Ev kredilerinde kesilen masraflar
ev kredilerinde kesilen masraflar

Bir konut almaya karar verdiyseniz, banka araştırması, kredi başvurusu, ekspertiz derken zaman alacak.  ama alacağınız ev ile mutlu bir yuva kurmanın heyecanıyla tatlı bir uğraş haline gelecek bir dönem sizin için başlamış olur.

Evini krediyle alacak kişiler, maddi yetersizliği bulunanlar için endişeli bir dönem olabilir. Ev almaya çalışıyorsunuz… Sizin önünüzde meşakatli bir koşturmaca sizleri bekliyor.

Bilindiği üzere konut kredilerinin Yüzde 80 oranında kredi kullanabiliyorsunuz. Bunun yüzde 20 lik kısmını da peşin olarak ödemek zorundasınız. Zar zor biriktirdiğiniz para peşinatınıza yetiyorsa çıkacak masrafları düşünmeye başlasanız iyi olacak.

Konut Kredisinde Hangi Masraflar Kesilir?

Kısaca sıralamak gerekirse; önce ekspertiz ücreti, her şey yolunda giderse, kredi tahsis ücreti, ipotek rehin tesis ücreti, DASK, Hayat Sigortası poliçesi gibi masraflar ve asıl önemlisi Tapu Harç masrafları karşınıza çıkacak.

Kesilen Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar?

Alacağınız ev için krediyi talep edeceğiniz bankayı seçtikten sonra bankaya talip olduğunuz evin fotokopisi ve nüfus cüzdanınızla başvuruda bulunuyorsunuz. Banka işlemleri aldıktan sonra sizden Ekspertiz Ücretini yatırmanızı ister. Ekspertiz Ücreti 250 m2 altındaki evler için 544 liradır.

Ekspertiz Raportörünün evinize gelip gerekli işlemleri yapmasından sonra hazırladığı raporu bankaya vermesiyle evin kullanım alanı, kullanılan malzemeler ve büyüklüğüne göre bulunduğu mevkinin şartlarında eve fiyat belirler. Bu rapor ile sizin ne kadar kredi kullanabileceğiniz meydana çıkmaktadır. Her şey yolunda gidiyorsa İpotek Rehin Tesis ücretini bankaya yatırmanız gerekmektedir. Bunun için çıkacak rakam 120 lira.

Alacağınız kredi miktarı üzerinden Kredi Tahsis Ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu rakam alacağınız kredinin binde beşi oranındadır. (Örek 100.000 Lira kredi için 500 lira ödenir)

Bütün bunlardan sonra krediyi kullananın yaşı ve fiziki durumuna göre hayat sigortası yapılmaktadır. Bu rakam farklılık gösterir. 100.000 lira değerindeki bir kredi için yaklaşık 420 lira ödersiniz.

DASK poliçesi evin büyüklüğüne göre hesaplanmaktadır. 110 m büyüklüğündeki bir ev için yaklaşık 200 Lira DASK poliçesi ödeyeceksiniz.

Bütün bunlardan sonra Tapu Müdürlüğünden randevu alarak alım işlemleri için tapudan SMS gelmesini bekleyeceksiniz. Gelen SMS ile evin satış beyanı üzerinden Tapu Harcını ödeyeceksiniz. En fazla yekünü de tapu harcı tutmaktadır. Alacağınız ev 100.000 lira ise 4.000 Lira tapu harcı ödersiniz ki bu rakamı hem alıcı hem satıcı öder. Bazı şehirlerde resmi olarak olmasa da bu rakamın ikisini de alıcı ödemektedir. Bütün pazarlıklar yapılmadan önce bulunduğunuz bölgenin adetlerini öğrenmenizde fayda vardır.

Yani 100000 Lira değerinde bir ev alıyorsanız sizden yaklaşık olarak toplamda 5.784 lira masraf çıkacaktır. Hayat Sigortası kredi ödemelerinin devam ettiği her yıl için ödenir, DASK ise evin size ait olduğu her yıl ödenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir