2 4
2 4

Borsalar, kurumsal olma özelliğine sahip olduğu için finans piyasalarına göre farklı emir iletim sisteminden kaynaklı yatırımcı tarafından verilen emirler direkt piyasaya iletilmemektedir. ‘’Borsada emir neden gerçekleşmez?’’ sorusu yatırımcı açısından cevap aranılan bir soru olmakla birlikte önemli olan verilen emrin piyasalara uygun olmadığıdır.

Müşteri emri, alıcı ya da satıcı tarafından aracı kuruma iletilen emirdir ve borsa emri de müşterilerden alınan emri piyasalara iletmek amacıyla aracı kurumların verdiği emirlerdir. Daha sonra borsalar tarafından verilen emirler piyasalara uygunluk açısından incelendikten sonra emir gerçekleştirilmektedir. Borsada gün içerisinde verilen bir emir gerçekleşmezse, borsa seans sonunda verilen emir iptal edilir ve bunun sonucunda verilen emirin tekrar edilmesi gerekir.

Borsada emir neden gerçekleşmez?

Borsada Gece Emir Verilir mi?

Borsalara bakıldığında genel olarak çalışma sistemleri aynı olmakla birlikte bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle borsada işlem yapılmadan önce ön araştırma yapılarak; alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi hakkında araştırma yapılmalıdır.

’Borsada gece emir verilir mi?’’ sorusuna cevap vermeden önce hisse senetlerine yönelik işlem saatlerinin bilinmesi gerekmektedir. Borsa şayet tam gün olarak hizmet veriyorsa;

 • 09:40 – 09:55 arasında ‘’Emir Toplama’’
 • 09:56 saatinde ‘’Fiyat Belirleme’’
 • 10:00-18:00 saatleri arasında ‘’Sürekli İşlem’’
 • 18:00 – 18:01 arasında ‘’Kapanış’’
 • 18:01 – 18:05 arasında ‘’Emir Toplama’’
 • 18:05 saatinde ‘’Fiyat Belirleme’’
 • 18:05 – 18:10 arasında ‘’Kapanış’’ olacak şekilde işlemler yapılabilmektedir.

Özel günler nedeniyle borsalar yarım iş günü olarak hizmet veriyorsa;

 • 09:40 – 09:55 arasında ‘’Emir Toplama’’
 • 09:56 saatinde ‘’Fiyat Belirleme’’
 • 10:00 – 12:30 arasında ‘’Sürekli İşlem’’
 • 12:30 – 12:31 arasında ‘’Kapanış’’
 • 12:31 – 12:35 arasında ‘’Emir Toplama’’
 • 12:35 saatinde ‘’Fiyat Belirleme’’
 • 12:35 – 12:40 arasında ‘’Kapanış’’ olacak şekilde işlemler yapılabilmektedir.

Borsada işlem yapmak için borsada gece emir verilebilir fakat borsa işlem saatlerine bakıldığında verilen emir borsaya iletilmez. Ancak ilk işlem saati olan 09:40 itibarıyla verilen emirler işleme alınmaya başlanmaktadır. Daha sonra 09:56 itibarıyla fiyat belirlenmeye başladığı için verilen emir alıcı ya da satıcı olunması durumuna göre gerçekleşir ya da beklemede kalmaktadır.

‘’Emir Toplama’’ sürecinde alıcı ve satıcı toplam miktarı belirlenir ki bu süreçte kesin olmamakla birlikte emirler doğrultusunda teorik eşleşme fiyatı derinlik lisansı olarak görülebilmektedir. Böylelikle toplam alıcı ve satıcı sayısı ile verilen emir sırasına göre işlem gerçekleştirilir. Şayet yeterli sayıda alıcı ya da satıcı söz konusu olmazsa verilen emir beklemede kalmaktadır.

’Borsada gece emir verilir mi?’’ sorusuna cevap olarak ‘’verilebilir’’ diyebiliriz ki hatta gece verilen emir saat 09:40 itibarıyla toplanmaya başlanıldığı için sıraya alınsa bile 09:55’e kadar verilen emir iptal edilebilmektedir. Hatta bu süreçte kısmi alış ya da satış söz konusu olursa, verilen emir karşılığında kalan tutarda iptal edilebilmektedir.

Borsada emir neden gerçekleşmez?

Borsada Hafta Sonu Emir Verilir mi?

’Borsada hafta sonu emir verilir mi?’’ sorusuna cevap olarak borsada gece verilmesi gibi hafta sonu borsada işlemlerin kapalı olması nedeniyle verilen emir gerçekleşmez ya da emir sırasına dahi alınmaz. Verilen emir sadece emir olarak kalır ve borsada ilk işlem günü ‘’Emir Toplama’’ saatlerinde işleme alınarak verilen emir sıraya konulur.

Borsada Verilen Satış Emri Neden Gerçekleşmez?

’Borsada verilen satış emri neden gerçekleşmez?’’ diye sorulursa da verilecek en doğru cevap; alış ya da satış emri için verilen teklifin belirtilmiş olan fiyatta karşılık bulamamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda verilen emir ‘’Açık Emir’’ olarak bekletilir ve belirtilen fiyatta pozisyon beklemeye devam etmektedir.

Verilen emrin gerçekleşmesi için başka bir yatırımcı tarafından talep edilen fiyat üzerinden teklifin karşılanması gerekmektedir. Emirlerin gerçekleşmemesi durumunda market sayfası üzerinde ‘’Açık Emirlerim’’ panelinde bulunan emirler ‘’İptal Et’’ butonu tıklanarak iptal edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir