Garanti kadin girisimci kredisi
garanti kadin girisimci kredisi

Günümüzde ekonominin gelişmesi için kadınların potansiyel olan iş gücünün ve kadın girişimciliğinin ön planda olması gerekmektedir. Üretim kapasitelerini ve hizmet kalitesini daha iyi şartlara ulaştırmak isteyen veya yeni bir girişim isteğinde bulunan kadınlara destek vermek gerekmektedir. Garanti Bankası ise Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip olan ve birçok alanda çok büyük katkılar yapan kadınlara yönelik Garanti kadın girişimci kredisi hizmeti geliştirmiştir.

Garanti Bankası bu şekildeki destek paketleri ile finansman ihtiyacının karşılanmasının yanında, üretim konusunda uygun kredi fırsatları ile destek olmak istemiştir.

Destek Kredisi Nedir?

Kadın girişimcilere özel faiz oranları barındıran bu kredi sisteminde 60 aya varan vadelerle ödeme seçenekleri verilmiştir. Bu destek paketi birçok alanda da kullanılabilme açısından oldukça faydalı olmaktadır.

İşyeri için istenen kredilerde, yeni işyeri alımlarında 96 aya varan vadelerle TL ve döviz endeksli olarak kullanılan sistem sayesinde işyerleriniz sizlerin olabilmektedir. Bunun yanında oto kredileri de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Oto kredilerinde, işler için en uygun otomobili 60 aya varan vade seçenekleri ve TL ya da dövize endeksli bir biçimde kullanabilmektesiniz.

Bunların yanında nakit ihtiyaçlar içinde kredi kullanma imkânı olmaktadır. Üretim süreleri boyunca, işletme sermayesi ihtiyaca yönelik birçok şekilde kredi imkânları sunabilmektedir. Rotatif kredilerde dönem sonlarında kullanılan gün kadar faiz ödemeleri mevcuttur. Spor kredilerde ise alacaklar tahsil edildiğinde kendinizin belirleyebildiği bir zamanda borç ödemeleri yapabilmektesiniz.  Bunun dışında beklediğiniz tahsilatın tarihi net bir şekilde belli değil ise erken kapama opsiyonu bulunan spot kredi çeşitlerini kullanabilmektesiniz.

Tüm bu kredi çeşitleri kefalet ve ipotek karşılığı kullanabilmenin dışında alacaklarınız temlik edebilir, alacaklarınız için almış bulunduğunuz senet ya da çek gibi teminatlarla da yapabilirsiniz.

Kredi Kullanmak İçin Gereken Firma Özellikleri

Finansman ihtiyacı bulunan ve teminat yaratmakta zorlanan kadın girişimcilerin yönettiği işletmelere, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşbirliği, Avrupa Birliği ve EBRD kefaletiyle uygun ödeme koşullu krediler verilir. Bu kredilerden birisi de Garanti kadın girişimci kredisidir. Genel sorumluluğun kadınlarda olduğu, şirketin tamamının ya da bir kısmının sahibinin kadın olduğu işletmelere verilebilen kredilere, yıllık bilançonun 10 milyon Euro’nun altında olması ve çalışan sayısının 50’yi geçmemesi gibi kısıtlamalar getirilmektedir.

Kredi Özellikleri

Bu kredilerden faydalanmak için gereken özelliklerin sağlanması halinde talep edilen krediler verilebilmektedir. Bu krediler en az 12 ay vade seçenekleri ile en fazla 36 ay vadeli ticari taksitli kredi çeşitleri olmaktadır. EBRD teminat oranı ise kredinin %70’i olarak baz alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir