Borsada var olma yollari
borsada var olma yollari

Borsada hem büyük hem de küçük yatırımcılar bulunmaktadır. Bunun içinde büyük yatırımcılar kendi bütçelerine göre, küçük yatırımcılar da kendi bütçelerine göre borsada yer almaktadır. Küçük bir yatırımcının gözünü yükseklere dikerek nereye doğru gittiğini bilmeden gözlerini yükseklere dikmeleri sonucu borsada kaybolabilirler. Para kazanma hırsıyla büyük adımlar atan küçük yatırımcılar yapılmaması gereken hataları yapıp borsada ciddi anlamda para kaybı yaşayabilirler. Risk almayan para kazanamaz, ticaret risklerle doludur diye bir düşünceye sahipseniz kısa süre sonra bu meydanlardaki yerinizi kaybedebilirsiniz.

Borsayı Tanımak Borsada Var Olmaktır

Borsanın ne olduğunu bilmek borsada var olmanın yollarından birisidir. Detaylıca borsanın ne olduğunu bilmek gerekir. Çünkü kişi piyasaya birikimlerini yatırıp para kazanır. Bu yüzden de ünlü borsacıların anılarından oluşan biyografilerden okumak çok daha yararlı olacaktır. Belirli bir alım satım deneyimi kazanmak amaçlı borsa oyunları oynamak kişinin yararına olacaktır. Çünkü borsanın alım, satım, kazanma ve kaybetme gibi alanlarına deneyim kazanılmış olunuyor. Böylece de borsa işlemlerinin mantığını anlamış oluyorsunuz. Alım satımın yanı sıra riskler ve bu risklere karşı nasıl korunulması gerektiğini de kavramış oluyorsunuz.

Borsada Kendi Stratejinizi Belirlemek

Borsada var olmanın yollarından birisi de herkesle aynı stratejiyi belirlemek yerine kişi kendisine özel strateji belirlemek gerekmektedir. Çünkü kişi bu şekilde hedefe ulaşabilmektedir. Başkalarının dediklerini dinlemekte kişinin kendi stratejisinden çıkmasına ve başarısız olmasına neden olur. Borsada diğerleri satıyor diye sizinde satmanız veya diğerleri alıyor diye sizinde alım yapmanız düşülecek en büyük hatalardan birisidir. Çünkü borsada herkesin gittiği yön farklıdır. Stratejinizin başlangıç noktası küçük adımlarla olmalıdır. Çünkü bu şekilde yapılacak hataların telafisi de son derece kolay olur.

Borsada mantıklı olarak hareket etmek gerekir. Mantığınızın elverdiği ölçüde seçim ve alım yaparken, bazı küçük yatırımcılar belirledikleri hisse senedine aylık olarak küçük miktarlarda paralar yatırarak, uzun vadelerde kaybetme riski olmadan kazanç sağladıkları da görünmüştür. Ekonomik açıdan büyük uğraşların verildiği Borsa İstanbul’da  yerinizi sağlamlaştırmak için kazanmak zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir