Borsa seans saatleri
borsa seans saatleri

BIST alanında Pay Senedi alım ve satım emirlerinin, bir zaman dilimi boyunca Alım Satım Sistemi’ne iletildiğinde ve bu sürenin sonucunda iletilen bu emirlerin en fazla işlemin gerçekleşmesini de sağlayan tek bir fiyat seviyesinden yani açılış fiyatı işlemine dönüştüğü için tek fiyat yöntemi ile çalışan özel bir borsa seans saatleri şeklidir.

Fiyatların Belirlenmesi ve Açılış İşlemler Aşaması nasıldır?

Borsa seans saatleri açılış seansına iletilen emirler için kurulan emir iyileştirme, kötüleştirme Cve iptal kabul edilmez. Kurum tarafından en çok işlemin miktarının gerçekleşmesini sağlayanlar fiyat Açılış Fiyatı olarak belirlenir. Bu zaman süresince verilen emir sürekli müzayede seansına iletilmek üzere kabul edilir ve söz konusu olan emirler veya işlemler için iptal talimatı verilebilir. Açılış Fiyatına olan ve uygun olacak girişler yeterli miktarda alıcı ve satıcı olma durumuna göre eşleşir, işlemler yapılanlarla gerçekleşir ve gerçekleşme teyitleri yatırım aracı hesaplarına yansıtırlar.

Kapanış Seansı Nedir?

Normal bir seans sürecinde kalan kotasyon harici tüm pay senedi alım satım emirlerin aktarılması ile belirlenmiş zaman dilimi boyunca yeni emirlerin herhangi bir eşleşme yapılmaz.  BIST’a kabul edildiğinde ve bu süre sonucunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin yani kapanış fiyatı hesaplanır, tüm işlemlerin ve girişlerin bu fiyat seviyesi üzerinden gerçekleştirildiği tek fiyat ile çalışan özel bir seans uygulamasıdır.

Borsa İstanbul’da Hangi Saatler Arası İşlem Yapılıyor?

Sürekli yaz saati uygulamasının başlamasının ardından Borsa İstanbul 1 Kasım 2016 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile seans saatlerini 14 Kasım tarihi itibariyle değiştirmiştir. Buna göre işlem saatleri hafta içi saat 10:00’da başlayacak ve 18:10 kapanacaktır.

Buna bağlı olarak Vadeli işlem piyasasında ise saatler 09:30 başlayacak olup; Pay Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde ise 18:10’da, farklı diğer sözleşmeler için ise 18:15’te bitirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir