Metreyle ev alma
metreyle ev alma

Maddi yetersizlikler sebebiyle ev sahibi olamayanlar ve borsa da olduğu gibi hisse senedine benzer gayrimenkul sertifikası ile metre bazında ev almanın yolunu açacak olan “Park Mavera” konut projesiyle TOKİ garantisinde pay pay ev satış işlemine başlanıyor.

Türkiye’de Gayrimenkul Sertifikası talebinin oluşması ile birlikte yeni yatırım yolu gerçek ve tüzel kişilere açılmış olacak. Metre ile ev alımının sağlanması için 100 pay sertifika satın alınması gerekiyor. Bu payların bedeli ise 4 bin 250 lira olacak. Yani bir payın bedeli  42,5 lira. Belirtilen projede ev sahibi olabilmek için ise yaklaşık 11 bin 60 pay satın alınması gerekiyor. Buda yaklaşık 470 bin lira yapıyor. Bu fiyatlarla maddi durumu yetersiz kişilerin nasıl ev alacakları merak konusu olurken, inşaata başlanılması ve projelerin bitirilmesi ile bu fiyatların artacağı aşikardır.

Payları alan kişiler istenildiği takdirde sertifikalarını satışa çıkarabiliyorken, bu paylardan gelecek geliri inşaat firmaları sadece sertifikanın ait olduğu projelerde kullanabilecek.  Pay sahibi olan kişiler bu projelere bir bakıma ortak olurken, Müteahhitlerin ve inşaat firmalarının maddi ihtiyaçlarının bu yolla kapanması hedefleniyor.

Gayrimenkul piyasasında önemli bir gelişme olarak görülen metre bazında ev satımı konusunda öncü bir rol alan TOKİ, bu sistemin yayılmasıyla finansal açıdan rahatlama yaşanmasını hedefliyor.

Katılarak  metre bazında ev satmak isteyen inşaat firmaları yapacağı inşaatın ruhsatıyla birlikte SPK’ya başvurarak izin alması gerekiyor. İzin sonrası yapılarak satışa çıkarılacak olan konutların bedeli oranında üretilecek sertifikalar ile istediği evin payına sahip olunabilecek. Sahiplenme sırasında bir evi birden fazla kişi isterse başvuruda öncelik sırası dikkate alınacak.

Sertifikalar İstanbul Borsa’sı nezdinde satışa çıkarılarak gerekli faaliyetlerde bulunulacak. Bu yüzden aracı firmalar şimdiden alım satım işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla başvuruda bulunmuş durumda.

İnşaat Tamamlanmaması Durumunda Alınan Sertifikalar 

İş hayatında oluşabilecek hususlar ile sertifikasını satın aldığınız inşaat tamamlanamayabilir. İnşaat hukuksal açıdan durdurulabilir, inşaat şirketinin iflası gündeme gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa sertifika sahiplerine ödedikleri bedellerin iadesinin yapılması bekleniyor. Sertifikalara yatırılan ana ücretlerin geri ödenmesi gündeme gelebilecek.

Ülke genelinde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm projelerine sağlanacak maddi kaynaklar ile eskimiş, miadını doldurmuş konutların yenilenmesi, yeni konut üretimlerinin artırılması ile istihdamın geliştirilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir