faiz oranına sahip krediler de önerebilirler. Bu yüzden kredi kullanmak istediğiniz bankalar ile muhakkak görüşmenizi öneririz.

Bankaların ihtiyaç kredileri için size önereceği kredi oranlarına internet üzerinden de bakabilirsiniz. Bu sayede bedelli için çekmek istediğiniz kredinin faiz oranı ile karşılaştırmış olursunuz. İlk 6 aylık dönem içinde başvuru yaptığınızda bir sonraki dönemdeki bedelli askerlik fiyat artışından önce başvuru yapmış olursunuz. Devlet bankalarına bedelli askerlik kredisi için bakabilirsiniz. Şu an için devlet bankalarında bedelli askerlik için düşük faizli kredi imkanları bulunmaktadır.

Buraya tıklayarak bedelli askerlik kredisini bulabilir ve hesaplayabilirsiniz. Hesaplanacak bedelli askerlik kredisi şartları yukarıda anlattığımız gibidir. Bu şartlar altında kredinizin hesaplanacağını unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir