Ev satilirken gelir vergisi olurmu
ev satilirken gelir vergisi olurmu

Ticari amaçlı olarak ev, dükkan gibi taşınmaz gayrimenkul alıp satan kişiler bu satımlarda kazandıkları gelir üzerinden yüzde beş oranında Gelir Vergisi ödemek zorundadır.

Taşınmaz sahibi olan kişi satacağı gayrimenkulü beş yıl içinde satışa çıkardığı zaman  elde edeceği gelir üzerinden bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Beş yılı doldurduktan sonra satan kişiler Gelir Vergisi ödemezler.

Taşınmaz alım ve satımlarında bağlı bulunan Tapu Müdürlüğü güncel olarak satış işlemleri ile ödeme beyanlarını güncel olarak Gelir İdaresi Başkanlığına bildirir. Satış işlemi sırasında alıcı ve satıcı tapu harcını fazla ödememek ve vergi ödeme yükümlülüğünden kaçmak adına normal satış bedelinin altında fiyatla beyan ederler. Ancak mali müfettişler satışı gerçekleşen taşınmazın emsal değerlerine de bakarak inceleme yaparlar. Yasalara aykırı bir tavır sergilendiği kanaatine varıldığında idari para cezası kesilir, vergisi ödenmek zorunda kalınır ayrıca faizi cebinizden çıkmış olur.

Gelir Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Satışı gerçekleştirilecek olan taşınmazın alım bedeli satış bedelinden çıkarılarak kalan miktarı yüzde beşi bulunarak hesaplanmaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse 100 bin liraya alınan bir evi üç yıl sonra 200 bin liraya satarsanız yüz bin lira için 5 bin lira gelir vergisi ödemeniz gerekecektir.

Konutu aldıktan  sonra kişi masraf yapmış olabilir. Bu masraflar vergiden istisnadır ve düşülebilir. Ancak bu indirimi sağlamanız için yaptığınız giderlerin hepsini faturalandırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu haktan mahrum kalırsınız.

Konut satımlarında kişiler genel olarak tapu harcı ile gelir vergisini karıştırarak hareket ederler. Tapu harcı alım  satım masrafı olarak ödenen bir ücrettir. Gelir Vergisi ise satış sonrası elde ettiğiniz geliri için ödenen vergidir.

Taşınmaz satımında belediyeden alınacak rayiç bedel, satışı yapanın beyanı, kredili satış ise kullanılacak kredi miktarı üzerinde yapılacak hesaplamalar doğru orantılıdır. Kişi 100 bin lira kredi kullanırken evin bedelinin 50 bin lira beyan edilmesi direk cezai işlem uygulama nedenidir. Tapu Müdürlükleri her satış esnasında bu uyarıyı taraflara yapmaktadır.

Konut Satılırken Neden Gelir Vergisini Ödemeliyiz?

Sonuç olarak sorumlu bir Türk vatandaşı üzerine düşen görevleri bilerek hareket etmeli ve daha sonra daha fazla ücretler ödememek ve sorunlarla uğraşmamak için gerçek değerler üzerinden satış gerçekleştirerek gerçek hesaplarla vergilerini ödemelidir. Bu vergi miktarı her 10 bin  lira için 500 liradır. Elde edeceğimiz 50 bin lira gelir için 2 bin 500 lira verdi ödemek zor olmasa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir