Borsada yapilan hatalar
borsada yapilan hatalar

Her ne kadar “kesin taktik” diye bir şey olmasa da, genel olarak her alanda olduğu gibi borsada yapılan hatalar mevcuttur. Bu hatalardan uzak durmak ve genel olarak uzmanların önerilerini dinlemek çok büyük bir artı olacaktır.

Sürekli Kısa Vadeli Yatırım Yapmak

Borsada yapılan hataların en başında, sürekli olarak kısa vadeli yatırımlar yapmak gelmektedir. Kısa vadeli yatırımlar her ne kadar hemen sonuç verse de, bilgi ve birikimi olmayan kişiler için oldukça risklidir. Bu yüzden yeterli tecrübesi olmayan kişiler uzak durmalıdırlar.

İlgi Dışı Alanlara Yatırım Yapmak

Her ne kadar bir aracı firma ile de çalışıyor olsanız, bütün gün borsayı takip ederken sıkılma olasılığınız çok yüksektir. Bu yüzden sıkılmamak için ilgi duyduğunuz alanlarda yatırım yapmanız size takip etmeyi zevkli kılacak ve önemli olacaktır.

Temeli Bilmemek

Borsada işlem yapabilmek için, borsanın temel çalışma ve para kazandırma prensibini bilmek gerekir. Hiçbir fikir sahibi olmadan direkt olarak borsaya atılmak ve bir şeyler kazanmayı beklemek, kaybetmek için en etkili formüldür. Bu yüzden de borsanın temel çalışma mantığını kavramak gerekmektedir.

Hisseleri Takip Etmemek

Borsa, tamamı ile takip olayına dayalı bir piyasadır. Hangi hisselerin değer kazanıp hangi hisselerin değer kaybedeceğini önceden görememek ve ya bu ön görüye sahip olmamak, sizin paranızı tamamen şansa bir yerlere yatırmanıza sebep olacaktır. Yani eğer hisse değerlerindeki kalkış ve inişleri iyi takip edemezseniz, kaybetmeniz içten bile değildir.

Hatalarınızı Görmezden Gelmeyin

Sürekli yaptığınız hatalar ile kazanma emellerinizden uzaklaşmış olabilirsiniz. Ancak bu yaptığınız hataları devam ettirmeniz, görmezden geliyor olmanız size yine kayıp hanesi açacaktır. Bunun için deneyimlerinizden yararlanın ve aynı hatalarınızı tekrar etmeyin.

Herkese İnanmayın

Borsa platformunda bulunan yatırımcılar sürekli tüyolar peşinde koşarlar. Tüyo olarak alacağınız dedikodular genelde size en yakın olan dostlarınız ve yakınlarınızdan gelir. Bu söylenenlere itibar etmek yerine kendi stratejinizle hareket etmelisiniz. Ya da bu işin uzmanlarından yararlanmalı ve onlara güvenmelisiniz.

Sürü Psikolojisi

Anlık borsa takibi yapan özellikle küçük yatırımcılar aynı anda bir hisse senedine yüklenebilirler. Bunun nedeni ise sürekli ve hızlı artış gösteren bir senedin daha çok yükseklere çıkacağına inanarak sürekli alım talebi edilmesidir.

Borsada para kazanmanın düz mantığı düşük fiyatlardan satın alıp, beklemek ve yüksek fiyatlardan satmaktır. Ancak burada dalgalanma hareketlerini iyi takip etmek, iyi okumak gerekir. Bu takip ise yeni borsacılar yani acemiler için çok zordur. Borsadaki beklentilerinizi karşılayabilmeniz için eğitim, deneyim, strateji önemlidir. Bu hususları kulak arkası eden kazanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir