Ev alacaklara oneriler
ev alacaklara oneriler

Kişiler zor şartlarda yaptığı birikimler ile ve borçlar altında aldığı konutları alırken bir çok konuda araştırma yapmaları ve hayallerini süsleyen evlerinde hayal kırıklığına uğramamaları için bakmaları gereken hususlar bulunmaktadır. Kişi bütün şartları karşısına koyarak en iyisini seçme endişesi yaşarken heyecanla bazı şeyler gözlerinden kaçabilmektedir.

Konut Alırken Nelere Bakılmalı?

Almak istediğiniz evin konumu ilk etapta sizin için çok önemli olacaktır. İşinize yakınlığı, çocuklarınızın gideceği okul, çarşıya, Pazar yerine ve alışveriş merkezlerine uzaklığı dikkat edilecek konuların başında gelir. Eviniz ile gideceğiniz yer arasındaki zaman ve ulaşım masraflarınızı hesap etmelisiniz.

Yakıt masrafları açısından ve güneş ışığından en yüksek şekilde verim alabilmek için evinizin yönü, doğuşu ve batışı ile güneşten ne kadar fayda sağlayabileceğinizi hesap etmelisiniz.

Bununla birlikte alacağınız evin iskanı’nın alınıp alınmadığı, kredi kullanıma uygun olup olmadığıdır. Çünkü alacağınız evi krediyle alacaksanız, alım için kopara vermeden önce bu konuta kredi verilebilir mi bu sorunuza yanıt bulmalısınız. Konut kredisi başvurusu karışık ve biraz zaman alan bir husustur ve masraflıdır. Alacağınız konuta kaparo ücreti verdikten sonra kredi başvurusu ile Ekspertiz Ücreti yatırılmaktadır. Bu ücretlerin sonunda krediniz çıkmazsa cebinizdeki paradan olmuş olabilirsiniz. Bunun için Konut Kredisi Ekspertiz Süreci başlıkla yazımızı okuyabilirsiniz.

Alacağınız evin işlemlerinin bitip bitmediğine, evin eksikliklerine dikkatli bakmalı ve alacağınız kişi ile aranızda sözleşme imzalamalısınız. Çünkü yeni ev alımlarında müteahhitler evin satışının sağlanmasından sonra beş yıl boyunca bütün eksiklikleri karşılamaları gerekirken, satış sonrası genel olarak ele alınırsa pek ilgilenmedikleri ve ev sahiplerini mağdur ettikleri gözlemlenmektedir. Yaptığınız sözleşmede şartları açıkça belirtmelisiniz. Eğer emlakçı aracılığıyla alınıyorsa mutlaka ev sahibi ile görüşmeli, güvenilir olup olmadığına, hangi şirketten aldığınıza ve emlakçının alacağı komisyon hakkında bilgi edinmelisiniz.

Yeni binadan satın alınıyorsa kredi başvurusu öncesi mutlaka alacağınız tapu fotokopisinin almak istediğiniz  konuta ait olup olmadığına bakmalısınız. Çünkü yanlışlıkla yan daireyi satın alma ihtimaliniz bulunur.

Sözleşme karşılığı tamamlanmayan ev satışlarında; evi teslim alırken mutlaka evdeki döşemelere, banyo ve mutfak malzemelerine dikkat edin. Sözleşmede belirtilen malzemelerin kullanılıp kullanılmadığı sizler için çok önemli bir husus olacaktır.  Satış yapıldıktan sonra bazı donanımların değişiklik yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz.

Bir çok kıyı kesiminde haritalarda yapılan tahribatlar ile özellikle yabancı kişilere ev ve arazi satımlarında deniz kıyısı olarak gösterilen parsellerin, gösterilenin aksine kilometrelerce içeride denizden uzak mesafelerde satışların yapıldığı bilinmektedir. Her şeyden önce alacağınız evi çok uzak yerlerde yaşıyor olsanız dahi gidip görmelisiniz. Görerek ve bilerek almanız maddi ve manevi açıdan sizlere gönül rahatlığı ile alışveriş imkanı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir