Emlak vergisi nereye ödenir
Emlak Vergisi Nereye Ödenir

Son dönemlerde en fazla sorulan soruların başında emlak vergisi ilk sırada yer almaktadır. Emlak vergisini kimler öder? Nereden ödenir? Sorgulama ve diğer seçenekler nasıl yapılır? Bu soruların cevabını sizin için araştırdık. İşte tüm bilinmeyenleri ile emlak vergisi.

Emlak vergisi nedir: Konut, arazi, arsa, işyeri gibi taşınmazların senelik taksitler halinde ödenen vergisine emlak vergisi denmektedir. Taksit tarihleri arasında emlak vergisinin ödenmemesi durumunda da, cezai duruma düşebilirsiniz. Bu sebeple borcunuzu sorgulayıp zamanında ödemeniz önemlidir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Bazı kişilerin emlak vergisi muafiyeti bulunur. Bu muafiyet şartını sağlayabilmek için öncelikle tek bir konutunuz olması ve mevcut konutunuzun brüt 200 metrekareyi aşmaması gerekir. Bu şartları sağladığınız halde vergi borcunuz çıkıyorsa vergi dairelerine müracaat ederek borç tahsil işlemi konusunda şikayette bulunabilirsiniz.

Diğer muaf kişiler ise şunlardır:

 • Dullar
 • Şehit aileleri
 • Yetimler
 • Gaziler
 • İşsizler
 • Emekliler

Bu kişiler emlak vergisinden muaftırlar. Muaf olmalarına rağmen bilmeden emlak vergisi ödeyen kişiler ise bu ödemeleri geri alabilir. Buna göre yapılan ödemelerde 5 sene geçmişe doğru olacak şekilde ödemelerini geri almanız mümkün olabilir.

Ödemelerin hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır: Emlak vergi hesaplaması, içinde bulunduğumuz yılın değerleme oranının yarısı kadar artırılarak hesaplanır.

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Bir de değerli konut vergisi bulunmaktadır. Bu da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan ve mesken niteliği taşıyan yapıları kapsar. Buna göre bu taşınmazların fiyatlarının 6 milyon 173.000 TL üzerinde olması durumunda da değerli konu vergisi çıkar ve o şekilde ödeme yapılması gerekir.

Emlak vergisinin ilk taksitinin 31 Mayıs tarihinde son bulduğunu belirtmiştik. İkinci taksiti ise kasım ayında yapılacaktır. İki taksit olarak ödeyebileceğiniz gibi tek seferde iki taksitini de ödemeniz mümkün olabilir.

Emlak Vergisi Cezası Ne Kadar?

Taksitinden önce emlak vergisi ödemeyen kişiler ceza öderler. Buna göre 6183 sayılı kanun çok açıktır. Bu kanun hükümlerine göre tespit edilen rakamın aylık bazda faizli olarak yer alacağı da unutulmamalıdır. Buna göre %2’lik bir ceza ödemesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz! Şöyle ki, verginizin 100 TL olduğunu düşünecek olursak gecikme olan her ay 2 TL’lik ceza ile karşılaşmanız söz konusudur.

E-Devlet Emlak Vergisi Sorgulama

 • E-devlet  üzerinden emlak vergisini sorgulamak için öncelikle bir e devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Emlak vergisini öğrenmek için öncelikle e-devlet hesabınızda oturum açın.
 • Sonrasında ise GİB ekranına giriş yaparak vergi borcu sorgu bölümünü tıklayınız.
 • Sonrasında ise varsa birden fazla vergi borcunuz ekrana çıkabilir.
 • Buradan açıklamalar bölümüne tıklayarak emlak vergisi rakamları hakkında daha net bir bilgiye ulaşmanız mümkün olabilir.

Buraya tıklayarak e-devlet üzerinden emlak vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

 • E-devlet üzerinden hızlı bir şekilde ödeme yapmanız mümkün olmaktadır.
 • E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne vergi yazınız.
 • Bu sayede GİB ekranı çıkacaktır.
 • Ardından buraya tıklayarak borçlarınızın listelenmesini bekleyin.
 • Vergi borçlarınız listelendikten sonra ilgili borcu bularak ödeme bölümüne tıklayın.
 • Ardından online olarak ödeme yapabileceğiniz ekrana yönlendirilirsiniz.

Bu ekrandan kredi kartı – banka kartı numarası, isim soy isim, güvenlik numarası ve son kullanma tarihi bilgisini girerek ödemeyi tamamlayın.

Ardından bankanızın güvenlik önlemlerine göre cep telefonunuza bir ödeme şifresi gelecektir. Bu şifreyi girerek hızlı bir şekilde ödeme seçeneğine ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Diğer Ödeme Yöntemleri

E devlet dışında başka ödeme yöntemleri de bulunur. Bu durum öncelikle belediyeler özelinde farklı ödeme şekilleri ile ortaya çıkarılmış olabilir. Bazı belediyeler farklı ödeme metotları ortaya koyabilir. Bu konu belediyelerin inisiyatifinde olup, çoğunlukla vatandaş sayısı ile de doğrudan alakalıdır.

Nispeten daha küçük belediyeler herhangi bir ek ödeme yöntemi belirlemezken onlar belediyelerin tahsilat bölümünden ödeme yapmak mümkün olmaktadır. Bunun dışında büyük belediyelerde daha çok internet siteleri üzerinden ya da anlaşmalı bankalar üzerinden de emlak vergisini ödeme imkanı sunar. Aynı zamanda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm büyük şehir belediyelerinde banka hesabına eft yaparak da ödeme imkanına ulaşmak mümkündür.

Bir diğer ödeme yöntemi ise Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden yapılan ödemedir. Gelir idaresi başkanlığı internet sitesi üzerinden emlak vergisi ödeme işlemlerinizi de hızlı bir şekilde yapmanız mümkün olmaktadır.

Aynı Ev Birden Fazla Kişiye Aitse Ne Yapılır?

Türkiye’de bulunan gayrimenkullerin yaklaşık %30’unun birden fazla kişiye ait olduğu bilinmektedir. Peki böyle bir durumda ne yapılır? Öncelikle böyle bir durumda herkes hissesi oranında ödeme yapmakla sorumludur.

Eğer hisse sahiplerinden biri ya da birkaçı yukarıda bahsettiğimiz muaf tutulan bölümde yer alıyorsa işte o zamanda diğer hisse sahipleri tarafından ödemeler yapılmaktadır.

Ödeme Yapmak İçin Evde Oturmak Gerekli mi?

Örneğin emekli ya da diğer muafiyet gerektiren durumlardan birine sahipsiniz. Yalnız o evde oturmuyorsunuz ya da o evi kiraya verdiniz ve başka bir yerde kirada oturuyorsunuz. Bu sefer o ödemeyi yapmanız gerekir mi?

Hayır! Başka bir yerde kirada oturmak ya da o evi kiraya vermek muafiyeti bozmayacaktır. Bu sebeple ödeme yapmanıza gerek yoktur. Ancak burada bahsettiğimiz gibi bir durum oluşuyorsa bu seferde kira gelir vergisini ödemeniz gerekmektedir.

Ölüm Maaşı Alıyorum Emlak Vergisi Öder miyim?

Bankalarda bulunan kazançlarından dolayı kazanç elde eden emekliler ile ölüm aylığı alan kişiler gelirleri olduğu halde bu vergileri ödemek zorunda kalmazlar. Başka bir deyiş ile şunu söyleyebiliriz ki, emlak vergisi kişinin kendi maaşları ile doğrudan alakalı bir konu değildir. Eğer  bu konuda bir muafiyetiniz bulunuyorsa ödeme yapmanız gerekmez. Bu konuda örnekler bulunmakla birlikte ekstra olarak emlak vergisi  borcu ödemeniz gerekmez.

Yanlışlıkla İki Kere Emlak Vergisi Ödedim Ne Yapmalıyım?

Eğer emlak vergisini yanlışlıkla iki sefer ödediyseniz bunun geri iadesi için hangi kanalları tercih ettiğinize dikkat etmek gerekir. Öncelikle tüm ödeme seçeneklerinin gelir idaresi başkanlığına bağlı olduğu için online olarak yapılan ödemenin iki kez yapılabilmesi mümkün değildir.

Yalnız belediye kanalı ile yapılan ödemeler hesaba eft şeklinde geçip sonradan gelir idaresi başkanlığına yönlendirildiği için bu ödemeler biraz daha farklı bir konu başlığı olarak dikkatleri üzerinde toplar. Bu sebeple eğer bu şekilde bir ödeme yaptıysanız ödeme kanıtları ile birlikte ilgili belediyeye başvurursanız kısa süre içerisinde geri ödeme işlemi başlatılacaktır.

Emlak vergisi her sene iki taksit halinde ödenen bir vergi türü olduğu için özellikle dikkat etmek gerekir. Bu sebeple emlak vergisini öderken dikkatli olmak ve yapılması gerekenleri daha net bir şekilde belirlemek önem taşır.

Emlak vergisi çoğunlukla öncesinde ya da sonrasında ön plana çıkan bir seçenek olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bu sebeple söz konusu olan ödeme kolaylığı, yapılan işlemler ve ödeme ile ilgili sorulan sorular olduğunda daha detaylı ve ayrıcalıklı seçenekler teknolojiye bağlı olarak ortaya çıkacaktır.

Emlak vergisi ile ilgili yapılan yanlış ödemeler, fazla ya da eksik ödemeler düzenli olarak kontrol edildiği için kısa süre içerisinde ödemelerin doğru şekilde tahsil edilmesi istenebilir. Bu sebeple kontrol etmekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir