Ekran resmi 2020 04 16 21. 05. 09
Ekran Resmi 2020 04 16 21.05.09

Garanti BBVA Bankası, müşterileri için kart kullanmadan para çekme işlemlerinde 3 farklı yöntem kullanmanızı sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi QR işlemleri olmak üzere CepBank ve Garanti referans numarası ile para çekme işlemleri yapılabilmektedir. Sizlere Garanti referans no ile para çekme işleminin nasıl yapılabileceğini, bu konu hakkındaki şikayetleri vb. detayları açıklayacağız.

Garanti Referans Numarası Nedir?

Garanti referans numarası, hem mobil hem de ATM işlemlerinin güven içerisinde gerçekleşmesini sağlayan bir numara olmakla birlikte müşteri bilgilerini hatırlamayan müşteriler referans numarasını kullanarak hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Garanti referans numarasını bilmeyen müşteriler, Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri üzerinden destek alınarak öğrenilebilmektedir. Referans numarasına sahip olan müşteriler, mobil şubeyi kullanabilecekleri gibi hesaplarını rahatlıkla kontrol altında tutmayı da başarabilmektedir. Aynı zamanda Garanti referans numarası en yakın banka şubesine gidilerek de öğrenilebilmektedir.

Garanti Referans Numarası Nasıl Alınır?

Garanti referans numarası hakkında bilgi sahibi olan müşteriler cep şube ya da ATM’leri kullanarak para akışı sırasında herhangi bir problem yaşamazlar. Referans numarası ile işlem sırasında bütün hesap bilgileri gizli tutulduğu için herhangi bir güven açıklığı oluşmaz. Yalnız öğrenilen referans numarasının güvenlik açısından da unutulmaması gerekmektedir. Garanti referans numarası sorgulama süresinde Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri yerine şube görevlilerinden daha detaylı bilgilendirme yapılabilmektedir.

Garanti referans numarası ile para çekme

Garanti Referans No ile Para Çekme

Garanti referans no ile para çekme işlemi için ATM’den menüler arasından ‘’Kartsız İşlemler’’ bölümüne girilmesi gerekmektedir. Daha sonra menü üzerinden ‘’Para Çekme’’ seçeneği tıklandıktan sonra çıkan seçenekler içerisinden ‘’Referans Numarası’’ tercih edilerek bu bölüme referans numarası girilmelidir. Numara girildikten sonra para çekme işlemi gerçekleşecektir.

Garanti Referans No Nerede Yazar?

Garanti referans no ancak para çekme işlemini gerçekleştirdikten sonra aldığınız makbuz üzerinde yazmaktadır. Bu nedenle para çekme işlemi gerçekleştirdikten sonra banka makbuzunuzu almalı ve referans numaranızı kontrol etmelisiniz.

Garanti Bankası Referans No Şikayetleri

Garanti Bankası referans no şikayetleri, internet üzerindeki şikayet sitelerine sıklıkla yapılmaktadır. Bu konuda muhatap Garanti BBVA Bankası’dır. Banka müşterilerinin şikayetleri çoğunlukla para üstü alma konusunda olmaktadır. 3 adet kullanıcının yaşadığı sorunu aşağıda belirttik.

  1. Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunana Uzun Yalı Garanti ATM’si üzerinden IBAN numarasına para transferi gerçekleştirdim ve ATM para üzerini bana vermek yerine SMS yolu ile GSM hattıma referans numarası gönderdi. Bu şifre sayesinde tüm Garanti ATM’lerinden para üzerimi alabileceğimi yazıyordu. Marmaris’teki tüm Garanti ATM’lerinde işlemimi denedim fakat sonuç ne yazık ki hep aynı oldu. ATM’den para çekemeyeceğimi ve şubeye giderek şubeden para çekebileceğimi belirtiyordu. Bu nasıl bir saçmalıktır anlamadım hem parama el koyuyorsunuz hem de vaktimi alıyorsunuz. Şubeye gitsem en az 1 saat sıra bekleyeceğim ve böyle bir banka görmedim, paramı lütfen iade edin.
  2. Garanti Bankası’na kartsız işlemler menüsü üzerinden ödemem gerekenden fazla miktarda para yatırma işlemi gerçekleştirdim. Ödeme sonrası kalan para üzerimi çekebilmek için referans numarası oluşturdum. Ama işlem yaptığım ATM üzerinden referans numarası ile kalan para çekme işlemimi gerçekleştiremedim ve gezdiğim bankamatik sayısını hatırlamıyorum. Hepsinde de aynı uyarıyı ne yazık ki aldım ‘’ Bu ATM üzerinden işlem yapamazsınız,  lütfen farklı bir ATM deneyin!’’… Böyle olmayacağını düşünerek telefon bankacılığını aradım ve durumu anlatarak kalan paramın hesabıma yönlendirilmesini istedim, fakat böyle bir işlem yapamayacaklarını belirttiler. Ne yaptıysam paramı geri alamadım. Lütfen sorunumu acil çözer misiniz? Üstelik madem ATM’lerde o menü çalışmıyor ise neden böyle bir menü koyuyorsunuz, insanları mağdur etmeyiniz.
  3. İstanbul Esenyurt’taki Garanti BBVA Atm’sinden, kartsız para çekme işlemi gerçekleştirmek istedim. Gerekli tüm adımları yerine getirdim. Zaten daha önce de defalarca bu işlemi yapmış biriyim. O yüzden oldukça tecrübeliyim. Son aşamayı da hallettikten sonra paranın sayma sesi geldi. Parayı alacağım kapağın açılması ile kapanması bir oldu ve Atm’de arıza oluştu. Kilitlendiği için hiçbir işlem de yapamadım. Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve birkaç dakikalık beklemeden sonra çıkan hanımefendiye durumu anlattım. Fakat bir türlü dediklerimi anlayamadı. Herhalde başka bir uyruktandı. En sonunda şikayet kaydımı oluşturdu ve gerekli birimlere haber vereceğini söyledi. Talebimi de aldığı için oradan ayrıldım. Ancak 48 saat boyunca geri dönüş yapılmadı. Tekrar arayıp paramı alamadığımı ve çekilmiş olarak gözüktüğünü söyleyince, böyle bir talebimin olmadığını söyledi. Resmen başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Müşterimin yolladığı paranın gittiğine mi yanayım, yoksa 2 gün boyunca boşu boşuna beklediğime mi yanayım bilemedim. Bir da asla Garanti Bankası ile çalışmayacağım.

Garanti referans numarası ile para çekme

Garanti Referans No Kartsız Para Çekme

Garanti referans no ile kartsız para çekme işlemi gerçekleştirmek için ‘’Kartsız işlemler’’ menüsüne giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra menü içerisindeki işlemler içerisinden ‘’Para Çekme’’ seçeneği tercih edilerek, açılan seçenekler içerisinden ‘’Referans Numarası’’ tercih edilerek, referans numarası giriş yapılmalıdır. Numara giriş işleminden sonra para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Referans Numarası Sorgulama

Garanti referans numarası sorgulama işlemi kesinlikle Garanti müşteri hizmetleri üzerinden yapılmamakta olup, Garanti Bankası şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Garanti BBVA şubeleri üzerinden öğrenilen referans numarasının güvenlik açısından unutulmaması ve işlemlerin rahat yapılabilmesi adına doğru saklanmalıdır.

2 Comments

  1. Sakın garanti bank atm den şans oyunlarına para yatırmayın.parayı alıyor üstünü alabilmek için referans no veriyor ondan sonra referan numarasıyla paramı vermiyor sürekli başka atm ye yönlendiriyor şehir de dolaşmadığım atm kalmadı paramı alamadım.ucuz kurnazlık yapıyorlar dikkat li olun

  2. Benimde aynı şey başıma geldi. Sene 2023 ama yorumlara bakıyorum da başından beri böyle insanların parasını gasp ediyorlarmış. Benimde 95 lirama çöktüler ne banka ne atm vermiyor. Para üstü verme gibi doğal bi yöntemi neden tercih etmedikleri belli. Amaç benden 95 ondan 50 öbüründen 100.böyle günde 100 kişinin parasına el koysalar tamam işte. Birde o atmden o bankaya insanı mağdur ediyorlar kendi paramızı isterken dilenci yerine konmakla birlikte vaktimizi ve emeğimizi çalıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir