2018 bedelli askerlik
2018 bedelli askerlik

Bedelli askerlik belirli bir yaş sınırı gerektiren ve kişilerden ücret alınması karşılığında yapılabilecek olan bir sistemdir. Günümüzde her zaman kabul görülmeyen bir kanun olmakla birlikte, çeşitli yasalarla devletin ihtiyaçları doğrultusunda belirli bir süreliğine çıkartılmaktadır.

Ülkemizde zorunlu askerlik hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmeti yaşı gelen her erkek vatandaşlar yerine getirmek için askere gitmek zorundadır. Ama bazı özel durumlara sahip kişiler için belli dönemlerde paralı askerlik yani bedelli askerlik kanunu çıkartılmaktadır. Yine 2018 yılında bedelli beklentisi bulunan yüz binlerce kişi bulunmaktadır. 2018’de bedelli askerlik çıkar mı sorusu da bu yüzden oldukça fazla bir şekilde dile getirilmektedir.

Yararlanabilme ve Fiyat

Askerliğe elverişli olmamak adına sağlık sorunu bulunanlar, eğitimi devam eden eğitimini yarıda kesmek istemeyenler ya da kendisine has başka özel sebeplerden dolayı askerlik yapmayacak olan kişiler için özel çıkartılan paralı askerlik kanunu ile bu kişiler bu görevden muaf tutulmaktadır. Ama bu görevi yapmayanlardan da bazı maddi taleplerde bulunulmaktadır. Her dönem bedelli askerlik ücretleri farklılık gösteriyor. Yapılan son kanunda bedelli askerlik 18 bin  TL olarak belirlenmiş ve bu haktan çok kişi yararlanmıştı.

Belirlenen bu miktarın çok yüksek olmaması talebi yükseltti ve yüz binlerce kişi bu görevden muaf oldu.  Bedelli miktarı düşük olunca bankalar bu miktar için ayrı özel kampanyalar ile müşterilerine ulaştı. Özel ya da kamu kurumunda olsun çalışan kişiler, 12 aylık süre zarfından ya kısa dönemler için 6 aylık süre zarfından zaten 18 bin TL gelir elde edebildikleri için bedelli askerlik yapmak onlara daha mantıklı bir hal aldı. Bu yüzden 2018’de bedelli askerlik çıkar mı merakı ile bekleyen birçok kişi bulunur.

Bedelli Askerlik Tarihi ve Başvurma

Bedelli askerlik söylentileri artık çok güçlü bir şekilde ortalıkta dolaşmaktadır. Siyasi kişiler bile yakın zamanda olmasa da gelecek dönemlerde bedelli askerliğin çıkabileceğini ifade etmektedir. Bu tarihin de en geç 2018 yılının başları olabileceği tahmin edilmektedir.

Yeni yıla girmemize az bir süre kala 2018 yılında muhtemel çıkması düşünülen bedelli askerliğe kimlerin başvuru yapabileceği henüz netlik kazanmış değil. Ama Türkiye’de şimdiye kadar onlarca defa bedelli askerlik çıktığı için, paralı askerliğin şartları az çok bilinmektedir.

Paralı askerliğe başvuru yapmak için üst yaş koşulu yoktur. Zaten Türk Silahlı Kuvvetleri, asker kaçağı bile olsa 42 yaşından daha büyük kişileri orduya kabul etmemektedir. 42 yaşının altında olanlar ve belli bir yaş üstü olan kişiler askerliğe kabul edilirler.

Bedellide yaş sınırı her sene değiştiği için ancak bu konuda daha önceki yönetmeliklerden hareket edebiliriz. Bedellide üst yaş sınırı yokken alt yaş sınırı da 28 olarak kabul edilmekte idi. 28 yaşından gün almış ya da 27’yi doldurmuş her erken bedelli başvurusu yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir